NIEUWS 19 PROTESTEN MILITAIRE COUP President al- Bashir is gisteren na dertig jaar regeren afgezet in Soedan. Demonstranten vieren feest maar vrezen dat er weinig zal veranderen. Het Soedanese regime heeft zelf een staats greep gepleegd waar door min of meer de zelfde figuren aan de touwtjes trekken, zo heeft de belang rijkste protestgroep 'Alliantie voor Vrijheid en Verandering' laten weten nadat president al-Bashir uit zijn ambt werd gezet door militairen. De minister van Defensie van het Afrikaanse land, Ahmed Awad Ibn Auf, maakte in een toespraak bekend dat al-Bashir is afgezet en gearres teerd en dat 'zijn regime wordt uitge schakeld'. Daarmee wekt hij de in druk dat de nieuwe machthebbers de door islamitische stromingen ge steunde elites rond al-Bashir willen 'onttronen'. Soedan heeft voor zeker 24 uur de grenzen gesloten en voor drie maan den de noodtoestand afgekondigd. Als het aan de militairen ligt die de coup pleegden, komt er een over gangstermijn van twee jaar in aan loop naar nieuwe verkiezingen. De minister van Defensie wordt ge noemd als mogelijk interim-presi dent. Euforie Onderzoeker Anette Hoffmann is ter plaatse getuige van een bijzondere revolutie in het, ook voor Europa be langrijke, Afrikaanse land. De revolte voltrekt zich bij haar om de hoek, in hoofdstad Khartoem. Vrouwen de monstreren en juichen, milities trek ken voorbij en inmiddels is de Soeda nese president al-Bashir na dertig jaar afgezet. Hoffmann, verbonden aan Instituut Clingendael, verblijft al lange tijd in de Soedanese hoofdstad en te midden van de euforie op straat. Ze wil vooral optimistisch zijn over wat er aan de hand is in een van de meest repressieve landen ter wereld. „Optimistisch omdat we dat de mensen die vier maanden op straat protesteer den en hun leven hebben ge waagd verschuldigd zijn. We moeten in deze mensen dur ven geloven. Dat zij zo'n regime op de knieën kunnen brengen, is bijzonder." De diverse groepen demonstranten hebben zich indruk wekkend georganiseerd, aldus de in Duitsland geboren Hoffmann. ,,Dit is geen studentenprotest. Er staan hele gezinnen op straat. Ik zie arme men sen uit de sloppenwijken maar ook artsen en ingenieurs. Er is financiële steun geweest van Soedanezen die naar het buitenland zijn vertrokken maar de ziel van de opstand bevindt zich hier. Los van politieke partijen staan de associaties van bepaalde be roepsgroepen vooraan, artsen en in genieurs. Het knappe is dat ze de de monstranten overtuigende informa tie geven over wie ze zijn en wat er speelt. Ze hebben allerlei geruchten en nepnieuws goed weerlegd. Dat is indrukwekkend in een land waar duizenden demonstranten opgepakt en geslagen zijn. Er zijn mensen ge marteld in de gevangenis en sommi gen daarvan overleefden het niet." Vrouwen Dalende olieprijzen en een fa lende economie ondermijnden al jaren de macht van al-Bashir en zijn geestverwanten. Hoff mann wijst echter op andere krachten. Dat er zoveel vrou wen meedoen, is volgens haar een reactie op het steeds conservatiever wor den van de Soedanese sa menleving onder invloeden van buiten, met name Sa- oedi-Arabië. „Je ziet het aan het geld dat via moskeeën binnenkomt en aan de imams die door Saoedi-Ara- Vrouwen komen op voor hun land en de toekomst van hun kinderen bië worden gefinancierd of gestuurd. Je ziet het aan de kleding van de vrouwen. Die is vaker helemaal zwart in plaats van de typisch kleur rijke Soedanese kleding. Er wordt minder ruimte gegeven aan de vrouw. Misschien dat juist om die re den de vrouwen nu heel sterk naar voren komen.'' Soedan is de laatste jaren naar een steeds conservatievere islam gegle den. Soedanese soldaten vechten voor Saoedi-Arabië in Jemen en het land is afhankelijk van heel veel Sa- oedisch geld. Hoffmann ziet de poli tieke en religieuze invloed ook door de toenemende macht van moslim organisaties die met de inmiddels onttroonde al-Bashir optrokken. ,,Dat heeft natuurlijk effect op de rol van de vrouw in de maatschappij. Die worden onderdrukt. Maar wat we de laatste paar maanden hebben gezien, is het tegenovergestelde. Vrouwen die opkomen voor hun land en de toekomst van hun kinderen. Het eco nomische verhaal speelt zeker mee maar als je luistert naar wat er van daag wordt geroepen op straat hoor je niet: we willen brood en eten, maar we willen vrijheid en verandering.'' vrijdag 12 april 2019 GO Vrouwen doorslaggevend in afzetten Soedanese dictator Bob van Huët Rotterdam/Khartoem Alaa Salah, de 22-ja- rige demonstrante die deze week het protest tegen al-Bashir (onder) leidde, maakt het teken van de over winning. Door haar toespraak vanaf een witte auto en de foto die daarvan is geno men (rechts) is Salah het gezicht van de opstand geworden. FOTO'S AFP Anette Hoffmann, onderzoeker Kijk op de site bij /video Demonstranten eisen het vertrek van al-Bahir.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19