Leve de vrijheid en het avontuur 9 JIPPIIIE! tienertoerkaart ~JjI7 1 symbool voor vrijheid. ,,Voor het eerst was je op jezelf aan gewezen, los van je ouders. Je moest het zelf regelen.'' In Jan- nekes herinnering was het vooral spannend. „Dingen doen zonder dat mijn domi nante moeder toekeek.'' Tot een jaar na hun school tijd hield de verkering aan, toen zette Janneke er een punt achter. ,,Hans was een wereld verbeteraar, ik wilde huisje boompje-beestje. Hans zag dat toen niet zo zitten.'' Bijna veertig jaar later heeft Hans drie kinderen en vijf kleinkin deren en Janneke twee kinde ren. Janneke hoopt binnenkort op haar eerste kleinkind. Hans en Janneke verloren el kaar uit het oog. Via school- bank.nl, de site waar oud scholieren elkaar kunnen te rugvinden, kwamen ze elkaar weer op het spoor. Hans: „Ik had wel eens naar haar gezocht, maar vond haar nergens omdat ze haar meisjesnaam Dragt niet meer gebruikte. Opeens kreeg ik een berichtje dat Janneke zich had inge schreven. We hebben wat heen en weer geschreven en spraken al snel af.'' Janneke: ,,Bij het bloemenstalletje op station Utrecht Centraal. Ik herkende hem niet. Hij had geen haar meer. Alleen z'n stem herinnerde ik me. Maar het voelde meteen vertrouwd. Het was alsof je na 38 jaar de draad weer oppakt. We hoef den niet zo veel uit te leggen.'' Nu zijn ze getrouwd en wo nen ze in De Meern. ,Janneke: ,,Het voelt als een sprookje.'' Hans: ,,Bijzonder dat je na zo lange tijd zo weinig moeite hoeft te doen om dezelfde ge voelens weer te krijgen.'' tiener L I *AUG/j Honderdduizenden tieners reisden in de jaren 70 en 80 met een Tienertoerkaart voor het eerst zonder hun ouders door Nederland. Warme herinneringen worden opgehaald op de expositie Tienertoer in het Spoorwegmuseum in Utrecht. eindeloos TOEREN, OVERAL WAAR DE TREIN MAARGAAT donderdag 11 april 2019 GO 'enter i WS.,d, "unimer fy^tteriandsej Spoorwegen, V^P^W"300^ Spoorwegen identiteitsbewijs N2 387614 tnnadatumatempel Geldig op mimet jitsbewijt latter an "pui fIS-Klent'tf1 j^abonsdaiL Rugzak op, de trein in en weg wezen. Heerlijk! FOTO CHRIS LINSSEN Tienertoer, 14 april t/m 1 sep tember, Spoorwegmuseum, Utrecht. A Hans en Janneke zijn nu getrouwd, 38 jaar na hun eer ste romantische samenzijn op de camping in Juliana- dorp. FOTO'S IRIS VAN RAALTE, HANS EN JANNEKE WEGMAN NS 043252 n -30.0 Kijk op de site bij /video Hans en Janneke Wegman gingen in hun jeugd samen op Tienertoer. Nu wonen ze samen. Peter van de Vusse Utrecht Ook de destijds 12-jarige Jan van Zanen, de huidige burgemeester van Utrecht, trok er samen met zijn beste schoolvriend Coen van Kalken op uit. ,,Als ik het me goed herinner, gin gen we bijna alle provincie hoofdsteden langs. Vooral de meest afgelegen: Leeu warden, Assen, Maastricht en Middelburg. Er zijn fo to's waarop ik samen met Coen bij het beeld van het Peerd van Ome Loeks sta, op het stationsplein in Gro ningen. Ook gingen we met de trein naar Rotterdam. Liepen door de stad, ver gezeld door Coens oma, een toffe grootmoeder. Ze nam ons mee in een rond vaartboot, liet mij m'n eer ste broodje met verse gar nalen eten en leidde ons rond op de Coolsingel. Mede dankzij Tienertoer beleefde ik in 1973 een be reisde zomer.'' Anke van Delft koestert eveneens volop warme jeugdherinneringen. ,,Na drie weken ouderloos kam peren op Terschelling met jongens, jongens en nog eens jongens, met als hoogtepunt 's nachts de maanlanding kijken op een groot scherm in de duinen, stappen we in de trein. Niet naar huis, maar met Tie- nertoer, any way the train goes", herinnert Anke zich die mooie zomer van 1969. Voor Coen Kuppen wer den de herinneringen aan de zomer van 1969 over schaduwd door liefdesver driet. „Onder druk van mijn moeder maakte ik het uit met mijn veel oudere vrien din. Om de pijn te verzach ten, kocht ze een Tiener toerkaart voor me om samen door Nederland te reizen. Ik hunkerde alleen maar naar mijn ge liefde. Met haar wilde ik einde loos toeren, niet door Nederland, maar door de liefde." Azzouz Pen- ninger weet nog goed de laatste trein in Weert te hebben gemist. „We wandelden 25 kilometer naar Roermond. Daar was alles gesloten. Gelukkig stond er nog een PTT-tele fooncel op het perron. Daar zijn we maar in gaan zitten, om op de eerste trein naar Maastricht te wachten.'' Ook Lonneke Westerik, die samen met haar vrien dinnen Rozella en Anna- belle op 16-jarige leeftijd naar Walibi Wavre in België reisde, kwam niet meer tij dig thuis. ,,Na een super leuke dag stapten we in Brussel in een trein waar van het ene deel zou afbui gen naar Brugge en het andere naar Maastricht. Toen we heel lang op sta tion Genk bleven staan, bleek dat we in de ver keerde trein zaten. Geld om te overnachten hadden we niet. Dus we zochten een telefooncel op en bel den ouders. Er zou nog één trein naar Maas tricht gaan. Verder kwa men we niet. Dus nog een te lefoontje naar huis. En toen hoorden we dat mijn vader uit Maarssen, samen met de vader van Annabelle, ons met de auto zou komen ophalen. De volgende dag moesten die twee mannen gewoon weer werken. In totaal heb ben ze vier uur in de auto gezeten om onze fout te herstellen, zo besefte ik later.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9