II Onrust onder turbobeleggers Galapagos ECONOMIE 17 W Beleggers verloren Tjeerd Jegen, toch alweer bijna vijf jaar aan het roer bij Hema, blikt terug op een 'bijzonder en bewogen jaar'. De verkoop van het bedrijf heeft voor veel verandering gezorgd. ,,We hebben nieuwe energie, nieuw elan en nieuw perspectief." ,,In het buitenland is er vooral veel vraag naar onder andere onze schrijfwaren, keukenspullen en accessoires. Het enige nadeel is: in het buitenland worden we vaak gezien als een Scandinavisch merk. Daarom hebben we besloten om ons in het buitenland neer te zetten als Hema Amsterdam." ,,Dat is de plek waar Hema is geboren, waar ons hoofdkantoor is gevestigd en waar we onze producten ontwikkelen. Het heeft niets met 010 versus 020 te maken. Met Amsterdam bedoelen we de tolerante, progressieve stad; daar waar het net iets gedurfder is dan in de rest van Nederland." ,,De vorige eigenaar vond schulden irre levant. Marcel Boekhoorn kijkt daar an ders tegenaan. Hij wil een lagere schuld en daarmee een lager rentebedrag. Dat kun je realiseren met de verkoop van je bezittingen. Met de opbrengst van de bakkerijen willen we de schuld omlaag brengen. Bovendien willen we ons rich ten op onze kernactiviteit en dat is niet het produceren van taarten, maar wel de verkoop van taarten." ,,Voor de klant gaat er niets veranderen: de tompouce blijft zoals die is. Tegelij kertijd hopen we dat de nieuwe eigenaar van de bakkerijen iets nieuws mee brengt. Want een tompouce is leuk voor een feestje, maar het is niet elke dag feest. Mensen willen daarnaast duur zame en gezonde producten en daar willen we ons als Hema ook hard voor maken." De toekomst van Hema hing aan een zij den draadje, aldus topman Tjeerd Jegen. In oktober kocht rasondernemer Marcel Boekhoorn, bekend van de panda's, Bak ker Bart en Telfort, de Hema en beloofde het winkelbedrijf af te stoffen. ,,De ver koop verliep moeizaam, maar heeft een goed einde gekregen.'' „Persoonlijk merk ik een enorm verschil. Het contact met de vorige eigenaar in Londen was beperkt, ik kon nooit spon taan bellen. Met Marcel is het net een hotline. Hij denkt voortdurend mee, is betrokken, creatief en zit vol ideeën. Hij moedigt ons aan om groter te denken, om meer vaart te maken. Dankzij hem durven we weer te ondernemen. Onder nemerschap is onze nieuwe kernwaarde. Door hem hebben we nieuwe energie, nieuw elan en nieuw perspectief." ,,We zijn nog volop bezig met het door voeren van die vernieuwingen in de winkels. Een van de dingen is dat we on der Marcel veel meer de samenwerking zoeken met anderen. We zijn met een grote Nederlandse webshop in gesprek om daar onze producten te verkopen. We gaan ook spullen van anderen verko pen in onze winkels. Ook zijn we met grote designers in gesprek om onze ico nen, zoals rompertjes en ketelbinkie wa terkokers, in een nieuw jasje te steken." ,,Nee hoor, die spullen van die designers zullen te koop zijn in alle winkels. Ze krijgen wel een limited edition. En waar de flagshipstores komen, zullen we later bekendmaken." ,,Van een rem wil ik niet spreken, we verwachten juist meer omzetgroei te ha len uit het buitenland. We hebben in acht landen in het buitenland geïnves teerd, nu is het tijd om het stokje door te geven aan franchisers. We willen overi gens buiten Europa en Azië ook nog naar een derde continent. Welk continent het is, kan ik nog niet zeggen. We gaan daar onze eigen spullen verkopen via franchi sers, online en via winkels." Een tompouce is leuk voor een feestje, maar het is niet elke dag feest. Mensen willen ook gezond en duurzaam Op 29 maart maakte het biotech nologiebedrijf bekend dat de test resultaten van een nieuw reuma medicijn (zeer) positief waren. Dat was nieuws waar beleggers al weken op zaten te wachten. Na het bekend worden van het nieuws vloog de koers van het aandeel omhoog. De koersstijging voltrok zich tot grote frustratie van een groep Ne derlandse beleggers in zoge noemde turbo's Galapagos. Met een turbo kan voor een relatief klein bedrag gegokt worden op een koersstijging of een koersda ling van het aandeel. De groep tur bobeleggers hadden voor enkele duizenden tot tienduizenden eu ro's per persoon turbo's Galapagos die gokten op een koersstijging. Op 26 maart, dus drie dagen voor de bekendmaking van het nieuws, zakte de koers van Gala pagos om onduidelijke reden plot seling in elkaar. ,,Er was een heel grote verkooporder en dat leidde tot de koersval'', legt een woord voerder van de beurs desgevraagd uit. Wie er achter de verkooporder zit, wil de beurs onder geen be ding bekendmaken. Later op de dag herstelde de koers zich weer, maar toen was het kwaad al geschied voor de turbo- tienduizenden euro's beleggers. Door de koersval zakten de turbo's zoveel in waarde dat ze gedwongen verkocht moesten worden om het verlies voor de be- leggers te beperken. Toen de koers enkele dagen later explodeerde zaten de beleggers dus zonder turbo's en ging de winst aan hun neus voorbij. Ster ker nog: ze hadden dik verlies ge leden omdat de turbo's waarde loos waren geworden. Sommigen verloren zo tienduizenden euro's. Beleggers vermoeden dat de koers van het aandeel die dinsdag bewust 'gemanipuleerd' is. Op die manier werden de turbo's waarde loos. Zonder de koersval hadden de turbo's op vrijdag flink geld op geleverd. Dat geld is door de tegen partij nu uitgespaard. Om de vermoedens van beurs- manipulatie hard te maken, zijn sluitende bewijzen nodig. Een be legger die anoniem wil blijven, heeft inmiddels bij de financiële waakhond AFM een klacht inge diend en om een onderzoek ge vraagd. Of de belegger een kans maakt, is koffiedik kijken. De AFM gaat er prat op 'altijd elke melding te bekijken' aldus een woordvoerder van de club. ,,We monitoren de aandelenmarkt ook en als we iets opvallends zien doen we daar onderzoek naar.''Of de plotse koersval van biotechno logiebedrijf Galapagos op 26 maart nader onderzocht wordt, wil de AFM ontkennen noch bevestigen. donderdag 11 april 2019 De omzet van Hema bedroeg in 2018 1,3 miljard euro, de hoogste ooit. 'De tompouce blijft gewoon zoals die is' FOTO ROBIN UTRECHT Hoe doen de typische Hema-artikelen het eigenlijk in het buitenland? Lopen ze daar ook warm voor de rookwor sten en tompouces? Hoezo Amsterdam? Waarom gaan de eigen bakkerijen eigenlijk in de verkoop? Houdt Hema de oude vertrouwde tompouce erin? Natasja de Groot Amsterdam Wat merkt u van zijn komst? Wat merkt de klant daarvan? Zijn die 'unieke' spullen straks alleen te koop in een van de drie nog nieuw te openen flagshipstores? En: waar komen die winkels eigenlijk? Over uitbreiding gesproken, wordt met het oer-Hollandse een rem gezet op de buitenlandse avonturen van Hema? V Beleggers in aandelen Galapa gos vrezen dat ze slachtoffer zijn geworden van koersmani- pulatie. Daardoor verloren ze in één klap tienduizenden euro's. Peet Vogels Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17