'Gekte op woningmarkt zo goed als voorbij' werk en privé Hierom doen mensen mee: E 21 'Ik zou graag iedere ochtend een kwartiertje eerder op willen staan om de dag relaxter te beginnen.' 'Ik ga 's avonds mijn werk- telefoon niet alleen wegleggen, maar helemaal uitzetten.' 'Ik wil dat mijn partner op vaste dagen de kinderen naar bed brengt, zodat mijn avond eerder begint.' een efficiënte manier besteden. Van Diepen: „Stress is in principe heel gezond, als er maar ontspan ning tegenover staat. Vergelijk het met een topsporter: die kan fysiek veel bereiken, als hij maar herstel- tijd heeft. Hetzelfde geldt men taal.'' Dat kan bijvoorbeeld door even een moment voor jezelf te nemen en even helemaal niets te doen be halve goed in- en uitademen, of door te sporten. In de cursus wordt geopperd om direct je sportkleding aan te doen als je wilt sporten. Zaterdagochtend opstaan, sportoutfit aan. Dan kom je niet in de verleiding om het uit te stellen. Van Diepen: ,,Hetzelfde geldt 's avonds. Als je direct nadat je thuis- komt je sportkleding aandoet, sta je al in de startblokken.'' Eline (33) heeft twee zoontjes (4 en 1,5 jaar) en herkent dat: ,,Ik wil in mijn hersteltijd geen stompzin nige dingen doen. Het is nu: jon gens op bed, mama op de bank. Voor dat ik het doorheb, ben ik de hele avond aan het zappen. Dat wil ik doorbreken.'' Haar partner moet haar daar bij gaan helpen. ,,Het ge sprek hebben helpt al enorm'', antwoordt Van Diepen. Na de cursus vertelt Eline waarom ze deelnam: ,,Ik vind het best pittig om werk en privé te combineren. Soms denk ik wel eens heel dramatisch: houdt het dan nooit op? Ik zie het een beetje als een evenwichtsbalk. Soms is de balk breed, maar als-ie heel smal is hoeft er maar weinig te gebeuren of ik val om. Dit is een moment om daar bij stil te staan en verha len van collega's te horen. Het wordt bespreekbaar." Over een paar maanden is er een vervolgses- sie voor de vrouwen van Spirit en De Bascule om te kijken of ze hun doelen behaald hebben. Vooral de verkoop van woningen in de laagste prijsklasse (tot 150.000 euro) is sterk gedaald, met 41 pro cent in vergelijking met het vorige jaar. In de prijscategorie van 300.000 tot 750.000 euro is het aan tal transacties juist toegenomen, met 15 procent. De koopwens blijkt nog wel de- gelijk groot, merkt NVM-baas Ger Jaarsma, maar mensen haken af omdat ze het plafond hebben be reikt van wat ze kunnen en willen betalen: ,,Starters, jonge gezinnen en mensen met een krapper budget hebben gewoonweg steeds minder te kiezen. De gekte neemt af, maar niet omdat er nu opeens wel ge noeg huizen zijn.'' Praktisch Volgens de makelaars is er praktisch geen verschil meer tussen de vraag prijs en wat de koper voor de wo ning neerlegt. Afgelopen kwartaal werd 34 procent van de verkochte woningen boven de vraagprijs ver kocht. Woningen die net in de ver koop gaan, staan gemiddeld 45 da- len groot: zo staat in de stad Gro ningen een woning 28 dagen te koop, terwijl in de omliggende gemeenten woningen soms langer dan 100 dagen te koop staan. Vol gens de NVM-cijfers staat nog altijd een op de vijf woningen een jaar of langer te koop. Wat betreft de nieuwbouw waarschuwen de ma kelaars dat de prijzen voor veel mensen niet meer te financieren zijn. Voor het vijfde kwartaal op rij zijn er minder nieuwbouwwonin gen verkocht dan in diezelfde peri ode vorig jaar, illustreert Jaarsma. Gemiddeld kost een nieuwbouw woning in Nederland 369.000 euro, met uitzondering van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht, waar deze prijzen bóven de vier ton liggen. Jaarsma: ,,Ook zien we dat het gemiddeld steeds langer duurt, tot negen maanden zelfs, om 70 procent voorverkoop te realiseren. Dit is de kritische grens waarna er vaak pas begonnen wordt met het bouwen.''ZEELAND 1 vrijdag 12 april 2019 GO Esther van Diepen coacht vrouwen, ze geeft hun tips om hun werk en privèleven te kunnen combineren. foto marco okhuizen De balans tussen werk en privé vinden, kan nog be hoorlijk lastig zijn. Iedereen heeft zo zijn eigen redenen om de cursus van Van Die pen te volgen. Volgens de nieuwste cijfers van de makelaars legt een koper nu gemiddeld 294.000 euro neer voor een woning. Een paar maanden terug was dat bedrag overigens al opgelopen tot drie ton. Natasja de Groot Rotterdam Woningzoekenden hebben vaker niet genoeg geld voor de vraagprijs van een huis. foto anp gen te koop, negen dagen minder dan een jaar eerder. ,,De krapte in het aanbod maakt dat de woningen die op de markt komen, gemiddeld snel verkocht raken'', licht Jaarsma toe. Wel zijn regionaal de verschil Makelaars waarschuwen voor onbetaalbare prijzen voor nieuwbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21