'Fortuna Sittard typeert elftal dat op zijn tenen loopt' II in Turijn weer pijn kan doen 27 handhaving een zaak van levensbelang geldt: die ontwikkeling moeten we nog maken. We hebben in het ver leden natuurlijk wat slagen gemist ten opzichte van andere clubs. Nu zijn we op een punt dat we vooruit kunnen." Mirakel Hoe lang gaat het duren dat Em- men nog zo'n mirakel als promotie naar de eredivisie mag meemaken. Voor die club is het duel van van avond misschien wel belangrijker voor de toekomst dan voor NAC. Dat maakt een miserabel seizoen door. Maar als de Brabantse volks club degradeert, heeft deze genoeg financiële armslag om snel terug te keren in de eredivisie. Sinds de pro motie in 1994 degradeerde NAC twee keer. Twee keer kwam het snel terug (binnen respectievelijk één en twee jaar). Anders dan NAC is Emmen in bijna alles nog een eerstedivisie- club. Een enkel seizoen in de eredi visie verandert niet meteen alles. Toen Robin van Persie met Feyen- oord naar de Oude Meerdijk kwam, moest de club improviseren in de businessseats. Een opener club dan Emmen vind je niet op het hoogste niveau. In Drenthe hopen ze op een sce nario als bij Heracles. Sinds 2006 is dat een stabiele eredivisieclub, ter- wijl het eerst ook een kleine, ge moedelijke club was met een sterk regionaal karakter. ,,Als enige club uit de provincie hebben we heel Drenthe achter ons staan", zegt Lubbers, die ook weet dat de stadions van FC Groningen en Heerenveen lang niet meer altijd vol zitten. ,,Mensen zijn hier van het halflege glas. Eerst maar eens kijken of het wat is, denken ze. Maar we hebben toch wat losge maakt. Die lange wachtlij st voor het stadion is er niet voor niks." Lubbers kijkt dus al uit naar het volgende seizoen. ,,Maar de spelers zijn toch vooral bezig met de eerst volgende wedstrijd. Logisch." Zijn blik in de camera was veel zeggend, na PEC Zwolle-Fortuna Sittard (5-0). René Eijer deed wei nig moeite om zijn woede te ver bergen na het zoveelste debacle van zijn ploeg, nu in Overijssel. ,,Je maakt afspraken en als die niet na geleefd worden, loop je tegen zo'n zeperd aan", zei hij. ,,We werden van het kastje naar de muur ge speeld. Triest om te zien." Het bekende breekpunt vormde de rode kaart voor Branislav Ninaj na ruim een half uur. En de Slo- waak was bepaald niet de eerste die voortijdig van het veld moest bij Fortuna Sittard. In de twee voorgaande duels, met ADO Den Haag en Willem II, konden zijn ploeggenoten José Rodriguez en Bij Fortuna voelen ze dat hetdoorde vingers aan het glippen is Andrija Balic al voor rust de kleedkamer opzoeken. In februari werden Rodriguez (tegen sc Hee renveen) en Clint Essers (tegen PSV) ook al eerder douchen. Is het gebrek aan discipline? Gebrek aan kwaliteit? ,,Een samenloop van omstan digheden", stelt clubicoon René Maessen. ,,Een verdediging die niet bol staat van kwaliteit, het verkeerd inschatten van momen ten; zeg maar de typische ken merken van een elftal dat op zijn tenen loopt en de laatste weken nogal wat klappen heeft gehad. Dan beland je in dit soort situa ties. Onder druk doe je nu een maal gekke dingen." Kwaliteitsgebrek Ronald Waterreus, voetbal-analy ticus en kenner van het Lim burgse voetbal, herkent zich in de woorden:. ,,In korte tijd tegen vijf rode kaarten aanlopen is een ui ting van kwaliteitsgebrek", is hij resoluut. ,,Bij Fortuna dachten ze tot voor kort van: 'Goh, we hand haven ons makkelijk'. Nu dringt in Sittard het besef door van: 'Shit, zouden we dan toch nog in de problemen komen?' Ze voelen dat ze het door de vingers aan het glippen is. Die stress zie je." Collega-analyticus Kees Kwak man onderstreept dat. ,,Die rode kaarten zijn wat te veel van het goede, maar j e kunt niet verwach ten dat een promovendus een heel seizoen lang stabiel is. Gebrek aan kwaliteit speelt daarin een rol." Al verwacht Kwakman, net als Maessen en Waterreus overigens, dat Fortuna Sittard het wel ge woon gaat redden met thuisduels tegen VVV en NAC voor de boeg. ,,En dan hebben ze het uiteinde lijk geweldig gedaan." voorbeeld. Je merkt het ook als je praat met de spelers zo vlak na Ajax-Juventus. Vol in de adrena line, maar ook als dat stofje lang zaam het lichaam uit is gegaan. De reis door Europa heeft hen gesterkt, ook deze opdracht is nog niet mis lukt. ,,We moeten Juventus daar in Tu- Juventus nam met een punt genoegen. Maar ook wij hebben volwassen gespeeld rijn weer pijn doen'', zegt Donny van de Beek dan ook. De midden velder behoorde tot de beste Ajacie- den van de avond. Natuurlijk had hij kunnen en moeten scoren, maar Van de Beek is ook na dit lange sei zoen nog niet uitgeblust. Integen deel. ,,Ik besef goed dat Juventus ge noegen heeft genomen met een ge lijkspel. Zij loeren op hun kansjes en geven heel weinig weg. Dat hoort bij hun stijl. Maar ik vind dat wij het ook volwassen hebben ge daan.'' Kansen Ajax lééft nog. En dat alleen al is een compliment waard. Zeg het eens hardop: Ajax is nog vol in de race voor een plek in de halve finale van de Champions League. Van de Beek zegt terecht: ,,Wij creëren kansen, altijd en overal.'' Sla dit Europese seizoen er maar op na: Ajax speelde zeven Europese uitwedstrijden en maakte in zes van die wedstrijden minimaal één uitdoelpunt. Alleen in de play-offs om de Champions League te beha len bleef het uit bij Dinamo Kiev 0-0. Dat was een klein mirakel, om dat Ajax enorm veel kansen kreeg en Dusan Tadic nog een strafschop op de paal rammelde. Bovendien was scoren toen na de 3-1 thuiszege geen must. Misschien ook daarom zegt Van de Beek: ,,Deze wedstrijd tegen Juventus was weer bijzonder en mooi, maar het is nog niet klaar.'' vrijdag 12 april 2019 Fortuna Sittard leek zich zor genvrij te handhaven. Maar de laatste weken is de Limburgse club in een vrije val geraakt. Wat opvalt: liefst vijf maal in de laatste tien wedstrijden incas seerde het elftal van René Eijer een rode kaart. Dat belooft weinig goeds voor zaterdag, wanneer in eigen huis de derby met VVV wacht. Dennis van Bergen Rotterdam - Ronald Waterreus (analist) José Rodriguez van Fortuna Sittard krijgt rood. foto bsr - Donny van de Beek (21) Ajax-middenvelder Donny van de Beek (rechts) tegen Juventus: ,,Wij creëren kansen, altijd en overal." foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27