Noodkreet natuurorganisaties: stop met kaalslag Nederlandse bossen Israëlische sonde crasht bij landing op de maan 12 NIEUWS Ondanks smetje trekken Nederland en Turkije banden verder aan s*g SS Juist in de week dat Nederland en Turkije hun banden wilden verbeteren, werd bekend dat een Rotterdamse vrouw in Turkije vast zit met haar baby van vijf maanden. Het nieuws over de arrestatie kwam praktisch op de dag dat de Turkse minister van Buitenlandse Zaken een bezoek bracht aan Am sterdam, om de verbeterde banden tussen Nederland en Turkije te on derstrepen. Minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken kaartte de kwestie gisteren in zijn gesprek met Mevlüt Cavusoglu aan. ,,We gaan de zaak zorgvuldig volgen'', aldus Blok. Bij de persconferentie na afloop van hun onderhoud zei Cavusoglu dat haar zaak 'een puur juridische kwestie' is en benadrukte dat de Turkse autoriteiten toestemming hebben gegeven voor consulaire bijstand. Ook mag de vrouw wor den bezocht door haar man. Volgens haar advocaat zit de vrouw vast zonder duidelijke be schuldiging. Waarschijnlijk is de reden dat ze enige tijd covoorzitter is geweest van de Koerdische ver eniging Demned. Die behartigt de belangen van Koerden in Neder land. ,,Ze organiseren sociaal-cul turele activiteiten, alles volgens de Nederlandse wet'', aldus haar advo caat. „Wanneer hebben zij ooit een illegale actie op poten gezet?'' Hij wijst erop dat Demned zelfs een gesprekspartner is voor de Rotter damse burgemeester Ahmed Aboutaleb. De Rotterdamse was een paar jaar geleden actief voor Koerdische organisaties. Zo sprak ze in 2014 na mens zo'n 250 demonstranten, die in Den Haag aandacht vroegen voor de verovering van de Syrische stad Kobani door IS. In 2015 voerde ze het woord namens de 'Koerdi- sche Volksstichting', toen in Rot terdam de spanningen tussen Koerden en Turken opliepen. Sindsdien trad ze niet meer op de voorgrond. Tot - ongewild - deze week. Haar Nederlandse advocaat noemt de arrestatie 'totaal waan zinnig'. ,,Er is helemaal niets straf baars gebeurd; niet in Nederland, niet in Turkije. Het gaat hier om een vrouw die is geboren en geto gen in Rotterdam. Ze bezit niet eens de Turkse nationaliteit." Vol gens haar advocaat zit ze met haar baby in een zaal met meerdere ge vangenen. Ze hoort snel of ze lan ger vast blijft zitten. Haar zus wil alleen kwijt dat de familie 'in shock' is. De Rotterdamse heeft in middels bezoek gehad van twee medewerkers van het Nederlands consulaat. Het bezoek van de Turkse minis ter was juist bedoeld om de relatie met Nederland verder te verbete ren. In maart 2017 raakten beide landen in conflict, toen Cavusoglu naar Nederland wilde komen om campagne te voeren voor een Turks referendum. Omdat de Neder landse regering de Turken al eerder had laten weten dat zij daarvoor niet welkom waren, trok het toen malig kabinet de landingsrechten in van het toestel van Cavusoglu. Hersteld Een andere Turkse minister, Fatma Betül Sayan Kaya van Familiezaken, reisde toen van Duitsland per auto naar Rotterdam. Toen haar daar het spreken voor Turkse Nederlanders werd belet, brak een diplomatieke rel uit. Zowel de Turkse president Erdogan als minister Cavusoglu be schuldigden Nederland van 'fas cisme'. In juli 2018 werden de diplo matieke banden weer hersteld en in oktober bracht Blok al een bezoek aan Ankara. Sindsdien is de Nederlandse kri tiek op de situatie in Turkije niet weggenomen. Blok uitte zijn zor gen over de mensenrechten en de rechtstaat in het land. Meer Neder landers van Turkse komaf, zeker twaalf, mogen Turkije sinds de mislukte coup van 2016 niet verla ten omdat ze een uitreisverbod hebben of zitten vast. Cavusoglu zei bij het bezoek van Blok aan An kara daar werk van te maken, maar er zijn volgens Blok 'nog niet ge noeg' vorderingen. ,,We hebben nadrukkelijk onze zorgen overge bracht. Dat doen we niet voor niets, we maken ons zorgen over de rechtstaat.'' De Turkse minister nam ook een reeks uitleveringsverzoeken mee naar Nederland voor mensen die de Turkse autoriteiten verdenken van terrorisme, zoals het lidmaat schap van de PKK of aanhangers van de Gülenbeweging. Die ver zoeken worden 'zorgvuldig beoor deeld', aldus Blok. Als het om de PKK gaat, stelde hij, wordt daar 'doorgaans gehoor aan gegeven'. ,,Dat is een terroristische organisa tie.'' Andere verzoeken worden in dividueel bekeken. „Wanneer er in Nederland onvoldoende grond voor het verzoek wordt gevonden, dan wordt niet meegewerkt.'' We maken ons zorgen over de rechtstaat v>üm 4^ De afgelopen vijfjaar is per jaar zo'n duizend hectare bos gekapt om hout te oogsten, stelt directeur Marjan Minnesma van Urgenda na mens de natuurorganisaties. ,,Vroe- ger werd her en der een boom ge- kapt. Nu verdwijnen per keer stuk ken van een half tot twee hectare. Staatsbosbeheer, dat tegenwoordig zijn eigen broek moet ophouden, verdient daar geld mee. Maar on dertussen helpt het zo wel het eco systeem aan gort.'' De jonge boompjes die vaak wor den aangeplant op kaalgekapte per celen, nemen lang niet zoveel CO2 op als volwassen exemplaren. Min nesma: ,,Daar komt bij dat de zware machines de bodem verpesten. Bossen met alleen jonge boompjes zijn bovendien niet aantrekkelijk voor veel insecten- en vogelsoor ten.'' Meer en ouder bos is volgens hen één van de meest effectieve en goedkoopste maatregelen om kli maatverandering tegen te gaan. Duurzamer bosbeheer zou in Ne derland een besparing van 175.000 ton CO2 kunnen opleveren. Niet alle kap is slecht, benadruk ken de natuurorganisaties. ,,Soms moeten bomen worden gekapt om heide- of duingebieden open te houden, andere natuur te behou den of zieke bomen te verwijde ren.'' Het verzet tegen het kappen van bomen is afgelopen jaren toe genomen. Burgers protesteren niet alleen tegen het kappen van stuk ken bos in hun omgeving, maar ook tegen de kap van bomen langs we gen en in de bebouwde kom. TEL AVIV Bijna slaagde Israël er gisteravond in geschiedenis te schrijven. Op een haar na zette het land gisteren een sonde op de maan, iets waar tot nu toe maar drie landen in slaagden. Maar vlak voor de landing ging het mis. Als de sonde al op de maan is aange komen, dan is het in stukken. Alleen Rusland, de VS en China hebben ruimtevaartui gen kunnen laten landen op de maan. Israël stuurde een sonde van 585 kilo en zo groot als een wasmachine die kant op. Het ruimtevaartuig nam een tijd- capsule mee, met onder meer de Israëlische vlag en het volkslied, de Thora en het ver haal van een holocaustoverle- vende. De maansonde is ont wikkeld door de particuliere organisatie SpaceIL en het staatsbedrijf Israel Aerospace Industries en werd op 22 fe bruari vanaf de Amerikaanse lanceerbasis Cape Canaveral in de ruimte gebracht. In een live-uitzending was te zien dat het vlak voor de landing mis ging. Er ontston den problemen met de hoofd motor en de communicatie. vrijdag 12 april 2019 GO Turkse minister noemt arrestatie Rotterdamse 'juridische kwestie' Hanneke Keultjes Antti Liukku Rotterdam/Amsterdam Sië - Stef Blok, minister Buitenlandse Zaken isMf Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken met zijn Turkse collega Mevlut Cavusoglu in het Scheep vaartmuseum in Amsterdam. foto anp Er moet snel een verbod komen op het kappen van hele stukken bos. Daarvoor pleiten het We reld Natuur Fonds, Natuurmonu menten en zestig andere natuur organisaties vandaag bij het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit. Annemieke van Dongen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 12