Dertig mensen gevlucht uit truck NIEUWS 15 Euthanasie zelden vervolgd Al weken schalt Pasapas, het dansje dat de Koningsspelen vandaag inluidt, door leslokalen en huiskamers. Het dansje moet volgens choreograaf Lucia Marthas voldoen aan één belangrijke voorwaarde: eenvoud. 1,2 miljoen kinderen dansen KONINGSSPELEN DANSJE MAASTRICHT Zo'n dertig men sen zijn gisterochtend uit een vrachtwagen op de A2 bij Grons- veld gevlucht en over de A2 naar de Maastrichtse wijk De Heeg gerend. Politie en marechaussee wisten in de loop van de dag elf mensen op te pakken. De chauffeur, een 22-jarige man uit Roemenië, is ook aan gehouden. Zijn vrachtwagen is in beslag genomen. Volgens een woordvoerder van de politie gaat het om migranten, op weg naar het Verenigd Konink rijk. Negen van hen zijn minderja rig en worden naar een opvang voor minderjarige alleenstaande asiel zoekers in Ter Apel gebracht. Ook zijn twee volwassenen gearres teerd. Waar de overige negentien vluchtelingen zijn gebleven, is onbekend. De politie is niet meer actief op zoek naar hen. Waar de migranten vandaan komen, kon de woordvoerder van de politie nog niet zeggen. Nadat de migranten uit de vrachtwagen wa ren gesprongen, is de chauffeur nog ruim 10 kilometer doorgereden naar Houthem. DEN HAAG Bijna geen enkele arts die in 2017 en 2018 bij een euthana sie niet aan alle zorgvuldigheidsei sen voldeed, is daarvoor vervolgd. Dat staat in het jaarverslag 2018 van de Regionale Toetsingscommissie Euthanasie (RTE). Van de in totaal 12.711 euthanasie meldingen zijn achttien zaken naar de gezondheidsinspectie (IGJ) en justitie gestuurd. Bij vijftien mel dingen werd besloten dat er geen reden was voor tuchtrechtelijke of strafrechtelijke vervolging. In drie gevallen moet nog een besluit wor den genomen. ,,Er is geen reden voor onzeker heid bij artsen over de richtlijnen; de verschillende juridische invals hoeken van de drie onafhankelijk van elkaar functionerende instan ties leveren een eenduidig en hel der kader op'', zegt Jacob Kohn- stamm, voorzitter van de RTE. ,,Wij zien een zeer zorgvuldige uitvoe ring van euthanasie.'' Choreograaf Lucia Marthas staat er zelf ook van te kijken. Dat de Pasa- pas-clip met 'doe de bliz, bliz, bliz, nu de snake, snake, snake, en een break, break, break' alweer ruim drie miljoen keer bekeken is op YouTube. ,,Vreemd, hoor. Dat die clips ieder jaar compleet door het dak gaan. Drie miljoen! Echt veel.'' Marthas, het creatieve brein achter het Koningsspelendansje, krijgt vandaag weinig mee van alle uitvoe ringen in het land. Ze moet namelijk zelf ook aan de bak. Ze begeleidt het optreden van de Kinderen voor Kin deren-cast bij de officiële opening met koning Willem-Alexander in het Friese Lemmer. ,,Het moet er daar strak uitzien.'' Of de bewegingen van de Pasapas goed gevallen zijn, hoort ze sowieso later nog wel. ,,Ik krijg altijd een uit- gebreide evaluatie van de scholen. En die lees ik goed door. Zo bleek dat leraren Fitlala, het dansje van 2018, een beetje te moeilijk vonden. Daarom dacht ik dit jaar: we doen het weer simpeler.'' Zo begint Pasapas met een aftel stukje. ,,Dat kan iedereen meedoen.'' En zitten er bekende moves in: de dep (hoofd naar de elleboog) en de swish (armen voor en achter langs het li chaam). ,,Het fijne aan zo'n swish is dat zelfs een kleuter een beweging kan maken die erop lijkt. Want de echte swish is best moeilijk.'' Dat alle kinderen het dansje aan kunnen, dat is cruciaal, ook kinderen die niks met dansen hebben. ,,De opzet van de eerste Koningsspelen in 2013 was niet dat we kinderen per se aan het dansen zouden krijgen, maar dat we ze aan het bewégen zouden krijgen. Dus is het heel belangrijk dat niemand denkt: dit is te hoog gegre- CIJFERS pen voor me.'' Ze bewaart bijzondere herinnerin gen aan dat eerste jaar: de allereerste keer dat ze als choreografe een liedje schreef. ,,Ik vond: als het dan een dansje moet worden, dan hoort daar een speciaal liedje bij. En dus schreef ik woorden en zinnen op die goed samengingen met de pasjes. Ik heb dat later in de studio van Tjeerd Oos terhuis (een bekende liedjesschrij ver, red.) nog verfijnd. Tjeerd heeft natuurlijk veel meer ervaring met songs.'' Gestoeid met de titel Inmiddels spaart ze het hele jaar woorden voor een volgend dansje. ,,Zodra ik iets leuks hoor, sla ik het in de notities van mijn mobiele tele foon op.'' Het maken van een Ko ningsspelenhit kost bijna een jaar. ,,Ik begin elke zomer met wat ideeën, werk die in het najaar uit, en dan tes ten we in november op scholen. Zo heb ik in Pasapas een stukje vereen voudigd tot huppel, huppel, huppel, klap. JS, zo'n detail doet ertoe.'' Soms neemt het proces zo veel tijd in beslag dat ze door anderen wordt ingehaald. ,,Ik had het liedje voor dit jaar eigenlijk al Stap voor Stap ge noemd, maar toen had het duo Kay Verhouzer en Sjaak opeens een hit met die titel. Balen. ik heb toen nog flink gestoeid met een nieuwe titel. Eerst was het Pas voor Pas maar dat 'voor' klonk niet helemaal. Uiteinde lijk werd het dus Pasapas, omdat het een beetje gek is en lekker bekt.'' Zo'n liedje is niet helemaal een vrije oefening; ze krijgt vooraf te ho ren wat het thema is. ,,De organisatie wilde dit jaar aandacht voor water drinken, gezonder dan fris- of fruit dranken. Best moeilijk zoiets op een leuke manier in een liedje te verwer ken.'' Het werd uiteindelijk de passage 'één, adem in adem uit, twéé, stretch lekker mee, drié, neem een slokje water'. ,,Ik vond dat zelf eerst een beetje suf, maar tot mijn verbazing is het een running gag geworden. Waar ik kom, roepen kinderen nu: neem een slokje water!'' vrijdag 12 april 2019 GO De uit Cyprus afkomstige vrachtwagen. fotos politie 'Iedereen kan meedoen' Eefje Oomen ■óamÊÈÊÊÊmSBSm Choreograaf Lucia Marthas oefent het dansje. foto andré weima Aan de Konings spelen doen dit jaar 1,2 miljoen leerlingen van ruim zesduizend basis scholen mee. Dat waren er de afge lopen jaren onge veer evenveel. De titels van de dansjes afge lopen jaren: 2013 Bewegen is gezond 2014 Doe de kanga 2015 Energie 2016 Hupsakee 2017 Okido 2018 Fitlala De cast van Kin deren voor Kinde ren was al bij het eerste dansje betrokken; een videoclip was er in 2013 nog niet. De clip van het tweede dansje - Doe de kanga - is in de loop van de jaren 7,4 miljoen keer bekeken. Kijk op de site bij /video Een liveverslag van het bezoek van koning Willem-Alexander aan de Koningsspelen in Lemmer. (OtOClMO Koning Willem-Alexander gaf vorig jaar in Twello het startsein van de zesde editie van de Koningsspelen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15