OZCAN AKYOL Schoolplan tegen ziekmakende beeldschermen MID SEASON €349* .€549* €549* 6 <H»mts Tijdelijk extra voordelige vakanties Selections Alléén te boeken op Sunweb.nl donderdag 11 april 2019 Column ^0 @OzcanAkyol De afgelopen dagen, toen de literatuur centraal stond, dankzij de onvolprezen Boekenweek, mocht ik weer een hoop bibliotheken, theaters, scho len en zaaltjes aandoen. Een trektocht door het land, als semi-bekende auteur, staat garant voor bijzondere ontmoetingen en opvallende gebeurtenissen. In Rotterdam gebeurde het vol gende: ik wilde naar de ruimte waar ik een lezing mocht geven aan ongeveer tweehonderd jonge ren, als het er niet meer waren. Maar de student die voor de gele genheid dienst deed als portier was onverbiddelijk. 'U komt hier niet binnen,' zei hij. 'Waarom niet?' 'Alleen de mensen met pols bandjes mogen de zaal in.' 'Maar ^k ben de schrijver die moet voorlezen, voor wie ze heb ben betaald.' 'Niks mee te maken', zei hij. Ik wilde weglopen, met een glim lach, maar een bezoeker atten deerde de jongen op het misver stand, zodat het feest alsnog kon doorgaan. Van die dingen, dus. Mijn naam blijft ook altijd een heikel punt. Veel mensen kunnen hem niet uitspreken. De meeste organisatoren kiezen tijdens hun introductie meestal veilig voor de verbastering 'Eus', maar er zitten er altijd een paar tussen die het tóch willen proberen. In Gelderland resulteerde dat in de wonderlijke constructie: 'Da mes en heren, en hier is hij wel, niemand minder dan Uskan Eikel.' Toen de dame dat uitsprak, had ze zelf ook door dat ze er een potje van had gemaakt. Ik zei dat het niet erg was en prees haar moed. Maar mijn bijzon derste ervaring rond een optreden was vo rig jaar in Den Bosch. Er za- ïggpSgk ten driehon- derd men sen in de zaal. Iemand die niet kan relative ren, zou het nog hoog in zijn bol letje kunnen krijgen. Vooral omdat het publiek na af loop in drommen stond te wach ten op een gesigneerde roman of een foto. Ergens halverwege boog een dame met een glas wijn in haar hand zich over mijn tafeltje. 'Ik wist helemaal niet dat je ook nog schreef', zei ze. 'Ik ken je al leen van de Keuringsdienst van Waarde.' De verwarring was zichtbaar groot. 'Dat is een andere Turk, me vrouw', antwoordde ik. 'Ooo, maar wie ben jij dan?' 'Ik ben van de boeken.' 'Nou, doe toch maar een krab bel', zei ze. 'Ingewikkeld allemaal, hoor.' Het was zoals Charles Bukowski ooit al over het schrijverschap dichtte: 'If you're doing it for money or fame, don't do it.' De dame had zelf ook door dat ze er een potje van had gemaakt De GGD komt met richtlijnen voor maximaal beeldscherm gebruik bij jongeren. Dat moet lichamelijke problemen bij jon geren door te lang 'turen en hangen' voor het beeldscherm voorkomen. Frank Hermans Nijmegen Maximaal twintig minuten ach ter elkaar kijken op je laptop, ta blet of smartphone. Daarna min stens twintig seconden een blik in de verte. Om vervolgens weer maximaal twintig minuten digi taal aan de slag te kunnen gaan. Daarnaast minstens twee uur per dag naar buiten: om te spelen, te wandelen of anderszins te profi teren van het gezonde buitenlicht en ook de gezonde buitenlucht. Met die '20-20-2'-vuistregel voor basis- en middelbare scholen hoopt de GGD bij kinderen de risico's van overmatig beeld schermgebruik en internetten zoveel mogelijk tegen te gaan. Het voorschrift wordt vandaag gelanceerd op het Nederlands Congres Volksgezondheid in Utrecht. De wetenschappelijke onderbouwing is onder anderen afkomstig van jeugd- en oogart- sen van het Radboudumc en Erasmus MC en voor scholen uit gewerkt door medewerkers van GGD Gelderland-Zuid in Nijme gen. Edwin Mulder van de GGD Gelderland-Zuid: „Jongeren van 10 tot 18 jaar kijken gemiddeld vijf tot zeven uur per dag op een smartphone, laptop, computer of tablet. De gevolgen van het vele gamen, facebooken en instagram- men laten zich vaker gelden." De hulp van de GGD wordt door i GGD vindt ban op laptoponderwijs zeker niet nodig steeds meer scholen ingeroepen, omdat ze bij de leerlingen zien dat de toegenomen digitalisering tot gezondheidsklachten leidt. De kwalijke effecten van het toe genomen computergebruik be staan uit oogaandoeningen, over gewicht, pijnklachten in nek, schouders en armen en een ver stoord slaapritme. De GGD ziet óók de voordelen die je met digitaal onderwijs kunt behalen. ,,Wat ons betreft hoeft laptoponderwijs zeker niet gelijk helemaal in de ban.'' Appartementen Villa's Elpiniki Griekenland - Lesbos - Molivos Omgeven door wonderschone natuur Traditionele bouwstijl Aan de rand van Molivos Vanaf HVD Miramar Club Hotel Bulgarije - Zwarte Zee - Obzor Ultra all inclusive programma Zeer kindvriendelijk Direct aan het goudgele strand van Obzor Juli/augustus App. Coral Compostela Beach Spanje - Tenerife - Playa de las Americas Schitterend strand op steenworp afstand Zeer ruime appartementen Perfecte centrale ligging Vanaf Hotel Occidental Jandia Playa Spanje - Fuerteventura - Jandfa Playa Enthousiast animatieteam Ontspan in een verzorgde spa Uitgebreide faciliteiten voor oneindig vermaak Vanaf GO 'Uskan Eikel Sunweb r SALE LOGIES per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen 'Bekijk online de actuele boekingsspecificaties en prijzen. ALL INCLUSIVE per persoon *o.b.v.2 personen en 1 KIND LOGIES per persoon 'o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen ALL INCLUSIVE per persoon *o.b.v. 8 dagen, voor 2 personen Sunweb is aangesloten bij: J!J thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 6