Bende van het strand zoekt blikjes voor KiKa Racekampioen Nuna komt naar Zonnemaire 7 RESTAURATIE IN DE STEIGERS Een muur van staal omhult twee gevels van de Dikke Toren in Zierikzee. De imposante constructie fungeert de komende maanden als werkvloer voor restaurateurs. Tributes Status QuoenCCR in De Vanger aag voor laag hebben de steigerbouwers hun kunststuk opgebouwd. Vanaf de vierde verdie ping kijk je door de hoge torenramen naar binnen. De blik naar rechts biedt uitzicht op de da ken rondom. En zo kan je nog 22 verdieping verder omhoog klim men langs de buitenkant van de zuid- en westgevel. „Eerlijk gezegd moet je een beetje een kronkel in je hoofd heb ben om dit werk te kunnen doen", zegt uitvoerder Marcel van Rooijen van aannemingsbedrijf Leenhouts uit Sluis. ,,Deze man nen doen niet anders, dag in dag uit. Het is een vak apart, maar daarmee eigenlijk ook de slechtste tak van sport die je binnen de bouw kunt doen; loeizwaar. Zo'n buis van 6 meter weegt al snel 20 tot 25 kilo. Als je ziet hoe eenvou dig sommige mannen dat oppak ken om aan te geven naar boven. Die handen zijn net bankschroe ven. Dus ik hou ze altijd maar te vriend." De steiger langs de zuidzijde heeft de 55 meter hoge rand van de torenkrans inmiddels bereikt. Het aangrenzende deel aan de west kant komt deze week nog af, ver wacht Van Rooijen. Beide delen staan met elkaar in verbinding, zo dat je ook op grote hoogte eenvou dig de nissen van de toren in en de hoek om kan lopen. De construc tie oogt daardoor een beetje als het Centre Pompidou in Parijs, waar van de buitengevel is opgetrokken uit een wirwar van pijpen en bui zen. Wanneer de bouwers hun ha mers wegleggen, de stilte in de avonduren over Zierikzee valt en de wind rond de Dikke Toren zijn spel speelt, klinkt er een fascine rend concert. De steiger ontpopt zich op die momenten tot één groot pijporgel en creëert in uit- Steigerbouwers hebben soms handen als bankschroeven. Die hou ik te vriend eenlopende toonaarden zijn com positie van de dag. Na volgende week is dat over. De steiger wordt toegedekt met een groot doek, dat stof en vuil voor omwonenden zo- veel mogelijk moet tegenhouden. Donderdag beginnen de feite lijke restauratiewerkzaamheden. Dan worden de grote glas-in-lood ramen gedemonteerd en tijdelijk vervangen door houten platen. Het lood is aangetast door vocht en wordt vernieuwd, vertelt Van Rooijen. De grootste kluif hebben de res taurateurs aan herstel van het voeg- en metselwerk, blikt pro jectleider Robin Koot van Stich ting Monumenten Bezit vooruit. Hij klom gisteren met de uitvoer der van Leenhouts naar boven om per verdieping de onderhouds- staat van de muren te inspecteren. ,,We hebben eerder een globale opname gemaakt vanaf de grond, maar dan zie je alles natuurlijk lang niet zo goed dan wanneer je er met je neus bovenop staat", zegt Koot. Van Rooijen schraapt en tik met een steigerpen over het natuur steen. ,,Hiermee kan ik feilloos ho ren of een steen, die er ogenschijn lijk nog prima uitziet, holtes heeft. Dat moet je niet hebben, want daar kan vocht in gaan zitten. En als het gaat vriezen, zet dat uit en wordt dat gat nog groter, totdat de boel helemaal afbrokkelt." BRUINISSE Een ode aan Status Quo én een tribute aan Creed- ence Clearwater Revival. Mu ziekliefhebbers kunnen zaterdag 20 april hun hart ophalen in De Vanger in Bruinisse Equal Status is een Schouwen- Duivelandse band die muziek van Status Quo speelt. Daarna is het de beurt aan Cle arwater Creedence Revival een Britse gelegenheidsband die allemaal bekende nummers ver tolkt van de roemruchte band CCR. In deze band zitten (ex-)mu- zikanten van onder meer The Animals en The Hollies. De zaal gaat open om 20.00 uur. ZONNEMAIRE Zonne-auto Nuna van de TU Delft komt maandag 22 april naar Zonne- maire. Bij Interieur Paauwe is de wagen te bewonderen en valt er ook te praten met het Vattenfall Solar Team. Wereldkampioen zijn ze, die gasten van de TU Delft. Niet zomaar voor de eerste keer. Van de afgelopen elf races wist dit team de strijd negen keer te winnen. Universiteiten als MIT en Cambridge hebben elke keer het nakijken. Op het gebied van duurzame energie, innovatie en high-end techno logie doen de studenten uit Delft het opperbest. Hoe ze dat doen? Daarover vertellen ze tweede paasdag in Zonne- maire. Interieur Paauwe trapt jaarlijks het voorjaar af met een nieuw thema. Dit jaar staat de kick-off in het teken van duurzaamheid en high end technology. Die thema's komen ook in de interieurzaak en de showtuin van Paauwe uitgebreid aan bod. Nuna en het Vattenfall Solar Team, die 13 oktober weer aan de bak moeten tijdens de Bridgestone World Solar Challenge in Aus tralië, zijn aanwezig van 11.00 tot 18.00 uur. Via Renewi Afval Service Zeeland heeft de Bende van Erik de Vries rolcontainers tot zijn beschikking waarin de blikjes kunnen worden verzameld. Al op achttien plekken op Schouwen-Duiveland zijn die containers weggezet. Met een hou ten deksel erin mét gleuf waar je precies een blikje door heen kunt mikken. Alleen al bij verschillende frietzaken op Schouwen-Duive- land kon de Bende van het Strand een container kwijt. Nu hoopt De Vries nog een paar vrijwilligers te vinden die de con tainers willen legen als ze volzitten en het ingezamelde blik even wil len opslaan tot medewerkers van de Bende langskomen. Dan hoeft deze club niet voor elke volle zak het ei land over te crossen. Renewi heeft op het eigen terrein in Renesse een container van zes kuub beschikbaar gesteld, zodat daar de totale buit kan worden opgeslagen. donderdag 11 april 2019 SD Dikke Toren trekt een stalen jas aan Marcel Modde Zierikzee L Dag Dikke Toren, tot later! foto ernesta verburg -Marcel van Rooijen, Leenhouts Blik, blik en nog eens blik. De Bende van het Strand zet alles op alles om drie maanden lang zo veel mogelijk blikjes in te za melen. De opbrengst daarvan gaat naar KiKa; Kinderen Kan- kervrij. Esme Soesman Scharendijke debendevanhetstrand.nl j Kijk pzc.nl /video

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58