<0 Een ode aan de frontsoldaten uit de Eerste Wereldoorlog 6 Bij het grote publiek is Ralph Fiennes vooral bekend als M, de baas van James Bond. Maar de gevierde acteur steekt zijn hart en ziel vooral in andere projecten, zoals de speelfilm die hij over de legendarische Russische balletdanser Rudolf Noerejev maakte, The White Crow. Top 5 in de bioscoop 1 (-) Shazam! 255.000 2 (1) Dumbo 161.000 3 (-) Pet Sematary 116.000 5 (4) What Men Want 81.000 Nu in de bios Shazam! Dumbo Us FILMNIEUWS Stallone gaat tv- serie maken Boekover Haarlem als dé filmstad Begin in een interview met Ralph Fiennes (56) maar beter niet over de brexit. De En gelse acteur, een fel te genstander van een vertrek uit de Euro pese Unie, trekt een gekweld gezicht als het onderwerp toch onverhoopt ter sprake komt. Hij bekent dat het onna volgbare politieke getouwtrek hem zelfs pijn doet. ,,Het is voor mij een open zenuw. Ik kan er uren over debatteren, maar dan word ik vooral heel kwaad en gefrus treerd. Laten we maar over mooiere din gen praten.'' Daarmee doelt Fiennes vooral op zijn film The White Crow, een biografische speelfilm over de legendarische danser Rudolf Noerejev (1938-1993), een figuur die hem al heel lang mateloos interes seert. ,,Ik heb jarenlang gezocht naar een manier om een film over hem te ma ken'', zegt Fiennes (The English Patient, Schindler's Listaan de vooravond van de uitreiking van een oeuvreprijs die hij door de Europese Filmacademy in Se- villa krijgt uitgereikt. ,,Het grootste pro bleem bij zo'n project is het vinden van een geschikte hoofdrolspeler. Al snel kwam ik erachter dat een acteur voor de hoofdrol niet de beste optie was. Probeer maar iemand te vinden die in enkele maanden net zo goed de danstechnieken van Noerejev onder de knie kan krijgen. Dat is onmogelijk.'' Vandaar dat Fiennes op zoek ging naar een danser die ook kon acteren. Hij vond hem na een lange zoektocht in Oekraïne. Zijn naam: Oleg Ivenko. ,,Hij had geen acteerervaring, maar voldeed aan de ei sen die ik in mijn hoofd had. Zijn dans- techniek was perfect voor deze rol. Hij is de belangrijkste danser van het Kazan Theater in Rusland. Bovendien is zijn gezicht niet zo bekend bij het westerse publiek, wat mij een voordeel leek.'' Fiennes voegt er aan toe dat zijn film maatschappij en filmdistributeur liever een bekende acteur in de rol had gezien. „Maar ja, na tientallen audities met dan sers en een handvol acteurs, was er voor mij maar één man die Noerejev kon spe len: Oleg." In The White Crow, een titel die het uitzonderlijke karakter van Noerejev be nadrukt, staat Fiennes onder meer stil bij diens vlucht vanuit de Sovjet-Unie naar het Westen in 1961. De film behan delt drie fasen uit zijn leven die door el kaar worden verteld: de jeugd, de oplei ding en de vlucht van Noerejev uit zijn geboorteland. ,,Mijn film is grotendeels gebaseerd op een biografie over hem die in 2007 ver scheen. Ik werd al na enkele hoofdstuk ken gegrepen door zijn passie en zijn wil om een vrij leven te leiden wat hem in de Sovjet-Unie, zeker als homoseksueel, niet was gegund.'' Fiennes gunde zichzelf in zijn film een bijrol als de balletleraar Alexander Poesj- kin, die Noerejev een tijdlang onder zijn hoede had. ,,Ik heb enkele lessen gevolgd om te begrijpen wat ballet met je li chaam doet. Het heeft mij zeker gehol pen om de houding van Poesjkin onder de knie te krijgen. Hij had een bijna ar rogante en zelfbewuste manier van be wegen.'' Fiennes beseft dat hij ondanks zijn rijke carrière in artistiek hoogwaardige producties bij het grote publiek toch vooral als M, de baas van James Bond, bekend is geworden. Toen hij in Sevilla bekendmaakte dat hij de rol ook in de nieuwe 007-film zou vertolken, kreeg hij een staande ovatie van het publiek dat daarna een voorstelling van The White Crow bijwoonde. ,,Tja, dat is nu eenmaal het risico van het vak'', zegt Fiennes een dag later. ,,Ik heb veel Shakespeare gedaan op film en toneel, maar daar krijg je vooral waarde ring en onderscheidingen voor. Voor het spelen van M zal ik nooit een prestigi euze prijs krijgen, zo vermoed ik. Maar daar staan de enthousiaste reacties van het publiek tegenover. Ook die doen doen mij deugd.'' They Shall Not Grow Old Zijn hele leven wilde regisseur Peter Jackson (The Lord of the Rings) een film maken over de Eerste Wereld oorlog. Een van zijn grootvaders vocht aan het front en raakte ge wond. De vader van de regisseur had thuis een bibliotheek vol boeken over deze oorlog, die de jonge Peter ver slond. Toen Jackson de beschikking kreeg over de archiefbeelden van de oorlog die door het Imperial War Museum in Londen zijn verzameld, besloot hij een immens project in gang te zetten. De regisseur wilde de beschikbare, vaak bibberige en niet eerder ver toonde beelden inkleuren, van com mentaar en dialoog voorzien om zo doende een jong publiek op de hoogte te stellen van de verschrik kingen van deze oorlog. De film van Jackson werd vorig jaar door de BBC uitgezonden, maar is nu ook in de Nederlandse bioscopen te zien. Op het grote doek komen de opgekalefaterde beelden nog beter tot hun recht. Het is een ode aan de frontsoldaten van toen. donderdag 11 april 2019 Hoogste opbrengst afgelopen week 4 (2) Captain Marvel 86.000 ACTIE Deze actiefilm is gebaseerd op een 60 jaar oude strip van DC Comics. Hoofdpersoon is een 14-jarige jongen die tot zijn afgrijzen een superheld wordt. Eigenlijk wil hij vooral zijn moe der weer zien te vinden. Mark Strong speelt de schurkenrol in deze zeer vermakelijke film. FAMILIEFILM Regisseur Tim Burton maakte een acteursversie van de klassieke Dis- neyfilm uit de jaren 40. Danny DeVito speelt de circusdirecteur die het oli fantje met de grote oren in de schoot krijgt geworpen. Dumbo wordt al snel een sensatie, maar wordt als circus attractie ook uitgebuit. HORROR Regisseur Jordan Peele heeft op nieuw een intrigerende horrorfilm ge maakt. In dit geval gaat hij nog dieper dan in zijn eerste film wat betreft on derliggende bedoelingen. Alles begint met een zwart gezin dat met zijn dub belgangers wordt geconfronteerd. Kijk op de site bij /video Bekijk de trailers voor de films van volgende week. REGIE Sylvester Stal lone gaat een tv-serie maken, The Tenderloin, over corrupte politiemensen in het begin van de jaren 90 in Amerika. De reeks wordt door History Channel uitge zonden. Stal lone zal enkele episodes gaan regisseren. Het is voorlopig niet de bedoeling dat hij zelf in beeld verschijnt. NASLAGWERK Onder de titel Haarlem Film- stad is een na slagwerk ver schenen dat het Haarlemse bioscoopleven en de activitei ten van studio's, filmmakers, sterren en de filmhuizen en decors in de stad behandelt. Vóór de oorlog mocht Haarlem zich vele jaren onofficieel de filmstad van Nederland noemen. GO Ab Zagt DOCUMENTAIRE Regie: Peter Jackson. - A.Z. Historisch beeldmateriaal restaureerd en ingekleurd. is ge- FOTO WARNER BROS E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 50