Fruittelers in spanning om nachtvorst Buxusmot zit nu ook kerk dwars 4 Graauwrock boos dat Vestrock extra geld krijgt en zij niets Werk, bid bewonder In een brief aan het college en de fracties trekt Graauwrock-voorzit- ter Carlo Saman fel van leer. Na mens het bestuur stelt hij het te be treuren dat Vestrock bij het college blijkbaar een voorkeurspositie heeft. ,,De gemeente zegt dat Vest rock exact hetzelfde subsidiebedrag krijgt als Graauwrock. Dat betwij felen wij. Hulst faciliteert hand- en spandiensten en via de provincie ontvangt Vestrock 35.000 euro en nu ook nog eens 15.000 euro van de gemeente." Volgens Saman heeft Vestrock zo'n 24.000 bezoekers en hebben ze helemaal geen subsidie nodig. ,,Ze kunnen zichzelf volledig bedruipen." Jubileumpremie De Graauwrock-voorman vindt dat zijn festival nu ook in aanmerking moet komen voor een 'jubileum premie'. ,,In onze eerste jaren ont vingen wij helemaal geen subsidie. Voor ons tienjarig jubileum kregen we niks extra's. En nu bestaan we twintig jaar en krijgen we ook niets. Aan de hand van onze bezoekerscij- fers, vinden we een bijdrage van 3000 euro wel op zijn plaats." Vol gens Saman gaat het hem niet om Nu wordt een prachtig, gul gebaar naar de een, als zeer onprettig ervaren door de ander Vestrock versus Graauwrock, maar om al die andere verenigingen en stichtingen die ook al tien jaar be- staan en geen extra bijdrage ont vingen. ,,Dat zijn er veel in de ge meente Hulst." Groot Hontenisse heeft naar aan leiding van de briefvan Saman vra gen gesteld aan het college. ,,Bij ju bilea van stichtingen en verenigin gen hoort een waarderingsbijdrage. Wij vinden wel dat iedereen gelijk waardig behandeld moet worden. We zijn dan ook verbaasd dat Vestrock 15.000 euro krijgt. Nu wordt een prachtig, gul gebaar naar de een, als zeer onprettig ervaren door de ander." De fractie vraagt zich afwelke re gels nou eigenlijk gelden in de ge meente. Voorheen was het gebrui kelijk dat 25-jarige jubilea (en veel vouden daarvan) van verenigingen en stichtingen werden beloond. Groot Hontenisse vraagt zich af of er nu andere regels gelden. Persoonlijk gesprek Burgemeester Jan-Frans Mulder laat weten dat hij, samen met de wethouder(s), in een persoonlijk gesprek met het bestuur van Graauwrock de kwestie wil verdui delijken. Ook stelt hij nadrukkelijk dat de 15.000 euro voor Vestrock géén subsidie is. Hoe het dan wel in elkaar steekt, krijgt het bestuur als eerste te horen. Na het gesprek volgt pas een formeel antwoord op de brief van Graauwrock én beant woording van de vragen van Groot Hontenisse. Voor die tijd worden geen mededelingen gedaan. Luc Oggel Nisse Afgelopen nacht was het al koud en ook voor de komende nachten zijn temperaturen van rond het vries punt afgegeven. ,,Het wordt span nend", zegt Rinus van 't West einde, fruitteler in Nisse en woord voerder van de Zeeuwse fruittelers. Twee jaar geleden richtte zware nachtvorst in april desastreuze schade aan in boomgaarden. De ap pel- en perenoogst viel daardoor fors lager uit. ,,We volgen het op de voet, hopen dat het niet te hard gaat vriezen", zegt Van 't Westeinde. Vooral voor peren is het volgens hem nu kritiek. ,,Die staan bijna in volle bloei en kunnen niet veel meer hebben. Voor appels is -1 tot - 1,5 wel het maximum." Veel valt er volgens Van 't Westeinde niet te beginnen tegen nachtvorst. ,,Dege- nen die kunnen beregenen (waar door zich een beschermend ijs- laagje rond de bloesem vormt) heb ben geluk." Zelf doet Van 't West einde 'niks', al overweegt hij nog een keer extra ureum aan te bren gen, een meststof die knoppen ster ker maakt door stikstof. Martijn Vogelaar van fruitteelt- bedrijfVogelaar fruitcultures vof in Krabbendijke probeert zijn boom gaarden te beschermen met een combinatie van beregening en de inzet van windmachines. Hij heeft al bijna dertig jaar een windma- chine staan, die bij nachtvorst warme met koude lucht vermengt en zo schade voorkomt. Bij wijze van proef heeft hij nu vier extra machines gehuurd. Vogelaar denkt overigens dat het wel zal meevallen met de vorst. ,,Het blijft waaien, maar je weet het nooit. Als de wind ineens gaat liggen heb je een pro bleem. Het kost tonnen als de boel bevriest." De Krabbendijkse fruitteler weet niet of het gebruik van windmachi- nes ook iets voor collega's is. ,,Je moet er wel een beetje een perceel voor hebben, anders wegen de kos ten niet op tegen de baten." De mo lens van Vogelaar staan in de Stroodorpepolder en 'beschermen' daar veertig hectare boomgaard. Daarnaast kan het bedrijf nog eens vijftig hectare beregenen vanuit een bassin. Biologisch fruitteler Gino van Acker uit Hulst heeft vorige week al voor het eerst beregend met zoge heten Flippersproeiers, die alleen over de bomen beregenen in plaats van volvelds, meldt de Nederlandse Fruittelers Organisatie. Theo Giele 's-Heerenhoek De zondag vóór Pasen viert de kerk de intocht van Jezus Christus in Jeruzalem. Traditiegetrouw krijgen de gelovigen dan een geze gend palmtakje mee naar huis. Die takjes komen van de buxus, maar deze struik valt steeds vaker ten prooi aan de rupsen. Op de begraafplaats en in de pa- rochietuin achter de Sint-Willi- brorduskerk in 's-Heerenhoek is geen gave buxus meer te vinden. De meeste struiken zijn verwij derd. Slechts hier en daar staat nog een armetierig bosje bruine takjes van wat ooit een groene buxusbol was. De parochie heeft daardoor dit jaar geen palmtakjes van eigen kweek. ,,Aan de buxussen in de pastorietuin was weinig glorie meer te behalen. We deden daarom een oproep aan de paro chianen", vertelt Richard Gielens, vrijwilliger bij de kerk. ,,We kre gen van een dorpsgenoot het aan bod om tweehonderd takjes te ko men snoeien." Dat is inmiddels gebeurd. De takjes zijn gesorteerd en liggen keurig in mandjes in de kerk. Gie- lens: „Tweehonderd takjes zijn ruim voldoende voor de viering van Palmpasen. En we houden er nog genoeg over voor de palm- paasprocessie die we hebben met de communicanten en de vorme lingen. Dus wij zijn uit de brand." Over brand gesproken, verdorde palmtakjes worden voor de vas tentijd verbrand. De as wordt ge bruikt om op aswoensdag een as- kruisje te tekenen op het voor hoofd. Voor parochies die echt geen palmtakjes in de buurt kunnen vinden, bieden commerciële ho veniers op het internet buxustak- jes aan. De prijs is rond de dertig cent per takje. Exclusief verzend kosten. donderdag 11 april 2019 Gul gebaar Hulst valt verkeerd De bijdrage van 15.000 euro die burgemeester en wethouders van Hulst aan Vestrock willen schenken voor het tienjarig jubi leum is bij Graauwrock verkeerd gevallen. Zij bestaan dit jaar twintig jaar en krijgen niets ex tra's. Sheila van Doorsselaer Hulst - Groot Hontenisse April doet wat-ie wil. En dus kan het zomaar nog vriezen 's nachts. En als fruittelers ergens niet op zitten te wachten op dit moment, is het nachtvorst. Want de boomgaarden staan volop in bloei. T/M 26 MEI 2019 De vraatzuchtige rupsen van de buxusmot bezorgen de ka tholieke parochies een pro bleem. Waar halen ze de takjes voor Palmpasen vandaan? Een nieuwe kijk op kunst en calvinisme □ORDRECHTS MUSEUM Richard Gielens met de mandjes met geschonken buxustakjes in de RK-kerk in 's-Heerenhoek. FOTO THEO GIELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32