4 Toneel Vijftig jaar geleden zijn er massa's romans geschreven. Daarvan wordt er nu maar één 'herdacht'. Natuurlijk is dat Turks Fruit. Want dat is nog altijd dé roman over de liefde in al zijn gedaanten. Jubileumconcert the Young Ones Stips en De Groot komen naar Groede En dan gaat het niet over een zoveelste, feestelijke druk. (Voor zover ik kan nagaan, is het boek toe aan zijn 48e druk.) Ook niet over een film of een musical. Allemaal al passé. Het gaat hier om de allereerste toneelbewer king van de liefde tussen Erik en Olga. Liefde in al zijn gedaanten. Dat wil zeggen: de onstuimige liefde, de pas sionele liefde, de kabbelende liefde, de tanende, de vergeefse, de onmoge lijke, de voorbije. De liefdevolle liefde, de vergevende. En natuurlijk, niet te vergeten: ook de lijfelijke liefde. In flink wat blogs en veel lezersre censies kan je lezen, dat het boek veel beter werd gevonden dan de film. En dat ging dan juist over die lijfelijke liefde. Té aanwezig in de film, of be ter gezegd: zoveel mooier, zoveel veelzijdiger, zoveel totaler in het boek. In de film, zo vond men, werd het triestige einde (waarin Olga op jonge leeftijd kanker krijgt) ook een stuk killer afgeraffeld. Op toneel wordt Turks Fruit niet zozeer verteld, maar eerder naverteld Daarom is het goed te weten dat de toneelversie geen 'live' versie van de film is, maar teruggrijpt naar het boek. Dan nog is er heel veel ruimte voor interpretatie, moeten er keuzes gemaakt worden. In een boek met twee hoofdpersonages is het altijd de vraag, met wie van de twee je jezelf kunt of wilt identificeren. In een boek heb je meer tijd en ruimte (en ook heel andere info) om te kiezen dan bij een film of toneelstuk. Vanuit Erik bekeken, is Turks Fruit het verhaal van het verlies van een grote liefde, veroorzaakt door een be nepen, wantrouwige buitenwereld (in de persoon van Olga's moeder) en een weifelende Olga. Zijn liefde mag misschien wel een beetje primitief zijn (met seks als motor), maar is wel oprecht. Hij zal ook altijd naar haar blijven verlangen. Vanuit Olga bekeken, is Turks Fruit het verhaal van blijven hangen in een onvoltooide liefde. Daarin is Erik narcistisch en jaloers. Hij ziet haar niet voor vol, maar eerder als 'een beeld'. Niet vreemd voor een beel dend kunstenaar, maar té eenzijdig. Haar vorm van liefde krijgt de kans niet. Maar ook zij heeft Erik nooit he lemaal achter zich gelaten. Het is nog maar de vraag of je een roman zo gender-uitgesplitst kunt bekijken. Het is de vraag, hoe jongens en mannen het boek lazen en hoe an ders meisjes en vrouwen dat eventu eel deden. Maar feit is, dat de toneel versie daar een antwoord op gezocht heeft. Regisseur en bewerker zijn al lebei vrouw, en wilden kennelijk meer man-vrouwevenwicht in het verhaal brengen. Op toneel wordt Turks Fruit niet zozeer verteld, maar eerder naverteld. Olga en Erik blikken terug op hun liefdesverhaal, van de eerste toeval lige ontmoeting in de auto tot het pijnlijke einde. Anders dan in het boek, is Olga bij alles aanwezig en kan zij haar eigen commentaar geven Popconcert Popconcert EN 4 REDENEN MEER donderdag 11 april 2019 Turks Fruit gaat over zijn geaaante Willem Nijssen 44 ie Zaterdag wordt de Noordhal van den Dullaert in Hulst omgetoverd tot een concertzaal. Dit ter ere van het dertigja rig jubileum van the Young Ones. In de afgelopen decennia heeft het Hulsterse orkest naam ge maakt in Zeeuws- Vlaanderen en ver daarbuiten. Regel matig treedt het or kest op in het bui tenland en heeft het samengewerkt met bekende artiesten als Candy Dulfer en Trijntje Oosterhuis. De naam moet ove rigens niet mislei dend opgevat wor den, het orkest staat open voor alle leeftijden. Om de verjaardag van het gezelschap goed te vieren zijn een aan tal bekende namen opgetrommeld. Gastartiest is Alain Clark (foto), hij zal met het orkest op treden. De avond wordt aan elkaar gepraat door pre sentator Rik Brand- steder. Als extra gastartiest komt Gert van de Vijver langs. Van de Vijver is zandkunstenaar van beroep. Door middel van tekenin gen, lichteffecten en natuurlijk zand weet hij een bijzon dere sfeer te creë ren. Kaarten via the- young-ones.com. Zaterdag, Den Dullaert, 20.15 uur. Robert Jan Stips en Marcel de Groot komen naar Groede Live! voor een optreden in het kader van 'pop- helden.nl'. Stips besteedt aandacht aan het beste uit zijn carrière. Men sen kunnen hem kennen als artiest, maar ook als producer van Gruppo Sportivo. Marcel de Groot is de zoon van Boudewijn. Naast solowerk is hij ook bekend van het muzikaal onder steunen van Paul de Leeuw. Meer info via grotekerk- groede. com Zaterdag, Groede Live! Poppodium, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 48