O Van der Gijp gaat theater in 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Hij wilde er geen 'ziekenhuisvoorstelling' van maken, maar de nieuwe show van Pieter Derks begint en eindigt toch echt in het hospitaal. Dat heeft alles te maken met de stormachtige geboorte van zijn derde kind, dochter Bobbie. Natuurlijk wéét ik dat er van alles scheef zit in de zorg. Ik heb de strijd van Hugo Borst en Carin Gaemers gevolgd, er honderd keer over gelezen in kranten, talloze discussies gezien op tv. Maar als je zelf gezond bent, je ouders nog vitaal rondrennen en afkortingen als WMO en pgb net zo ver van je bed klinken als AOW en steun- kousen, dan kun je het makkelijk van je af laten glijden. Om het maar populair te zeggen: het komt niet echt binnen. Tot je het met eigen ogen ziet. Anders kan ik niet verklaren waarom De Zorgwaakhond van Omroep MAX me elke week zo raakt. Jan Slagter trekt ten strijde tegen allerhande misstanden in de zorg en schuwt daarbij de verborgen camera niet, waar door schrijnende taferelen vol in beeld zijn. Een copd-patiënt die veel te lang moet wachten op een nieuwe fles zuurstof. Het gebit van een patiënt met alzheimer dat stelselmatig niet wordt gepoetst door het verplegend personeel omdat ze het verge ten of niet belangrijk vinden. Of een mensont erend fragment waarin dezelfde man tevergeefs probeert op te staan en een verzorgende naast hem weigert een handje toe te steken. Hoe kan dat in een welvarend en beschaafd land als het onze? Tegelijk blijkt het personeel aan het bed niet het grootste probleem. Dat wil over het algemeen niets liever dan goede zorg verlenen. Het zijn de dik verdienende lagen daarboven die saneren, be zuinigen, afknijpen en dwarsbomen. Kijk in dat kader ook vooral het item van afgelopen dinsdag terug over een verlamde moeder uit Leudal die op alle fronten wordt tegengewerkt door haar eigen gemeente om de juiste rolstoel en zorg te krijgen. Bij het interview met de gemeentesecretaris, die als enige beschikbaar was om Slagter te woord te staan, schieten de tranen in je ogen. Ondanks al het leed, geniet ik ook van het pro gramma. En dan vooral van Jan Slagter, die als een Pieter Storms 2.0 opereert. Hij overvalt de verant woordelijken met draaiende camera, probeert ze eerst met charme te bewerken, maar als dat niet lukt, gaat hij vol in de aanval. Het bizarre is: al die managers, directeuren en wethouders reageren nog steeds zo arrogant en daardoor dom als in de hoogtijdagen van Breekijzer. Soms boekt Slagter succes, soms moet ook hij grommend afsluiten met 'we blijven het volgen'. Ik hoop dat hij dat inderdaad doet. Maar nog harder hoop ik dat hij snel totaal overbodig is. Quote van de dag Docu Harry en Oprah Backstreet Boys in kerstsferen wee primeurs be leefde cabaretier Pieter Derks (34) vorige week, toen hij try-outs van zijn nieuwe voorstelling Voor wat het waard is speelde in Amsterdam. Noviteit 1: voor het eerst in zijn loopbaan moest hij niezen tijdens een voorstelling. Derks: ,,Ik dacht nog: moet ik de geluidstechnicus niet waarschuwen, dat hij mijn micro foon even uitzet ofzo? Maar daar was geen tijd meer voor. Ik heb wel vaker de aandrang gevoeld, maar meestal ben je op het podium zo diep gecon centreerd dat je lichaam er helemaal niet aan denkt om daadwerkelijk te niezen. Nu dus wel.'' Primeur 2: Pieter Derks, die in Nij megen woont met vrouw Noortje, dochters Daantje (4) en Bobbie (8 maanden) en zoon Moos (2), kan niet meer uitslapen. ,,Eén nachtje bleef ik in Amsterdam pitten. Wat denk je: ik werd om 03.00 uur en 05.00 uur gewoon wakker en staarde vanaf 06.30 uur naar het plafond.'' Het is het lot van zo'n beetje iedere jonge ouder, zoals veel van wat Derks vertelt herkenbaar is voor zijn leef tijdsgenoten. Ook in Voor wat het waard is vertelt Derks, zoals altijd Een deel van de voorstelling heb ik getikt naast haar bed in het ziekenhuis, als ze lag te slapen zonder enige hapering of stamelmo- ment, over zijn eigen leven in het klein en de wereld in het groot. Al worden in deze voorstelling, die gis teravond in première ging in Delft, de gebeurtenissen in zijn eigen leven opeens heel erg groot en de rest van het wereldnieuws nogal betrekkelijk. Wonderwerk De geboorte van Bobbie, afgelopen augustus, kwam veel vroeger dan rond de verwachte datum in oktober. ,,We hadden Daantje net naar school gebracht voor haar eerste schooldag, Moos was naar de crè che. Echt zo'n ochtend die we voor het eerst weer samen door konden brengen. En toen merkte mijn vrouw op dat ze de baby al een dag niet had voelen bewegen. 'Toch maar even de verloskun dige bellen'.'' Die doortastendheid, plus het wonderwerk van de artsen in het Radboudumc in Nijmegen, redden hoogstwaarschijnlijk het leven van de jongste Derks, die vanwege allerlei complicaties zo snel mogelijk de buik van haar moeder diende te verlaten. Twee maanden lag de baby in het ziekenhuis, met haar vader en moeder die elkaar af losten aan haar bedje. ,,Een deel van de voorstelling heb ik getikt op de laptop naast haar bed, René van der Gijp gaat een malig het theater in. De ana lyticus van Veronica Inside gaat er spreken over zijn tijd als voetballer, zijn televisie werk en zijn privéleven. Het Nieuwe Luxor in Rotter dam is op 4 juni het podium waar René van der Gijp bezoe kers vertelt over zijn leven. On der de naam Gijp Live! blijft het vooralsnog bij een eenmalige avond. De voorstelling is al in de verkoop gegaan. Van der Gijp, oud-speler van onder meer Sparta, PSV en het Nederlands elftal, geniet grote populariteit door zijn ka rakteristieke inbreng in voet baltalkshow Veronica Inside (voorheen Voetbal Inside). Privé kwam Van der Gijp in 2016 in het nieuws vanwege het overlijden van zijn vrien din Daniëlle, de moeder van hun zoon Nicky. Van der Gijp, die gescheiden van Daniëlle leefde, nam daarna de zorg voor zijn zoon over. Presentator Jan Dirk Stouten (voorheen RTV Rijnmond) praat in juni de avond aan el kaar. Van der Gijp en hij ont vangen gasten die een rol heb ben gespeeld in het leven van de analyticus. Over Van der Gijp schreef auteur Michiel van Egmond twee bestsellers: Gijp en De wereld volgens Gijp. Big question, simple answer donderdag 11 april 2019 PC TELEVISIE De Britse prins Harry werkt met Oprah Winfrey aan een docu mentaireserie over geestelijke gezondheid. De reeks is voor de nieuwe strea- mingdienst van Apple. Harry zocht wegens een depressie zelf ooit hulp bij een psychiater. MUZIEK De Backstreet Boys werken aan een kerst album. De Ame rikaanse boy band bracht dit jaar voor het eerst in zes jaar een album uit, DNA. De vijf zijn bezig aan een tournee, in mei staan ze in de Ziggo Dome. 3 ■u Bobbie is er e ke avond b Jeroen Schmale 44 Pieter Derks. FOTO MERLIJN DOOMERNIK ►►Beelden uit de nieuwe voorstelling. FOTO'S JAAP REEDIJK Vlogster Anna Nooshin zei zonder twijfelen 'ja' op het huwelijksaanzoek dat zij kreeg van haar vriend Nassim Zeta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24