MIJN FOTO ZEELAND 11 Iedereen heeft wel een foto waar een verhaal achter zit. Dat tekenen we graag op. Vandaag vertelt Simon Jongepier uit Middelburg over zijn foto met de Zuid-Soedanese bisschop Paride Taban (83). Mei 20i8.Het is de week van de Four Freedoms Awards in Middelburg. Op woensdagavond zit de Koorkerk vol voor een lezing van bisschop Paride Taban. ,,Het was er die avond muisstil'', herin nert Jongepier zich. Als gespreks leider was de Middelburger de schakel tussen Taban en het pu bliek. ,,Er kwamen heel mooie vra gen. Hij ging overal op in. Taban zei dat alleen die avond al de moeite waard was om naar Zee land te reizen." De Zuid-Soedanese bisschop kreeg in dezelfde week de Four Freedoms Award op het gebied van vrijheid van godsdienst. Op uitnodiging van de Raad van Ker ken gaf Taban een lezing in de Koorkerk, waarbij hij ook in ge sprek ging met het publiek. Jonge- pier: ,,Deze foto is me heel erg bij gebleven. Ik had niet vermoed dat het zó interessant zou worden. Ta- ban was heel open en vertelde over zijn rol om de samenleving daar verder te helpen, ondanks dat het land al jaren in oorlog zit en ondanks zijn hoge leeftijd. Hij ziet het als zijn missie voor de mensen in Soedan om vrede te bereiken.'' Jongepier herinnert zich dat de zaal vol was. Er waren niet alleen Zeeuwen, maar ook mensen uit de rest van het land. „Bijvoorbeeld als donateur van Peace Village dat Ta- ban in Zuid-Soedan heeft opgezet. Een plaats waar mensen vanuit alle achtergronden bij elkaar ko men om een nieuwe samenleving op te bouwen. Een prachtinitia- tief.'' Dreiging Wie de Middelburger hoort praten over Taban, hoort dat hij geïnspi reerd is door de bisschop. Zijn boodschap heeft Jongepier ge sterkt. ,,Taban heeft me meer geïn spireerd dan ik vermoed had. Dat is het bijzondere van deze ont moeting. Hij vertelde dat je niet moet wijken voor dreiging, ge weld, of tegendruk. Als jij ergens grote dingen. En Taban heeft zo'n moed om door te gaan. Heel mooi.'' Toch bekroop Jongepier aan het begin van de avond even een ver velend gevoel. ,,Het was natuurlijk een vermoeiende week voor een man op die leeftijd. Hij zat in een rollercoaster; ging van de ene toe spraak naar de andere en stond mensen te woord. Ik dacht: die man is helemaal op. Toen ik hem in zijn hotel ophaalde sliep hij in een stoel. Dit wordt niets, dacht ik. Maar toen hij eenmaal in de kerk was, kreeg hij de geest. En met enorme energie en bevlogenheid begon hij te vertellen." in gelooft, moet je er ook voor blij ven gaan. Dan komt het goed. Zelf ben ik ook christen, en vraag me- zelf ook wel eens af: waar doe ik het allemaal voor? Ben ik wel op de goede weg? Het zit 'm niet in de donderdag 11 april 2019 Bisschop kreeg de kerk stil Michiel Bouwman Gespreksleider Simon Jonge pier met bisschop Paride Taban. FOTO CHRIS BAKKER M Simon Jongepier. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39