II de Jong Intra vakanties NIEUWS 15 Duitse was in dienst van de gevreesde zedenpolitie van het kalifaat Ze verdiende haar geld in de Hisbah, de gevreesde zedenpolitie van Islamitische Staat (IS). Nu staat Jennifer W in Duitsland terecht wegens de dood van haar huisslavin, een 5-jarig jezidimeisje. Op de openingszitting van de rechtbank in München laat ze dins dag niet veel zien. Jennifer W. uit het Noord-Duitse Lohne verbergt haar gezicht, maar ze is niet geslui erd gekomen, wellicht op advies van haar advocaten. Deze 28-jarige Duitse is niet zomaar een terug gekeerde IS-bruid. Als agent van de zeden- en moraliteitspolitie pa trouilleerde ze gewapend door de door IS bezette steden Falluja en Mosoel en sprak ze vrouwen aan op hun kleding. W. vertelde er zelf over aan een man die haar naar Turkije zou rij den, niet wetende dat hij voor een Amerikaanse geheime dienst werkte en de auto vol afluisterappa ratuur zat. En daar, in die auto, ver telde ze ook over een 5-jarig jezidi meisje dat ze in de zomer van 2015 had gekocht op de IS-slavenmarkt. W. staat nu in München terecht voor de dood van dat meisje. Ze kan levenslang krijgen vanwege 'crimi nele nalatigheid'. W. was destijds getrouwd met Abu Maawi, een strijder van IS. Het meisje werd ziek en zou twee keer in bed hebben geplast. Reden voor Abu Maawi het kind te straffen en buiten vast te binden. Bij een tem peratuur van boven de 40 graden droogde ze uit. 'Hoewel zij onder kende dat het kind wegens een ge brek aan vocht zou doodgaan, deed ze niets. Ze verzorgde het kind niet, gaf het geen water en maakte ook Opmerkelijker is dat W. in 2016 terugkomt uit Raqqa, nadat ze in Turkije een nieuw Duits paspoort heeft aangevraagd. Kennelijk niet tevreden in Duitsland gaat ze dan voor de tweede keer naar IS-gebied, naar verluidt hertrouwd met een andere IS-strijder, van wie ze een dochter heeft. Om haar naar de resten van het kalifaat te brengen zoekt ze sympa thisanten. Ze vindt er een, maar die blijkt voor de Amerikanen te wer ken en documenteert haar verhaal, wat haar nu lange jaren gevangenis straf kan opleveren. Want ook over haar gedragingen als lid van de zedenpolitie is wel wat te doen. W. zou voor een salaris van rond de 100 euro per maand andere vrouwen hebben bedreigd met een kalasjnikov en met een bomgordel om haar werk hebben gedaan. In haar eigen huis zou W. de moeder van het jezidimeisje een pistool tegen het hoofd hebben gezet en hebben gedreigd haar te doden 'als ze zich niet gedroeg'. Het proces wordt op 29 april vervolgd. de handboeien niet los', zo staat het in de aanklacht. Op zeker moment zou de Duitse wel water hebben ge bracht, maar toen was het al te laat. Tijdens de eerste zitting kwam de advocaat van W. met een vraag voor de aanklager. ,,Ze deed niets, maar was ze bij machte wat te doen waar de echtgenoot bij was?'' Klappen Voor het proces zijn 23 zittings dagen uitgetrokken. Een van de ge tuigen is Nora B., de moeder van het dode meisje. Zij wordt bij gestaan door Amal Clooney, inter nationaal mensenrechtenadvocaat en vrouw van acteur George Clooney. Nora B. vertelde in Duitse media hoe haar kind werd verne derd en vaak klappen kreeg van de man van Jennifer. ,,Omdat ze jezidi was en geen moslim.'' De naam van het meisje werd door haar eigena ren veranderd, omdat die naam toe behoorde aan een 'ongelovige'. De zaak wordt gevolgd door on der anderen Nadia Murad, een ont voerde boerendochter en ooit zelf een seksslavin van IS, die een be- kende schrijfster werd en de Nobel prijs won. ,,Deze zaak is belangrijk voor alle jezidi's die overleefden'', aldus Murad tegen The New York Times. ,,Elke overlevende die ik heb gesproken, wacht op hetzelfde - dat misdadigers worden vervolgd voor wat ze de jezidi, inclusief de vrouwen en kinderen, hebben aan gedaan.'' Ze deed niks, maar was ze bij machte wat te doen waar haar echtgenoot bij was? Nora B. werd destijds in Syrië ge vangengenomen door IS; haar twee zoontjes werden haar afgenomen. Haar dochter mocht blijven en werd verkocht. Talloze jezidivrou- wen en -meisjes trof hetzelfde lot; zij werden huis- of seksslavin. De zaak tegen Jennifer W. heeft daarom de steun van Yazda, een organisatie die de misdaden tegen jezidi inventariseert. Net als andere West-Europese landen zit Duitsland met het probleem van Duitse vrouwen die willens en wetens naar het kalifaat zijn gereisd en daar al dan niet actief medeplichtig werden aan een crimineel regime. Over W. is weinig bekend, behalve dat ze geen baan had en een weinig opwindend leven leidde in Lohne. Waarom ze radicaliseerde en hoe ze erbij kwam op een dag via het lo kale vliegveld Münster-Osnabrück naar Istanboel te vliegen en hoe ze daarna via tussenpersonen als aan staande IS-bruid in het kalifaat ar riveerde, zal de komende weken duidelijker worden. Volgens Duitse media was Jenni fer een stille scholier die op haar 17de plots een hoofddoek ging dra gen. Eerst wilde ze voor de Koerdi sche PKK vechten, maar dat veran derde toen ze zich in 2013 bekeerde tot de islam. Een Syrische vluchte ling in haar geboortestad viel op dat ze rondliep met een tas waarop in het Arabisch 'martelaar' stond. De mooiste Zwitserse bergtoppen 10-daagse autorondreis Oostenrijk met de kids 10-daagse autorondreis Ontdek de Salzkammergut 7-daagse autorondreis Cultuur in Duitsland Tsjechië 10-daagse autorondreis Duitsland - Wijnland 8-daagse autorondreis Duitsland op z'n mooist 10-daagse autorondreis donderdag 11 april 2019 Jennifer W. liet slavin sterven Bob van Huët Rotterdam/München Jennifer W. (achter de map) met haar advocaat Ali Aydin (rechts). foto getty images -Ali Aydin, advocaat Jennifer W. reiscode: adde9281 vanaf €415' reiscode: adch9021 vanaf €569' reiscode: adat9021 vanaf €641' reiscode: adde9261 vanaf €463* reiscode: adde9291 vanaf €658' reiscode: adat9031 vanaf €564'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15