Een bijzondere laatste rit#% Privéreizen Sale tot 175pp H*r*SÊ korting Lichamelijke en maatschappelijke problemen JOL Van monteur aar navigator Chinezen spioneren bij ASML Veldhovense chipmaker lijdt honderden miljoenen euro's schade i Heel Vlissingen mocht naar haar uitvaart komen. Zoveel werden het er niet, maar toch kwamen 400 mensen afscheid nemen van Elise Moll. De 26-jarige overleed aan de gevolgen van taaislijmziekte. Zij werd in een kist op een motor met zijspan door de stad gereden naar De Lasloods waar de gasten haar opwachtten. Ze werd onder anderen herdacht door haar zus die aan dezelfde ziekte lijdt. Erwin de Vos uit Heinkenszand gaat in een nieuwe rol naar Marokkaanse woestijn Dat blijkt uit een nieuw groot schalig onderzoek naar de gevol gen van kanker in Nederland, dat is uitgevoerd door het Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) en de Nederlandse Federa tie van Kankerpatiëntenorganisa ties (NFK). ,,De zorg na kanker schiet tekort'', verklaart IKNL-di- recteur en bloedkankerexpert Pe ter Huijgens. ,,We houden te snel op met behandelen en moeten die patiënten meer helpen om weer aan de bak te komen.'' De steeds groter wordende pa tiëntengroep ervaart niet alleen li chamelijke klachten, maar komt ook maatschappelijk in de proble men. Zo krijgt een derde van alle patiënten geen hypotheek. Men sen die kanker overleefden, komen bijna twee keer zo vaak financieel in de problemen als de rest van de bevolking. Kankerexpert Huij- gens: „Vooral voor jonge mensen van 30 a 40 jaar is het rampzalig. Dat geldt ook voor mensen die in hun proeftijd zitten of zzp'er zijn.'' Van de lichamelijke klachten komt zenuwschade het vaakst voor, toont het nieuwe onderzoek aan. Bijna 40 procent van de men- De behandeling stopt te snel. We moeten mensen helpen weer aan de bak te komen sen die chemotherapie kregen, kampt nog jaren met tintelende of pijnlijke handen en voeten. Tien jaar na de diagnose is één op de vijf mensen nog ernstig ver moeid. Zo'n 13 procent van de mensen ervaart na kanker concen tratie- of geheugenproblemen. Ook hebben zij vaker last van de- pressies en zijn ze bang dat de ziekte terugkomt. Eén op de zes patiënten geeft aan helemaal geen plezier meer te hebben in seks, bij de rest van de bevolking is dit slechts één op de honderd. Doordat steeds meer mensen de ziekte krijgen en de kans op over leven groter wordt, groeit het aan tal mensen dat leeft met of na kan ker. Volgens de Nederlandse Kan kerregistratie kregen in de afgelo pen twintig jaar meer dan 800.000 mensen de diagnose kanker. Nazorg kan helpen de klachten na kanker te verminderen of de patiënt leren hiermee om te gaan. Maar vaak krijgt die geen aanbod voor nazorg. Vier op de tien men sen die kanker hebben of de ziekte overleefden, hebben van hun be handelaars géén informatie gehad over ondersteunende zorg. De NFK roept vandaag niet al leen de zorg, maar ook de maat schappij op meer begrip te tonen. Mirjam van Belzen: ,,Iedere kan kerpatiënt moet tijdens en na de behandeling zonder enige belem mering kunnen meedoen in onze maatschappij.'' »P11 Meer weten? Bel 070 30 76 700 oF kijk snel op nrv.nl Nieuwsmedia 5 5 5 530" r 271 ZEELAND 2 Nazorg voor kankerpatiënt schiet tekort ZEELAND 12 FOTO ERNESTA VERBURG Bijna 800.000 Nederlanders die kanker overleefden, lijden nog steeds. Zij komen vaak niet aan een hypotheek en krijgen te weinig zorg voor de naweeën van de ziekte, omdat ze simpel weg als 'genezen' worden ge zien. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam —Peter Huijgens, IKNL P4 Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs incl. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en caJamiteitenfonds 2,50 per boeking. Geregeld zon en lokaal een 9°C enkele bui. pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 privéreizen al vanaf C 7Q P P- neemt je mee X Boek nu uw privéreis extra voordelig Ontdek met z'n tweeën, uw familie of goede vrienden de mooiste landen wereldwijd. Boek uw privéreis vóór 17 april en profiteer tot €175 korting per persoon. Bij 4 of meer personen zijn onze privéreizen nog voordeliger. Vertrekken t/m maart 2020.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1