PJ&exit 1?k%Hs Garages sjoemelen bij keuren van auto's WHAT NIEUWS 17 BREXIT DE TUSSENSTAND ygj^TFüTüRi May vroeg woensdag om uitstel van de brexit tot 30 juni, maar de Europese regeringsleiders gingen daar niet mee akkoord en maakten 31 oktober de nieuwe brexitdeadline. De zoveelste vernedering in Mays zeer moeizame premierschap werd breed uitgemeten in de Britse pers. 'Gaan we er OOIT uit?', kopte The Sun, terwijl Metro de woensdag gepresen teerde foto van het zwarte gat afdrukte met als bijschrift: 'Hoe brexit eruitziet vanuit de ruimte. Een akkoord is net zo ver weg als dit zwarte gat.' En de Daily Mail herinnerde eraan dat de nieuwe brexitdeadline, 31 oktober, sa menvalt met een beruchte feestdag: 'May's Halloween Horror'. Veel van Mays brexitgezinde partij genoten zijn woedend over haar func tioneren en het uitstel van de brexit. ,,Er is echt totaal geen progressie ge boekt", reageerde voormalig brexitmi- nister David Davis op het uit stel. ,,Het is moeilijk voor te stellen dat May haar brexit- deal nog door het parlement krijgt. De druk op haar zal nu drastisch toenemen." Een staatssecretaris die anoniem wilde blijven, dacht dat de Conservatieve Partij al na Pasen een lei derschapsverkiezing zou kunnen organiseren. Hal verwege juni zou er dan een nieuwe premier aan kunnen treden. Brexiteer Anne Marie Morris pro beerde het uitstel een positieve draai te geven: ,,Het mooie is dat we nu de tijd hebben om een andere leider te kiezen. Dat is de enige manier waarop we uit deze impasse kunnen komen." Conservatief Peter Bone verwacht dat May binnen enkele dagen bekend maakt dat ze opstapt. „Ik ben erg teleurgesteld. De premier heeft 108 keer gezegd dat we de EU zouden verlaten op 29 maart. Daarna zei ze dat er maar een heel kort uitstel zou komen. En nu hebben we he laas een uitstel tot 31 oktober." Maar May weet voorlopig van geen wijken. In een speech in het Lagerhuis gisteren was geen spoortje van opgeven te zien. „Mijn prioriteit blijft om de Na opnieuw een pijnlijke brexit-top in Brussel zagen Conservatieven volop aan de stoelpoten van premier May. Ze eisen haar vertrek en speculeren openlijk over mogelijke opvolgers. brexit op een ordelijke manier te rege len. We moeten de EU zo snel moge lijk verlaten, met een deal." Ze wees erop dat de Britse Lagerhuisleden een no deal-brexit hebben verworpen, maar het niet eens kunnen worden over een deal die voor hen wel werkt. ,,Ik weet dat er veel frustratie is in het land, en dat parlementariërs onder druk staan. We moeten goed naden ken en tot een beslissing komen." Coup Onlangs deed May de belofte dat ze plaats zou maken als de eerste fase van het brexitproces is afgerond: de schei ding. Zolang dat niet is geregeld, wil de plichtbewuste premier niet weg. May hoopt nog steeds dat ze haar brexitdeal voor 22 mei door het parle ment krijgt om deelname aan de Eu- ropese verkiezingen te voorkomen. Maar voorlopig lijkt dat niet te lukken en hebben de Britten zeker nog tot het najaar om het eens te worden. Zelf zei May vorige week nog dat een lang uit stel onacceptabel was: ,,Als premier kan ik een verlenging tot na 30 juni niet overwegen.'' Aan die uitspraak zal ze de komende tijd vaak worden herinnerd door haar partijgenoten die haar vertrek eisen. Maar, ook die zit ten in een lastige positie. Een coup van binnenuit is niet een voudig: volgens de regels van de Con servatieve Partij kan er niet twee keer in een jaar een vertrouwensstemming over May worden gehouden. De laat ste keer was in december, en die won ze. Dus de rebellerende brexiteers moeten een andere manier verzinnen om haar weg te krijgen. De consumentenorganisatie bracht twaalf auto's voor een keuring bij elf verschillende garages. De onder zoekers van de consumentenorga nisatie werden hierbij onaange naam verrast: ze werden gecon fronteerd met allerlei onverwachte, dure en onnodige reparaties. Zo kregen ze in een geval te ho ren dat een auto niet door de keu ring zou komen als de eigenaar de remmen niet zou vervangen. Kos ten? 500 euro. Een second opinion bij een andere garagehouder leerde dat er helemaal geen gebreken wa ren. De controleur van de Rijks dienst voor Wegverkeer (RDW) constateerde ook geen rempro- bleem. Kwik-Fit bleek volgens de steek proef van Consumentenbond bij zonder behendig in het binnen- hengelen van een extraatje. Die zette opvallend vaak kleine repara ties voor een relatief hoog bedrag op de rekening. Zo kostte het ver vangen van een lampje (stadslicht) 11 euro, en een 'ineens' verdwenen oliedop 10 euro. Ook werd melding gemaakt van een kapotte ruitens- proei-installatie, maar bij een an dere garage bleek daar niets mee mis. t Kwik-Fit is volgens de bond behendig in het binnenhengelen van een extraatje In een reactie zegt Kwik-Fit: ,,Af- keurpunten moeten altijd op papier staan, dat zijn de regels van de RDW en die regels gelden ook voor ons." Woordvoerder Arjan van der Meer van Kwik-Fit: ,,Als je twijfelt over de diensten die je bij ons af- neemt, kun je contact opnemen met de centrale klantenservice en dan kijken we ernaar. Daar zijn geen extra kosten aan verbonden." Volgens het onderzoek van de Consumentenbond weten garage houders consumenten regelmatig onder druk te zetten om de repara tie meteen door te voeren. Onder het mom van: als de auto wordt af gekeurd, dan mag er niet meer met de auto gereden worden. Volgens de bond is dat onzin. ,,Een rit ma ken naar een nieuwe keuring is ge woon toegestaan", aldus de zegs vrouw van de Consumentenbond. Tips De consumentenorganisatie heeft wel een paar tips voor autobezitters om niet in de trucjes van garage houders te trappen. ,,Vraag bij af keuring altijd het keuringsrapport én de factuur op", luidt de eerste. Een andere tip bestemd voor auto mobilisten met een wat oudere auto: laat deze bij verschillende ga rages keuren. Het liefst ook bij een keuringsstation, dat alleen keurt en niet repareert. ,,Zo'n bedrijf heeft geen belang bij onnodige repara ties", aldus de bond. Consumenten die het allemaal toch niet vertrouwen, kunnen altijd nog de RDW benaderen voor een herkeuring. Als de RDW een ga rage herhaaldelijk betrapt op fou tieve keuringen, wordt de keu ringsbevoegdheid van het bedrijf ingetrokken. vrijdag 12 april 2019 GO Brexit wordt horror voor May Premier May bracht tijdens een consulta tieronde door Europa deze week onder meer een bezoek aan Parijs. foto epa ÖRUSSas VORTFV Suse van Kleef Londen Verschillende autogarages slaan een slaatje uit de periodieke keuring. Ze rekenen bij deze apk veel te hoge kosten voor re paraties van 'plotselinge' man kementen en 'verhelpen' gebre ken die er helemaal niet zijn. Dat stelt de Consumentenbond op basis van een steekproef. Natasja de Groot Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17