Tatasteel wil stokje steken voor verkoop ECONOMIE 23 Nog steeds veel mensen met schulden door hoge leningen FRUITTEELT NACHTVORST ÉwtS;- f if- F: Dat het niet bijwoorden alleen blijft, blijkt uit het gisteren gepu bliceerde jaarverslag. Vorig jaar kon de AFM zo'n 50.000 mensen hel pen die zich veel te hoge kredieten hadden laten aansmeren. Een ander succes van de waakhond: vandaag de dag lossen mensen veel meer af dan vroeger het geval was. De afgelopen jaren keek de AFM vooral naar flitskredieten, kredie ten met een looptijd van soms maar enkele dagen tegen torenhoge ren tes. Met boetes en dwangsommen heeft de toezichthouder op de fi nanciële markten de aanbieders van flitskredieten behoorlijk onder controle gekregen. Inmiddels is er nog maar één aanbieder van flits- krediet over in Nederland. Toch blijft er nog voldoende werk over zegt Eva-Lotte Bakker, mana ger bij Team Krediet bij de AFM. „Huishoudens hebben naar schat- Oprekken van de leennormen voor verduurzaming is geen goed idee ting zo'n 23 miljard euro aan con sumptief krediet. Nog steeds heeft een op de vier Nederlanders te ma ken met schuldenproblematiek." Onder druk van de AFM zijn kre dietverstrekkers het klantbelang in gaan zien zegt Bakker. ,,In 2014 werd er in zeven van de tien geval len een doorlopend krediet ver strekt. Nu is dat nog maar één op de tien.'' Met een doorlopend krediet hebben mensen sneller de neiging meer krediet op te nemen dan goed voor ze is. Door ze die mogelijkheid te ontnemen komen mensen min der snel met problematische schul den te zitten. Nu richt de AFM zijn pijlen op goederenkredieten. ,,Dat zijn kre dieten van bijvoorbeeld postorder bedrijven voor de aankoop van een product'', zegt Bakker. Het aantal betalingsachterstanden op dit soort kredieten daalt wel, maar is nog steeds zorgwekkend hoog zegt de AFM. Bovendien is de looptijd van zo'n lening soms heel erg lang. De wasmachine ligt bij wijze van spre ken al op de schroothoop terwijl de consument de lening nog steeds aan het afbetalen is. Daar moet ook beter naar gekeken worden vindt de toezichthouder. De grootste lening die mensen hebben is over het algemeen de hy- potheek. Daarvoor zijn de normen de laatste jaren al aangescherpt. Zo mag er nog maar 100 procent van de koopsom geleend worden en moe ten mensen verplicht aflossen op de hypotheek. Toch zitten ook daar gevaren denkt de AFM. Want men sen die hun woning energiezuinig willen maken hebben daar vaak een lening voor nodig. Verduurzamen En die verduurzaming van de wo ningen wordt verplicht in de toe komst, zo is de bedoeling. ,,Finan- ciering om de woning te verduur zamen moet niet tot een grotere schuld leiden'', waarschuwt AFM- voorzitter Merel van Vroonhoven. ,,Zeker niet bij mensen die al maxi maal geleend hebben.'' Toch is dat wat er nu gebeurt. Mensen mogen hun maximale hy potheek al met zes procent verho gen als het geld gebruikt wordt om de woning te verduurzamen. De extra kosten maken ze weer goed via een lagere energierekening is de redenering. Voor de AFM is die 106 procent de uiterste grens. ,,Mensen die al een maximale schuld hebben moeten maar subsidie krijgen om hun woning te verduurzamen. Op rekken van de leennormen is geen goed idee'', aldus Van Vroonhoven. Tata Steel Nederland was al geen groot voorstander van een fusie met de Duitse concurrent Thys- senKrupp. Nu 'Brussel' als harde voorwaarde stelt dat de Belgi sche tak van het voormalige Hoogovens moet worden af ge stoten, zijn de rapen gaar. Woensdag maakte de Euro pese ondernemingsraad al be zwaar tegen die maatregelen. Gisteren lieten de Nederlandse ondernemingsraad van Tata Steel Nederland én de directie van het staalbedrijf weten dat ze een stokje zullen steken voor de afstoting van de Belgische ver- zinklijn. Tata Steel Nederland vindt de verzinklijn 'van te grote waarde' om te verkopen, zoals de Euro pese Unie nu plots eist. Door dit onderdeel af te stoten, zou het Indiase moederbedrijf eerdere beloftes over behoud van strate gisch belangrijke activiteiten verbreken, aldus de Nederlandse raad, die zich beraadt op stappen om de verkoop te voorkomen. Aan de kant van Tata zouden met deze plannen meer dan 2000 arbeidsplaatsen verloren gaan, terwijl bij ThyssenKrupp geen teken zou zijn van ingre pen. Eerder was beloofd dat aan beide kanten evenveel banen zouden verdwijnen. vrijdag 12 april 2019 GO *6f»» c. X.vF^SrfWk»- ^■irv **- i f' fb -•-■■ AFM blijft strijden tegen overkreditering De Autoriteit Financiële Markten (AFM) blijft strijden tegen aan bieders van woekerkredieten. De financiële waakhond ziet dat er nog steeds mensen in de schulden raken, vanwege (veel) te hoog verstrekte leningen. Peet Vogels Amsterdam AFM-voorzitter Merel van Vroonhoven. foto marieke duijsters -Merel van Vroonhoven, AFM Fruittelers in het hele land zitten, net als teler Bert Verhage (foto), in spanning. Voor de komende nachten is namelijk nachtvorst voor speld. Boeren nemen maat regelen om de bloesem van hun gewassen te bescher men, want als de knoppen kapotvriezen, loopt de schade snel op. Verhage is deze dagen daarom elke ochtend vroeg in de weer met vuurpotten en het be regenen van de gewassen. ,,Net voor zonsopgang, want dat is het koudste mo ment van de dag'', legt de teler uit het Flevolandse Luttelgeest uit. ,,Twee jaar geleden was er sprake van strenge vorst, toen kon je zelfs de bomen in het ijs zien staan. Dit jaar is dat niet zo, maar nemen we wel onze maatregelen om de gewassen te beschermen. De kans is groot dat we nog tot en met het weekend vroeg uit bed moeten. We houden de weerberichten en ons meetstation goed in de gaten.'' foto ginopress Economieredactie IJmuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23