Plek voetbalmuseum is geen een-tweetje 9 Coen Hagenaars Roosendaal Het museum en de Voetbal Expe rience in het Herstaco Stadion in Roosendaal sloten met ingang van dit jaar de deuren. De reden: terug lopende bezoekersaantallen. Vol gens Paul Hermsen (afkomstig uit Veere, eigenaar van het stadion waar de twee gevestigd waren én eigenaar van de verzameling voet balspelletjes van de Voetbal Expe rience) was 'de regio' er na ruim vier jaar wel op uitgekeken. Belangstelling uit de rest van het land bleef ook achter, omdat Roo sendaal niet erg centraal is gelegen. Met andere woorden, je stapt van uit Groningen niet zomaar in de auto om 'even' naar Roosendaal te rijden voor een dagje vertier. En dus staan sinds i januari de collectie en de voetbalspelletjes achter slot en grendel in stadion. Desondanks houden Hermsen en Jos Couwer (van de Stichting Voetbal Totaal, die weer over de museumcollectie gaat) goede hoop Onderdelen van de Experience los verkopen kan, maar is wel jammer dat de twee nog dit jaar elders op nieuw onderdak zullen vinden. Hermsen: ,,Er is serieuze interesse.'' Er zouden meerdere partijen in de race zijn, maar het meest con creet is toch wel de gemeente Den Haag. Hermsen zegt dat er al 'wat concrete' gesprekken met sport wethouder Richard de Mos zijn ge voerd. De gemeente Den Haag be vestigt die interesse, maar wil er verder inhoudelijk nog niet op in gaan: ,,Er is een oriënterend gesprek geweest en we zitten nog in de ver kenningsfase'', laat een woordvoer ster desgevraagd weten. Volgens Hermsen heeft Den Haag zelfs al een pand op het oog. Er is overigens behoorlijk wat ruimte nodig, vooral de spelletjes van de Voetbal Experience nemen veel plek in. Er moet volgens Herm- sen al gauw gedacht worden aan een oppervlakte van 1500 vierkante meter in totaal voor het complete pakket. Het liefst willen Hermsen en Couwer de twee onderdelen weer samen ergens openen. Couwer: ,,We sluiten goed op el kaar aan en we versterken elkaar. Maar wat niet gaat, gaat niet.'' Dat vindt Hermsen ook: Een of meer dere onderdelen van de Experience verkopen zou ook nog kunnen, maar dat zou wel jammer zijn. Wel licht dat we voor de Voetbal Expe rience op termijn ook buiten Ne derland moeten gaan kijken. Het zou niet misstaan in pretparken.'' Couwer zegt contact te gaan zoe ken met Jos Lenssen, die onlangs in Mierlo zijn eigen voetbalmuseum opende. ,,Een deel van onze collec tie zou daar ook prima passen. Neem het EK '88, daar hebben we allebei een hoop spullen van.'' donderdag 11 april 2019 ge Nederlandse geschiedenis Portret van Anna van Gelder, de derde vrouw van Michiel de Ruyter. Ze trouwden in 1652. Anna regelt alle financiële zaken van De Ruyter, zorgt voor de scheeps- bevoorrading en betaalt de zeemansvrouwen. Ze is dus zakenpartner, maar ook grote liefde en moeder van de kinderen van De Ruyter. Touwslagerswiel van de lijnbaan in Vlissingen. Michiel de Ruyter was daar leerling, nadat hij van school was ge stuurd. Hij trad in dienst bij de rijke reder Cornelis Lamp- sins en moest als touwslagersleerling onderaan de carriè reladder beginnen. Op zijn elfde mocht hij als bootsjongen mee naar zee. Het VOC-schip Rooswijk ver ging in 1740 voor de kust van Engeland. In 2004 werd het wrak gevonden. Duikers haal den een mosterdpotje - met de lepel er nog in - en een brilletje met een set lenzen naar boven. Deze objec ten behoren tot de «gSËjp*^ mooiste en best be waarde die gevonden zijn en vertellen over de luxe aan boord. Het scheepsmodel D'Eli- sabet Galy werd in 1762 gemaakt. Het gaat om een schip dat werd ingezet voor de slavenhandel. Vanuit Vlis singen en Middelburg voeren schepen naar Afrika, waar slaven werden gekocht voor de plantages in Midden- Amerika. Er zijn weinig mo dellen van slavenschepen bekend. Hoe moet het toch verder met het Nationaal Voetbalmuseum en de Voetbal Experience in Roosendaal? Ruim vier maan den na de sluiting is het nog steeds niet duidelijk of en zo ja, waar die twee attracties op nieuw de deuren kunnen ope nen. Maar... er is volgens de ini tiatiefnemers wel redelijk wat in teresse. Het museum was tot eind 2013 gevestigd aan de rand van Middelburg. -Paul Hermsen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37