II II 'Boeren voor akkervogels' 14 ZEELAND BIOLOGISCH BOEREN OMSCHAKELING Peter de Hoop is nooit zo'n natuurman geweest en toch gooit de veehouder uit Burgh-Haamstede het roer radicaal om. Zijn samenwerking met stichting Het Zeeuwse Landschap draagt bij aan dat besluit. PROJECT otkevertjes, dacht koei- enboer Peter de Hoop uit Burgh-Haamstede als hij weer eens iets zag krioelen op zijn perceel. Onkruid vond-ie hélemaal niets en naar vogels keek hij niet om. Maar ergens in de afgelopen jaren is de blik van De Hoop ver anderd. Mede dankzij de samen werking die hij aanging met Het Zeeuwse Landschap. De veehou der is nu hard op weg om biolo gisch boer te worden. Vanaf 1 ja nuari 2020 levert hij biologische melk. Daar gaat een gigantisch traject aan vooraf. Vorig jaar juli is hij be gonnen met het omschakelen van de grond, waar zijn koeien staan te grazen. ,,Als je biologisch wilt worden, moet je vooral stoppen met dingen. Stoppen met kunst mest strooien. Stoppen met be strijdingsmiddelen." Als De Hoop dat een jaarrond heeft gedaan, kan Altijd dat meer-meer- meer. Daar ben ik klaar mee hij beginnen met het omschakelen van zijn koeien. Dat vee (115 koeien en wat jong vee) stond bij hem voorheen op stal. Weliswaar een ligboxenstal, waar de koeien lekker neer konden ploffen en waar ze zich op eigen houtje (en op hun eigen tijd) bij de melkrobot en voederbak konden melden. Maar als aanstormend bio-boer brengt hij zijn koeien nu naar buiten. Het gebruik van me dicijnen is ondertussen tot een ab soluut minimum beperkt. Alleen nog als het écht nodig is, krijgen zijn dieren medicatie. Daarnaast krijgen de koeien vanaf 1 juli al leen nog maar biologisch (kracht)voer te eten. Als ook dat een half jaar gaande is, is het ein delijk zover. Dan kan de melk van De Hoop, die op zijn erf aan de Meeldijk ook een zelftap heeft, als biologische melk worden ver kocht. Je zou van minder verandering al gillend gek worden, maar De Hoop is er heel bewust ingestapt. Zat als hij was van de grillige re gelgeving en het gegoochel met fosfaatrechten. ,,DMr werd ik pas wappie van. En ook altijd dat meer-meer-meer. Daar ben ik klaar mee. Ik ben voorstander van grondgebonden veehouderij. Dat je de geproduceerde mest op je ei gen bedrijf kunt afzetten. Bij bio gebeurt dat." Ook om zijn geloofs overtuiging kan (en wil) De Hoop niet heen. ,,Ik ben rentmeester op dit stukje grond. Daar draag ik ver antwoordelijkheid voor. Ik vond voor mezelf dat ik dat niet meer op de goede manier deed." En dan was daar nog Het Zeeuwse Landschap, waar De Hoop grond van pacht. Zijn perce len liggen in het vijfhonderd hec tare grote gebied waar deze na tuurorganisatie, samen met tien boeren, hard werkt aan het vergro ten van de biodiversiteit in de pol der. ,,We werden bijvoorbeeld uit genodigd om een bodemcursus te doen. Zaten boeren en medewer kers van Het Zeeuwse Landschap samen naar een bodemspecialist te Ik heb geleerd hoe die mensen vanuit natuuroogpunt denken. Zij hebben geleerd hoe wij een bedrijf runnen luisteren. Dan hoor je elkaars vra gen en geef je allebei opening van zaken. En dan ga je toch denken: oh, denken die gasten op die ma nier?" Het heeft hem veranderd, zon der meer. ,,Het mooie van het ver haal is dat ik eigenlijk helemaal geen natuurman was. Ik hield van mijn werk. Ik hield van mijn koeien. En ik vond het geweldig om in het land te rijden en bezig te zijn met mijn landbouwgrond. Maar er moest niets in de weg zijn, want dan werd het meteen afge maaid. Er moest geld verdiend worden." Door naar elkaar te luis teren, is er volgens De Hoop we- derzijds geleerd. ,,Ik heb geleerd hoe die mensen vanuit natuuroog- punt denken. Zij hebben geleerd hoe wij op een bedrijfsecono misch verantwoorde manier een bedrijf runnen. Want aan het eind van de maand moeten wel de reke ningen worden betaald. Er moet wel rendement zijn." Het veehoudersgezin De Hoop, dat in 1991 vanuit de Alblasser- waard naar Burgh-Haamstede kwam, ging vijf jaar geleden met Het Zeeuwse Landschap in zee. Sindsdien is veel gebeurd. ,,Ik sta er verbaasd van dat ik zo'n knop heb kunnen omzetten. Er liggen nu bloemenblokken in mijn land. We hebben randen natuur en gaan overhoekjes met bosjes planten. Niet alleen vogels maar ook klein- wild op de grond heeft zo veel meer mogelijkheden om te vluch ten. Je ziet de wildpopulatie groeien. Ik zag vanmorgen nog twee patrijzen lopen. En de veld leeuweriken, die in deze hoek weg waren, zitten weer in de percelen. Dat is toch heel mooi!" donderdag 11 april 2019 Kijk op de site bij /video Bioboer worden is helemaal hip De koeien geven straks biomelk Peter de Hoop: ,,Als je biologisch wilt worden, moet je vooral stoppen met dingen." fotos ernesta verburg Esme Soesman Burgh-Haamstede Op de boerderij van Peter de Hoop is ook een zelftap voor melk. Als Chris Vreugdenhil van stichting Het Zeeuwse Land schap iets geleerd heeft van de agrariërs aan de zuidkant van Schouwen dan is het wel dat de natuur hen niet koud laat. ,,Ik heb geleerd dat die boeren stuk voor stuk hart hebben voor biodiversiteit op het land. Maar ze hebben na tuurlijk ook een bedrijf te run nen." Door de koppen bij elkaar te steken, maken natuurorgani satie en agrariërs gebruik van elkaars kennis. ,,Als je echt naar elkaar luistert, levert dat ontzettend mooie oplossin gen op." Een kwestie van geven en nemen, maar ook van stukje bij beetje. Toen Het Zeeuwse Landschap twintig jaar geleden met akkerranden aan de slag gingen in het circa vijfhonderd hectare grote gebied tussen Schelp- hoek en Burgh-Haamstede was er maar één boer voor dat idee te porren. Inmiddels werkt de organisatie via het project Boeren voor akkervo gels met tien boeren samen. ,,Op basis van gelijkwaardig heid en vrijwilligheid. Iedereen die mee doet, wil best iets doen voor insecten en akker vogels. Bij de één is dat een klein beetje, bij de ander heel veel. Maar we zien in z'n tota liteit dat het gebied steeds verder op orde raakt." zelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 42