Dorpsraad en dominee willen herdenking 4 mei PEER sluit rondje Nederland thuis af 6 Vitality wil pand naast Franse begraafplaats Het oorlogsmu seum Vitality wil verhuizen van de Vroonlandseweg naar de Franse begraafplaats in Kapelle. Willem Adriaansens Kapelle Het Kapelse college wil meewerken aan de plannen en is bereid er een malig 40.000 euro in te steken. Als de plannen doorgaan komt het nieuwe museum aan de Goese- straatweg, naast de Franse begraaf plaats in Kapelle. Om goed beslagen ten ijs te ko men heeft het Kapelse college Erf goed Zeeland om advies gevraagd over het bedrijfsplan. Als Stichting Vitality de adviezen van Erfgoed Zeeland opvolgt, wil het college meewerken aan het plan. In een volgende fase zullen dan ook de omwonenden nadrukkelijk wor den betrokken in de besluitvor ming. Adviezen Eén van de adviezen is, volgens het college, om een eigen invalshoek te kiezen. Zo kan het museum zich onderscheiden van andere (oor logsmusea in Zeeland. 'Het Franse verhaal is hierin het meest belang rijke element.' De Stichting Vitality streeft ernaar om een geregistreerd museum te worden bij het Muse- umregister Nederland. Deze regis tratie geeft waarborgen voor de in vulling van de functies van een museum. Het nieuwe museum zou moeten draaien op 100 vrijwilligers. Op dit moment zijn dat er ongeveer 25. Het advies is dat de stichting vooraf een ondergrens bepaalt voor het aantal vrijwilligers dat nodig is voor het nieuwe museum. De financiële onderbouwing is volgens het Kapelse college nog een onzekere factor in het bedrijfsplan. 'Dit moet verder worden uitge werkt. De stichting rekent hiervoor op forse bijdragen van het Franse bedrijfsleven. Het college is bereid een eenmalige bijdrage van 40.000 In 's-Gravenpolder gebeurt wel eens wat te weinig, constateert Westerneng. Hij pakte een paar jaar geleden samen met christelijke ba sisschool De Rank de handschoen op. De school adopteerde het oor logsmonument op de begraafplaats en nu is ieder jaar in oktober een herdenking in de kerk. En toch kriebelt het nog steeds. Verhalen Niet in het minst omdat de belang stelling voor de herdenking van de euro toe te kennen. Voorwaarde is dat er een sluitende begroting bij het plan komt en dat de gemeente raad de bijdrage goedkeurt in de ge meentebegroting voor 2020.' Intieme setting De locatie voor de nieuwbouw, naast het Franse ereveld en de alge mene begraafplaats van Kapelle, vraagt volgens het college om een zorgvuldige ruimtelijke inpassing. 'Het ereveld is bescheiden in om vang in een groene, intieme setting. Het ontwerpen van een gebouw en de inrichting en het gebruik van het bijbehorend terrein moeten zorgen voor een versterking van de be staande kwaliteiten.' Erfgoed Zeeland adviseert daarom om een duidelijke keuze te maken voor een bepaald type mu seum. Ook adviseert men om een professioneel bureau te betrekken bij de inrichting. school steeds verder terugloopt. ,,En je moet de verhalen laten klin ken. De verhalen moeten verteld vanwege de vrijheid", zegt Wester- neng. Hij zou graag de twee andere basisscholen in het dorp betrekken bij de herdenking. Eén keer heeft De Linden meegedaan. ,,Maar het is nog niet gelukt om ook de Juliana- school te interesseren", zegt Wes- terneng. ,,Ik zou graag zien dat er dorps- breed aandacht aan wordt geschon ken", zegt Gert-Jan van Riet, voor zitter van de dorpsraad. De dorps raad pleit voor een herdenking op 4 mei. ,,Ik vind dat het belangrijk is dat er een herdenking is zodat we ons weer realiseren wat oorlog is en doet met de gemeenschap." Van Riet roept inwoners van het dorp op om mee te denken. ,,Is er animo op ons dorp om dit op te pakken", vraagt hij zich af. ,,Zou het niet ge weldig zijn dat we met z'n allen mi nimaal één keer in de vijfjaar uitge breid stil staan bij de 4 mei herden king?" IN DE REGIO Expositie Regi van Driel Lo van Driel Kledingbeurs MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 11 april 2019 Steun voor nieuwe locatie museum MIDDELBURG De band PEER sluit morgen in thuis stad Middelburg de club tour af waarmee het de buutalbum is gelan ceerd. Het con cert 's avonds in De Spot wordt nog voorafgegaan door een gratis middag show (15.00 uur) in De Drvkkery. PEER bracht begin februari de plaat Laughing about it is far more exciting uit en trapte de clubtour af in Pa- radiso in Amsterdam. Daarna volgde een rondje Nederland. Het concert in De Spot begint om 20.00 uur, met als voorpro gramma de Vlaamse band The Lighthouse. ,,Wat zou het mooi zijn om op 4 en 5 mei wat te doen in 's-Graven- polder." Dick Westerneng, predi kant van de protestantse ge meente, was erg verbaasd toen hij ontdekte dat in het dorp op 4 mei geen herdenking is. En hij staat daarin niet alleen. Ook de dorpsraad zou dat graag anders zien. Melita Lanting 's-Gravenpolder A Andries Looijen wil met zijn oorlogs museum Vita lity verhuizen naar de Franse begraafplaats. FOTO MARCELLE DA- VIDSE COLIJNSPLAAT Gallery Mari time, 12.00-17.00 uur: Exposi tie Zilte Stromen GOES Inloophuis Oase, och tend: Inloop met koffie of thee; Vredeskerk, 09.30-11.30 uur: Inloopochtend; Serviceflat de Schakel, 09.30-11.30 uur: Digi taal Café; Erasmuspark, 10.00 11.00 uur: Inloopspreekuur van wijkverpleging; 14.00 uur: Wandeling in groepsverband en scootmobieltocht 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 10.00-11.00 uur: Gratis sporten HANSWEERT Dorpshuis, 10.00 uur: Wandeling in groepsverband HEINKENSZAND V.d. Biltplein, 08.00-12.00 uur: Weekmarkt; 09.30 uur: Wandelen; Biblio theek, 09.30-11.30 uur: Digi tale inloopochtend; 14.00 15.30 uur: Taalcafé 'S-HEER ARENDSKERKE Arendhuis, 19.15-20.15 uur: Fit ness Fun Party KAPELLE Cederhof, 14.00- 16.30 uur: 'Spraakafzien en Nederlands met gebaren'; FitXperience, 19.30 uur: Indoor Cycling; Bibliotheek, 20.00 21.30 uur: Workshop 'Me-time voor ouders' KLOETINGE Emergis, 10.00 15.00 uur: Tweedehands kle- dingbeurs KRUININGEN Hof Cruninghe, 10.00-11.15 uur: SeniorenYoga RILLAND Dorpshuis, 11.00 en 14.00 uur: kindervoorstelling Hilaria WEMELDINGE De Wemel, 15.00-17.00 uur: Jeugdactivi- teiten YERSEKE MFC Tehare, 09.00 09.45 uur: Allevo lessen 'Be wegen voor 65+'; 09.45-10.15 uur: Vrij badmintonnen; 10.00 11.00 uur: Yoga-gym 55+; 13.30-16.00 uur: Koersbalmid- dag; Bibliotheek Moerzicht, 10.00-12.00 uur: Digitaal in- looppunt; Grand Café Moer- zicht, 14.30-16.00 uur: Creamiddag; 16.00-17.00 uur: Borreluurtje voor senioren BE NIEUWDORP Regi van Driel toont vanaf morgen een expositie bij COVRA in Nieuw- dorp. Haar tekenin gen zijn meestal zwart-wit, met soms een klein beetje kleur. Vooral mensen, maar ook de natuur zijn inspiratiebron nen. Haar olieverf- en acrylschilderijen tonen landschap pen in een ab stracte vorm. De vernissage is om 15.30 uur. De expositie is te bezichtigen tot en met 26 juni. KLOETINGE Heemkundige Kring De Bevelanden houdt morgen een jaarvergadering in dorpshuis Amicitia te Kloetinge. De vergadering begint om 19.30 uur, waarna Lo van Driel een lezing zal geven over zijn vorig jaar versche nen boek Cultuur wordt Kuituur, over de collaboratie tij dens de Tweede Wereldoorlog. Het boek geeft een beeld van het cultu rele leven in Zee land tijdens de oor logsjaren. Zie ook hkdebevelanden.nl. KLOETINGE Emergis houdt van daag weer haar jaarlijkse tweede- handskledingbeurs in het hoofdge bouw van Emergis in Kloetinge. Tussen 10.00 en 15.00 uur zijn aller lei kledingstukken en schoenen te vin den. Alle artikelen zullen voor 1 euro per stuk aangebo den worden. De op brengst van de beurs gaat naar cliënten van Emer- gis. Emergis is te vin den aan de Oost molenweg 101 in Kloetinge. SCHOOLVOETBAL KLOETINGE De velden van VV Kloetinge waren gistermid dag het strijdtoneel van het jaarlijkse schoolvoetbaltoernooi in de gemeente Goes. Liefst 33 teams streden daar in mee om de eerste plaats. Die ging na een spannende finale naar 't Noorderlicht 2. Thomas Burger scoorde het enige en dus winnende doelpunt tegen het team van montessorischool De Basis. Zijn team mag daardoor naar de Zeeuwse finale op 15 mei in Wolphaartsdijk. Volgende week is er wederom schoolvoetbal in Kloetinge; dan zijn de meisjesteams aan de beurt. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59