Minister onderzoekt wens medici en politiek \W€lNlG De allerbeste TUI-accommodaties met méér dan 30% korting! TUI Walcheren JOL Fabio Jakobsen op herhaling in 'Zeeuwse' Scheldeprijs Ajax maakt het Oude Dame lastig vs/eg voor Honden zie je maar genoeg op het strand. Volgens sommigen zelfs te vaak. Maar alpaca's? Deze van oorsprong Zuid-Ameri kaanse dieren zijn regel matig te zien bij Aagtekerke. Wanneer de zon schijnt, rennen de alpaca's van Mara en Jacco Houmes daar over het zand. De vijf vrouwtjes zijn een hele bezienswaar digheid langs de waterkant. „De beesten vinden het heerlijk", geeft Mara Houmes van Alpacas Zeeland aan. ,,We wonen hier vlakbij. Dus als het lekker weer is, proberen we zo vaak mogelijk naar het strand te gaan. De reacties zijn erg leuk. Mensen pakken altijd snel hun mobieltje erbij als ze het zien, zoiets verwachten ze natuurlijk niet zo snel." Nu steeds meer medische infor matie van Nederlanders via allerlei zorgsystemen en health-apps wordt opgeslagen en techreuzen als Google en Apple hun blik ook op de zorg richten, moet er snel een wet komen die het 'patiëntge heim' garandeert. Artsen, patiënten en politici zeggen dat in navolging van expert Theo Hooghiemstra, die de term onlangs lanceerde in zijn proef schrift. Minister Bruno Bruins (Zorg, VVD) onderzoekt of het pa tiëntgeheim haalbaar is. ,,Uit je patiëntendossier mogen bedrijven geen informatie halen, maar als je zelf met een fitness- of slaap-app allerlei informatie op slaat, geldt het medisch beroeps- geheim niet'', zegt Hooghiemstra. „Daarom moet de overheid ervoor zorgen dat je niet gedwongen kan worden om zulke informatie af te staan." Zulke dwang is bepaald geen vergezocht scenario. ,,Het mag niet, maar toch komen wij regel matig tegen dat het UWV, ver huurders of verzekeraars mensen onder druk zetten om hun medi- De overheid moet zorgen dat je niet wordt gedwongen tot het afgeven van informatie sche dossier af te geven", zegt Thom Meens van de Patiëntenfe deratie Nederland. ,,Die zeggen: 'als wij uw dossier niet zien, krijgt u geen uitkering of keren wij als autoverzekeraar niet uit'." Daarom is extra wettelijke be scherming nodig, menen voor standers. Volgens Hooghiemstra staren de maatschappij en de poli tiek zich soms blind op zaken in het patiëntendossier en wordt de wereld daarbuiten te vaak verge ten: ,,Er zijn nu al meer dan 350.000 gezondheidsapps in de wereld. Alles wordt bijgehouden. Die informatie moet nooit tegen je worden gebruikt." Minister Bruins komt nog voor de zomer met een uitgewerkt oor deel over het patiëntgeheim, meldt zijn woordvoerder. In een eerder Kamerdebat liet de minister zich positief uit over het idee. Daarnaast willen ziekenhuizen en politici ook een rem op com mercieel gebruik van medische data. Ziekenhuizen moeten voor meer dan honderd ziektes en aan doeningen de kwaliteit van de zorg verplicht registreren, maar ze be steden de administratieve roms- plomp vaak uit aan bedrijven. Wat er vervolgens mee gebeurt, blijft voor patiënten vaak schimmig. Zo slaat het bedrijf MRDM de medische data van honderddui zend Nederlanders nu (versleu teld) op in het datacenter van Google in de Eemshaven, zoals deze krant onlangs onthulde. »P8 Nederlander sprint de internationale concurrentie eruit Amsterdammers boeken in eigen huis 1-1 gelijkspel tegen Juventus P20 _\NEKEN- donderdag 11 april 2019 Nieuwsmedia FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Kijk op de site bij /video Alpaca's op het strand bij Aagtekerke Lekker uitwaaien met de alpaca's Patiënt moet baas zijn over dossier Patiënten moeten de baas wor den over hun eigen medische gegevens, vinden artsen-, pa tiëntenorganisaties en politici. Het ministerie van Volksge zondheid onderzoekt de moge lijkheden van een in de wet vastgelegd 'patiëntgeheim'. David Bremmer Niels Klaassen Den Haag -Theo Hooghiemstra, expert »P23 en ZEELAND 12 -^pacovtr psw Boek snel opTUI.nl of bij je Reisadviseur. Elke dag pzc.nl een beetje Ook voor het laatste kouder regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1