Hoogleraar wil meer onderzoek naar onbekende eetstoornis ONTDEK HET MOOIE NEDERLAND... I Rond het IJsselmeer Texel Oud Hollandsche Steden 14 vrijdag 12 april 2019 Sandra Mulkens gaat zich als bijzon der hoogleraar richten op de aanpak van de eetstoornis Arfid, waarbij iemand heel selectief eet. Anorexia is een bekende eetstoornis, maar wie weet wat Arfid is? Bijzonder hoogleraar Sandra Mulkens wil meer onderzoek. 'Vroeger dachten we: dat is iets van kinderen.' Niels Klaassen Maastricht Arfid staat al sinds 2013 in de psy- chiatriebijbel DSM5, het handboek met alle stoornissen en hun symp tomen. En toch kent eigenlijk bijna niemand de afwijking waar bij je selectief eet en op een paar producten na eigenlijk niks meer binnen krijgt. Het grote verschil met aandoeningen als boulimia of anorexia: bij Arfid (avoidant restric tive food intake disorder) is er geen fixatie op gewicht of uiterlijk, maar op het voedsel zelf. Maar dat alles is zelfs bij veel professionals onbekend, merkt bijzonder hoogleraar voedings- en eetstoornissen Sandra Mulkens (Universiteit Maastricht/behan delcentrum SeysCentra). Vandaag wordt Mulkens geïnau gureerd tot bijzonder hoogleraar, met de aanpak van Arfid als grote missie. Ze pleit voor meer onder zoek. ,,De problematiek was er natuurlijk altijd al, alleen hadden we er geen term voor. Het stond niet ons behandelboek, maar mensen hadden er wel last van. Voorheen stond het bekend als een aandoening voor kinderen. Dat is niet zo gek: 20 tot 40 pro cent van de jonge kinderen ver toont kenmerken van arfid, lust bepaald eten echt niet, of eet voortdurend maar één gerecht. De grootste groep groeit daarover heen, maar een paar procent houdt de klachten.'' Mulkens behandelde zelf pubers en volwassenen met de aandoe ning. In haar oratie zal ze vertellen over een 13-jarig meisje dat alleen maar 'beige en krokant' verdraagt, waardoor ze dus alleen nog maar patat, kipnuggets en kroketten eet. Het gevolg: overgewicht en gezondheidsproblemen. Of neem de twintiger die als de dood is voor voedsel dat allerlei toegevoegde smaak- en conserve- ringsstoffen bevat. ,,Ze is vreselijk bang dat dit eten haar ziek maakt. Het gevolg is wel dat haar BMI nog maar op 17 staat.'' Ook zijn er voorbeelden van patiënten die ooit bijna stikten en sindsdien amper nog vast voedsel eten. ,,De gevolgen zijn naar. Dan kun je zeggen: je kunt prima oud worden op Nutridrink (vloeibaar voedingssupplement, red.), maar je isoleert je wel. Uit eten gaan is er niet meer bij.'' In het psychiatrisch handboek staan de criteria waarmee de 'las tige eter' te onderscheiden is van de Arfid-patiënt: onder meer flink afvallen of aankomen, sociale problemen, een verwrongen zelf- beeld en afhankelijkheid van voe dingssupplementen zijn belang rijke kenmerken. Uit peilingen zou blijken dat 2 tot 4 procent van de bevolking last heeft van een van de klachten. Lichtpuntje: de aandoening is te behandelen: met cognitieve ge dragstherapie. ,,Je confronteert mensen met het verschil tussen hun angst en de realiteit. En je moet niet te veel meegaan in het mijdende gedrag van de patiënt.'' Uit recent promotieonderzoek blijkt dat die behandeling werkt. Alle elf deelnemers voldeden na vier weken niet meer aan de Ar- fid-criteria. 4-daagse riviercruise 7- of 8-daagse riviercruise Per 3*+ MS Allegro o.b.v. Volpension 4 verschillende vaarroutes Prachtige Hollandse steden! O.a. Harlingen, Texel Zaandam Stip-begeleiding entertainment aan boord Vertrek april, mei aug. Per 3*+ MS Allegro o.b.v. Volpension Ons schip is fors verbouwd Geniet van diverse pittoreske plaatsjes! O.a. Lemmer, Harlingen Enkhuizen Stip-begeleiding entertainment aan boord Vertrek mei juli zie stipreizen.nl/crrosb zie stipreizen.nl/crrnnb Arfid: leven op alleen patat of vla FOTO ANNEMIEK MOMMERS Voordelige riviercruises! Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt. Onze prijzen zijn onderhevig aan vraag aanbod, beschikbare voorraden zijn een momentopname, dus deze kunnen dagelijks variëren. Op onze website vindt u de juiste prijzen en kortingen. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14