Plastisch chirurg Van der Meulen behandelt steeds meer mannen NIEUWS 13 De Nederlandse man wars van ijdelheid? Nou, nee hoor. Plastisch chirurg Jacques van der Meulen ziet steeds meer mannen op zijn spreekuur. Bijvoorbeeld vijftigplussers die niet voor jonge collega's willen onderdoen. 'Tegen de dokter zei ik: geen verbaasde blik' De facelift van media magnaat Silvio Berlusconi. Dat is volgens Jacques van der Meulen (52), plas tisch chirurg bij Velthuis kliniek, nou een typisch voorbeeld van hoe het niet moet. „Berlusconi's ge zicht ziet er weliswaar jonger uit, maar ook een stuk vrouwelijker, let maar eens op. De kaaklijn is minder hoekig, minder mannelijk. En, nee, het lijkt me niet dat zo'n machofiguur als Berlusconi dat beoogde, ha.'' Waarmee Van der Meulen, die zich in de loop van de jaren in cosmetische ingrepen voor mannen heeft gespecialiseerd, maar wil zeggen: wat werkt voor het ene geslacht, werkt niet al tijd voor het andere. ,,Lange tijd werd helemaal niet nagedacht over de verschillen in het gezicht en dan kregen mannen zomaar dezelfde ooglift als vrouwen. Daardoor werd hun blik veel te open en kregen ze een kwetsbare uitstraling. Gelukkig hebben we daar inmiddels van geleerd.'' De behandelingen zullen, ver wacht hij, verfijnder worden nu het aantal mannelijke klanten jaar na jaar stijgt. Het Velthuis-concern deed vorig jaar maar liefst 2300 in grepen bij mannen; in 2008 waren dat er nog maar 700. ,,Bij mannen begint het taboe beetje bij beetje te verdwijnen. Hoe meer mannen openlijk vertellen over een in greep, hoe lager de drempel voor anderen wordt.'' Mannen komen vaak om dezelfde reden als vrouwen: er jonger uitzien. ,,Ik krijg bijvoor beeld mannen van middelbare leeftijd op het spreekuur die zich wat ongemakkelijk beginnen te voelen tussen jonge, hippe col lega's. Die vinden het sec niet erg om ouder te worden, maar willen er niet moe en afgetobd en daar- door misschien wat minder capa bel uitzien. Iemand die fit en uit geslapen oogt, krijgt meer carriè remogelijkheden. Ja, daar is ge noeg onderzoek over en dat is ook wat ik terughoor van mijn manne lijke klanten.'' ,,Je maakt maar één keer een eerste indruk en daarbij spelen je gezicht en je uitstraling nu eenmaal een grote rol. Niemand zal dat ontken nen, toch? Ik vind het zelf juist vreemd als mensen zo streng oor delen over cosmetische ingrepen. We vinden het toch volkomen normaal als iemand nette kleren koopt en naar de kapper gaat? Dat gaat ook allemaal over het uiterlijk. Wat overigens niet betekent dat ik geen grens trek. Alles wat heel onnatuurlijk is: vreselijk. De dikkelippentrend. Of zo'n Marijke Helwegen die helemaal strak getrokken is. Ik probeer mensen er beter uit te laten zien zonder dat een ander ziet hoe.'' ,,Het heeft meer met karakter te maken dan met of iemand man of vrouw is. Hoe zelfverzekerder iemand is, hoe opener over plasti sche chirurgie. Dan is het: flikker op, ik doe dit gewoon.'' ,,Ik denk dat zo'n driekwart van alle mensen weleens met zijn gewicht tobt, dus nee: het is niet zo vreemd dat mannen van 'borsten' af willen. Ikzelf voer de ingreep zo'n dertig keer per jaar uit. Die zit overigens niet in mijn top drie. Mijn top drie is de ooglift, neuscorrectie en facelift.'' ,,Dat valt wel mee, maar toch ben ik best streng op wie ik wel en niet behandel. Ik ben erg gespitst op mensen met body dysmorphic disorder, mensen die een verkeerde perceptie van hun uiterlijk hebben. Die denken dat hun levensgeluk van een neusoperatie afhangt, terwijl hun neus helemaal niet uitzonderlijk is. Die mensen behandel ik niet. Die hebben psychologische hulp nodig.'' ,,Nee joh. Ik kijk vooral of ze gezellig zijn, ha.'' ,,Toch wel. Ik heb de goede tanden van mijn moeder geërfd. Ik heb zelf geen enkele ingreep gedaan. Het enige wat ik langzaamaan overweeg: een ooglift. Maar ik heb nog niet genoeg last om dat door te zetten.'' OOGLIFT ogen niet mooi. Ik ben in één keer aan alles ge opereerd, onder volle dige narcose. Het kostte me 2875 euro van mijn spaargeld. Veel, ja, maar ik had het ervoor over. Na de operatie merkten familieleden meteen dat er iets veranderd was, maar wat, dat zagen ze niet meteen. Ik heb he laas geen vóór-en-na- donderdag 11 april 2019 'Een man die fit oogt, heeft betere carrièrekansen' Plastisch chirurg Jacques van der Meulen: ,,We vinden het toch ook normaal als iemand naar de kapper gaat?' FOTO'S ARIE KIEVIT Kijk op de site bij /video Plastisch chirurg Jacques van der Meulen vertelt waarom mannen bij hem langskomen. Eefje Oomen Rotterdam Maar is dat dan eigenlijk niet heel erg, dat uiterlijk zo belangrijk is? U zegt dat het taboe bij mannen slijt. Maar is het taboe bij hen niet nog altijd groter dan bij vrouwen? Op het internationale lijstje van ingrepen die mannen het meeste doen, staat de ooglift op één en het weghalen van borstvorming op twee. Dat tweede is wel verrassend, toch? Krijgt u weleens bizarre ver zoeken? Kijkt u bij een verjaardagsfeestje altijd rond wat er nog te pimpen valt aan de mannen om u heen? Het valt me op dat u erg witte tanden heeft. Die zijn niet echt, toch? Bij de klinieken van Velthuis werden in 2018 2300 ingrepen bij mannen uitgevoerd. In 2017 waren dat er nog maar 700. Adrie Peperkamp (70) liet vorig jaar novem ber zijn boven- en on deroogleden liften. ,,Mijn bovenste oogle den hingen zo ver over mijn ogen dat ik er last van kreeg. Zeker bij het specialistische werk dat ik doe: ik maak pasbril- len voor onder anderen medisch specialisten en moet daardoor regelma- tig door een loepbril turen. En ik vond die dikke wallen onder mijn foto's, maar geloof me: het is goed gelukt. En ja, ik laat het hierbij. Rim pels weghalen: niks voor mij. Ik vind dat sommi gen nogal overdrijven. Die lopen dan rond met een veel te glad gezicht en grote wijde ogen. Tegen mijn plastisch chirurg heb ik ook ge zegd: alsjeblieft géén verbaasde blik.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13