Cruisen over de Middellandse Zee 4 ONDERWIJS ONDER DE MAAT Het gaat niet goed met de havo. Havisten blijven het vaakst zitten, het lukt veel leerlingen niet om binnen vijf jaar een diploma te halen. De Onderwijsinspectie stelt dat 'alle signalen op rood staan'. Ellen van Gaaien Utrecht Eerst even wat cijfertjes op een rij. Vo rig jaar bleef 12 procent van de havis ten zitten. Vooral het aantal jongens dat met een havo-advies de basis school verlaat en vijf jaar later een di ploma heeft, is schrikbarend laag: 35 procent. Bij meiden geldt dat voor de helft. De Onderwijsinspectie beoor deelt havo-afdelingen twee keer zo vaak als zeer zwak of onvoldoende dan andere afdelingen op middelbare scholen. De havo ontpopt zich als zorgen kindje, zo blijkt uit de Staat van het Onderwijs, het jaarlijkse rapport van de Onderwijsinspectie, dat gisteren is gepresenteerd. Maar wat is er gaande in die klassen waar toch ruim 166.000 scholieren zitten? De havo-klassen zijn 'uitdagend' om les aan te geven, zegt Hariët Pinkster, directeur toezicht voor het voortgezet onderwijs bij de inspectie. Inspecteurs zien regelmatig leerlingen onderuit hangen in hun stoel. Ook zijn havisten vaak moeilijker te motiveren, vooral jongens. ,,Als inspecteurs zien we een verschil met bijvoorbeeld een vwo- klas. Daar draaien de lessen gewoon door als we binnenstappen. Maar in veel havo-klassen is het heel gezellig en willen de leerlingen vooral lol heb ben. Die vragen ons gelijk wat we in hun klas doen", beschrijft Pinkster. Het vmbo heeft het imago van lastige klassen, maar Pinkster schudt haar hoofd: die havo-klassen zijn pittiger. Docenten hebben juist bij die groepen vaak moeite om orde te houden. Het heeft er alles mee te maken dat op de havo een mengelmoes van kin deren zit. Er zijn scholieren die met de hakken over de sloot een havo-advies hebben gekregen, maar ook vwo'ers die het niet hebben gered. En dan ko men er in de bovenbouw nog de zoge noemde stapelaars bij: de leerlingen die vmbo-t hebben gedaan en door willen leren. Dat zijn er met 15 procent relatief veel. Pinkster: ,,Dé havist bestaat niet. Als docent moet je goed kunnen differen tiëren om die leerlingen er allemaal bij te houden." Dat is echter lastig op een middelbare school waar leraren soms In veel havo klassen is het heel gezellig. Ze willen vooral lol hebben wel tweehonderd verschillende kin deren in hun klassen hebben. Karakter De Onderwijsinspectie constateert dat de lesmethoden vaak niet bij de gevarieerde groepen aansluiten. De scholieren zelf merken dat ook. Het ontbreekt de havo aan karakter, zegt Jordy Klaassen, voorzitter van het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (Laks). ,,Het is een beetje vwo-min en vmbo-t-plus", beschrijft hij. De scho- lier haalde zelf vorig jaar zijn havo-di ploma. Het viel hem op dat hij als ha vist net iets minder theorie kreeg dan op het vwo. Maar hoewel de havo hem moest voorbereiden op het beroepsge richte hbo, kwam er geen praktijkles aan te pas. Juist veel vmbo'ers zijn meer praktisch ingesteld. ,,Er moet meer een combinatie komen tussen theorie en praktijk. Dan krijgt de havo veel meer een eigen karakter", vindt Klaassen. De havo is altijd al zo'n tussenoplei- 2017 2018 Slagingspercentage Vertrek in de zomer naar de meest bijzondere bestemmingen onderdoe Mediterrane zorfiQpjgjr - _-58|i donderdag 11 april 2019 Inspectie luidt noodklok, Leerlingen op een middelbare school. ,,Dé havist bestaat niet'', zegt Hariët Pinkster van de Onderwijsinspectie. FOTO HOLLANDSE HOOGTE —Hariët Pinkster, Onderwijsinspectie 2007 2008 In 2018 haalde slechts 88% van de havo-eindexamenleerlingen het examen. vmbo-kader vmbo- g/t 100% Totaal 95% 90% vwo Kras.nl/86038 Kras.nl/86160 Kras.nl/86141 Kras.nl/86129 'rijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage, reserveringskosten en Calamiteiten fonds Westelijke Middellandse Zee Per Costa Fascinosa***+ Oostelijke Middellandse Zee PerAIDAblu***+ Westelijke Middellandse Zee Per MSC Bellissima****+ Westelijke Middellandse Zee Per AIDAnova**** Oostelijke Middellandse Zee Per MSC Opera it. »- -yüi-.ih-*;::' a O.a. Napels, Sicilië en Barcelona Incl. KLM-vlucht, transfers en Fooien Keuze uit 2 verschillende vaarroutes! O.a. Corfu, Bari en Dubrovnik O.b.v. semi All Inclusive, incl. Fooien Met een volle dag in Venetië O.a. Marseille, Napels en Malta Incl. vluchten en transfers Per gloednieuw MSC Bellissima" O.a. Mallorca, La Spezia en Marseille O.b.v. semi All Inclusive, incl. fooien Per gloednieuw AIDAnova**** O.a. Montenegro en Griekenland Inclusief KLM-vlucht en transfers Zon, zee, strand én cultuur!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4