3 dgn Belgische Kust Nederlandse baby in Turkse cel EUWS 11 Astronomen leveren bewijs met eerste foto ooit Het vermoeden bestond al veel langer, maar met de eerste foto van een zwart gat is het bewijs onomstotelijk geleverd: ze bestaan! Het heelal geeft een van haar grootste mysteries prijs. Eerdere iconische foto's Jfafti Een zwart gat spreek tot de verbeel ding. Het is een object dat zo'n grote zwaartekracht kent dat zelfs het licht er niet uit kan ontsnappen. Vandaar de naam: zwart gat. En vandaar dat het zo moeilijk is een zwart gat te fotograferen: een zwart object tegen de zwarte achtergrond van het heelal. Een internationaal team van as tronomen toonde gisteren de beel den van een superzwaar zwart gat in het sterrenstelsel Messier 87 tij dens zes gelijktijdige persconferen ties in Brussel, de Verenigde Staten, Chili, China, Taiwan en Japan. De opname werd gemaakt door radio telescopen wereldwijd te laten sa menwerken en de waarnemingen te combineren tot één beeld. De foto toont het zwarte gat met erom heen een gekleurde gloed. ,,We hebben gezien wat we voor on zichtbaar hielden'', sprak Sheperd Doeleman van universiteit Har- vard. ,,We hebben een foto van een zwart gat gemaakt. Hier is hij!'' Het gewicht van de aarde zou in de buurt van een zwart gat worden samengeperst tot een tennisbal, zo enorm is de zwaartekracht. De grens met het gebied waarin licht en materie onherroepelijk worden opgezogen, heet de 'waarnemings horizon' en dat is wat nu te zien is. De allesverslindende ruimte monsters werden al ruim een eeuw geleden voorspeld door weten schapsgenie Albert Einstein in diens speciale relativiteitstheorie. Observaties bevestigden Einsteins theorie tientallen jaren lang, maar tot een 'directe' foto kwam het nooit. Doorbraak Radiosterrenkundige Heino Falcke van de Nijmeegse Radboud Uni versiteit heeft een belangrijke bij drage geleverd voor de wetenschap pelijke doorbraak. In 1998 al schreef Falcke de eerste wetenschappelijke publicatie over hoe 'ooit' zwarte ga- ten in beeld gebracht konden wor den: door wereldwijd grote - uit eindelijk in totaal acht - schotelan tennes aan elkaar te koppelen, om een 'fototoestel' te maken dat zo groot is als de hele aarde. ,,Het is alsof we de frequenties van dui zend autoradio's achter elkaar zet ten. In plaats van megahertz, krijg je tetrahertz. Zo kun je heel ver kij ken'', wist hij vanaf het begin. Falcke was een visionair, hij deed zijn uitspraken in een tijd dat er nog genoeg wetenschappers waren die twijfelden aan het bestaan van zwarte gaten en/of de mogelijkheid voor het bewijzen daarvan. Radiostraling De bijkomende 'truc' die de weten schapper bedacht, was om met de telescoop op zoek te gaan naar plek ken in de ruimte waar veel radio straling zit. Zo kon hij met zeker heid plaatsen aanwijzen waar zwarte gaten te vinden zijn. „Een zwart gat zuigt gas op, dat is wat die radiostraling veroorzaakt'', lichtte hij eerder toe aan deze krant. Hoewel het bewijs voor het be staan van zwart gaten is geleverd, blijven nog veel vragen open. Want door het gebrek aan licht kon alleen de buitenkant van het zwarte gat in beeld worden gebracht. Onduide lijk blijft wat zich afspeelt in het zwarte gat zelf. Verdwijnen materie en energie voorgoed of blijft een deel toch voortbestaan? En is er toch een manier om een zwart gat 'te betreden' om daar achter te ko men? 3 dgn Veluwe diner 4 dagen Sauerland www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 zocpg DEN HAAG Een 31-jarige vrouw uit Rotterdam is vrijdag met haar vijf maanden jonge dochtertje in Turkije aangehouden en zit in een cel in de stad Istanboel. De moeder wordt bijgestaan door een Nederlandse advocaat en krijgt consulaire bijstand van de Nederlandse ambassade in Tur kije, meldt het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag. Het ministerie heeft ook contact met de familie van de vrouw in Neder land. Medicijnen Volgens de familie was de vrouw met enkele familieleden op een stedentrip en werd ze vrijdag op het vliegveld aangehouden toen ze wilde terugkeren naar Nederland. De familie maakt zich zorgen over de baby, omdat die een infectie heeft aan de luchtwegen en van de cipiers geen medicijnen zou mo gen ontvangen. W Aangehouden moeder ontkent banden met Koerdische PKK De vrouw was van 2015 tot 2016 co- voorzitter van de Koerdische orga nisatie DemNed, de Raad van Ge meenschappen uit Koerdistan in Nederland. Volgens de Turkse au toriteiten is deze groep gelieerd aan de Turkse PKK. De familie snapt niet waarom de vrouw is aangehouden, omdat ze na 2016 al minstens vier keer Turkije heeft bezocht en nooit werd aangehou den. De vrouw ontkent banden met de PKK. In een verslag van het ver hoor zegt zij, volgens de NOS, dat de vereniging legaal is in Neder land en zich bezighoudt met cul turele activiteiten, zoals dans- en taallessen. De moeder zou volgens de om roep namens de Koerdische ge meenschap in 2015 en 2016 betrok ken zijn geweest bij gesprekken tussen de Rotterdamse burge meester Ahmed Aboutaleb en ver schillende Turkse en Koerdische groepen in de stad. donderdag 11 april 2019 GO Zwarte gaten bestaan! I 24 december 1968 Vanuit Apollo 11 wordt een van de meest iconische beelden van de aarde gemaakt: niet een zonsopkomst, maar een aarde-opkomst. -A.irseKF'' 21 juli 1969 Buzz Aldrin, de tweede man op de maan na Neil Armstrong, poseert op het maanoppervlak. Frank Hermans Nijmegen Sheperd Doeleman maakt het fotonieuws bekend. 25 februari 1979 Beroemd close-upbeeld door Voyager 1 van de Grote Rode Vlek - een enorme storm - op Jupiter. 6 januari 2004 De eerste panoramakleuren foto van Mars. De scherpste tot nu toe, gemaakt door 'robotauto' Spirit. In de leuke badplaats De Haan, tussen Blankenberge en Oostende gelegen! I 2 nachten in 3* Hotel ibis De Haan (8,0) r O 2 keer een uitgebreid ontbijtbuffet en gratis wifi I Incl. toeristenbelasting en buitenzwembad Aankomsten t/m december. Betaal pas bij aankomst! 4* Fletcher De Buunderkamp (8,2) 4* Hotel Cordial, Lennestadt (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 3 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 3-gangen diner Gratis gebruik wellness i 2x een 3-gangen diner a A I Bekijk de vakwerkhuisjes W#™ Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve ringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11