Kabinet: dwang bij prik mogelijk EUWS 11 Sf! ii'it Fff. i SOPHIA VAN SORGEN EX-PATIENT Sophia van Sorgen (41) had twee keer kanker en staat nu lotgenoten bij, óók als zij genezen zijn verklaard. ,,Je bent dan nog lang niet jezelf.'' Sophia was nog maar 17 jaar oud, toen ze lymfeklierkanker kreeg. Toen ze 33 jaar was, trof het noodlot haar weer. Borstkanker. Volgens haar beseffen maar weinig men sen hoe traumatisch het krijgen van die ziekten kan zijn. ,,Heb óók aandacht voor de over- levers én voor mensen die nog ja ren leven mét kanker. Het oppak ken van het normale leven is vaak zwaarder dan de ziekte zelf', be toogt zij. ,,Je hele omgeving roept: 'Oh wat fijn! Nu ben je weer lekker de oude.' Maar zo werkt het voor het gros van de mensen niet,'' zo ondervindt zij ook als therapeut. „Iedereen denkt: zodra je kanker hebt mogen overleven, ben je ont- zettend dankbaar. Dat is zo, maar je blijft ook achter met een hoop andere aspecten van de ziekte.'' Seks bijvoorbeeld was voor haar echt wennen na de kanker. ,,Ik was single toen ik borstkanker had en vond dat heel erg lastig met een nieuw lijf en met een nieuwe part ner. Het voelt een klein beetje alsof je het voor de eerste keer doet.'' Daarin voelde ze zich soms ook eenzaam. ,,Je kunt niet even te rade gaan bij vrienden, van: hoe ging dat bij jou?'' Borstreconstructie In een achtdelige webserie voor deze krant vertelde ze uitvoerig over het leven na kanker, ook met lotgenoten. Zelf kreeg de Achter- hoekse zo veel last van haar borst- reconstructie dat ze deze zomer de knoop doorhakte om de siliconen te laten verwijderen. ,,Hoe mooi die reconstructie ook was, ik ben daar nooit echt lekker van her steld. Ik had last van extreme ver moeidheid, pijn en koorts. Sinds dien ga ik plat door het leven. Ook dat heeft heel veel impact.'' Het bracht haar wel de gehoopte verlichting. ,,Ik voel me een com pleet ander mens, nu die siliconen eruit zijn. Ook al is het nog steeds In de winter raak ik makkelijk onderkoeld en in de zomer juist oververhit wennen om als vrouw zonder bor sten door het leven te gaan, ik voel me nu tien keer beter.'' Toch ondervindt zij nog steeds veel hinder van de kanker. ,,Ik denk dat ik, ondanks het feit dat ik twee keer kanker heb gehad, ont zettend veel mazzel heb gehad. Maar ook ik heb er nog steeds last van'', vervolgt Sophia. Zo doet haar warmte- en kouderegeling het niet goed meer. ,,In de winter raak ik makkelijk onderkoeld en in de zomer juist oververhit.'' Ook bij praktische zaken, als het kopen van een huis met haar man werd zij weer met haar ziektever leden geconfronteerd. ,,Zo'n 85 procent van de hypotheken viel af omdat ik twee keer kanker heb ge had.'' Dat een derde van de ex- kankerpatiënten geen hypotheek kan krijgen, verbaast haar niet. Volgens haar moeten mensen veel meer begrip hebben voor het lot van voormalig kankerpatiën ten. ,,Er zijn heel veel mensen die nooit meer aan het werk komen, die financieel heftig in de proble men raken. Haar hartenkreet? ,,Toon begrip voor mensen die kanker hebben overleefd. Je kunt eigenlijk geen onderdeel van het leven noemen waarbij zich na die ziekte géén problemen voordoen.'' Dat schrijft staatssecretaris Paul Blokhuis (Volksgezondheid) in een Kamerbrief. ,,Ik wil bijvoor beeld onderzoeken wat de toe pasbaarheid is van een verplicht consult, zoals in Duitsland, of een financiële prikkel.'' Bij onze oosterburen moeten ouders ver schijnen om zich te laten voor lichten over inenting van hun kroost, op straffe van een boete als ze wegblijven. Ook wordt 'de uiterste maatregel' van een alge hele verplichting onderzocht. Er is volgens de staatssecretaris niet sprake van één effectieve be nadering om de vaccinatiegraad te verhogen. Die is ook afhanke lijk van de sociale en economi sche context. Dat wordt ook meegenomen in het onderzoek. Hij verwacht in het voorjaar van 2020 resultaten te kunnen mel den. Zijn woordvoerder bena drukt dat het kabinet onlangs al met een reeks maatregelen is ge komen om de vaccinatiegraad verder te verhogen. Het onderzoek komt er na een motie van de VVD. Die werd door de Tweede Kamer omarmd. De bedoeling is dat het RIVM en andere organisaties bij de uit voering worden betrokken. Regeringspartij D66 zegt dat het nu tijd is voor actie, gezien de uitbraak van mazelen in Den Haag. ,,Laten we de eerste stap zetten en de kinderopvang veili ger maken. Dat kan met onze initiatiefwet. We roepen de Ka mer op die snel te behandelen", zegt Kamerlid Rens Raemakers. Feringa draait nu om de zon Gouden auto's te gevaarlijk Hooikoorts kwam vroeger Overtollige stukken museum snel weg De webwinkel in overtollige museumstukken die dinsdag opende, is nu al gesloten om dat de eerste voorraden in middels zijn uitverkocht. De winkel van de stichting Mu- seumDepotShop gaat van daag weer open met nieuwe waar, aldus een van de initia tiefnemers. De winkel biedt spullen aan van vooralsnog negen musea, voor een ge middelde prijs van 100 euro. Het gaat om kunstwerken en stukken antiek die de musea niet in hun collectie vinden passen en daarom zijn gese lecteerd voor 'ontzameling'. vrijdag 12 april 2019 FOTO JAN RULAND VAN DEN BRINK Na kanker lang niet de oude Marcia Nieuwenhuis Winterswijk —Sophia van Sorgen Kijk op de site bij /video Sophia vertelt haar verhaal in De Ochtend Show to go Het kabinet gaat komend jaar, op verzoek van de Tweede Kamer, onderzoeken welke extra maatregelen nuttig kun nen zijn om de vaccinatie graad op te krikken. Ook het toepassen van meer dwang om kinderen te laten prikken, sluit het kabinet niet uit. Edwin van der Aa Den Haag GRONINGEN Een rotsblok dat in een baan rond de zon draait, heeft de naam van de Ne derlandse weten schapper Ben Fe ringa gekregen. Hij kreeg in 2016 de Nobelprijs voor Scheikunde. Fe- ringa werkt voor de Rijksuniversiteit Groningen, die blij is met de toewijzing. De rots waar het om gaat heet voortaan (12655) Benferinga. HAMBURG De Duitse politie vindt dat goudkleu rig sportwagens om hun reflectie ge vaarlijk zijn voor het verkeer. In Hamburg werden een Lam borghini en Porsche daarom van de weg gehaald. DEN HAAG Het hooikoortssei zoen begon dit jaar ruim een maand eerder dan voor gaande jaren. Dat meldt het CBS. Het onderzoeksbureau bekeek daarvoor de verkoop van hooi koortsmedicatie. De eerste piek daarin was al in februari en begin maart. De oorzaak was warm weer waardoor pol- lenplanten als elzen en hazelaars al vroeg bloeiden. MUSEUMDEPOTSHOP Ze is slechts 62,8 centimeter lang, maar toch al oud genoeg om te stemmen. Jyoti Amge is namelijk de kleinste mens ter wereld en al 25 jaar oud. In een stembureau in Nagpur brengt ze haar stem uit in de eerste ronde van de Indiase verkiezingen. foto afp Name of State AC/PC Name ACfPC Number Date of Pofl Polling Station Name Polling Station Number MAHARASHTRA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11