12 ZEELAND mé Alzheimerpatiënten die nu wekelijks het nieuwe Brain Research Center in Den Bosch binnenlopen, gaan het waarschijnlijk niet meer meemaken. Maar hun kinderen wel, als het aan de onderzoekers ligt. Moeten ze nog wel heel veel mensen voor testen. Theo Arts staat een beetje verloren in de gang van het nieuwe Brain Re search Center. Het is er druk en elke stem komt loeihard bij de 68-jarige binnen. Het is te veel en hij wordt er moe van. 'Kan ik vanavond de prijs weer voor betalen', denkt hij. Men sen stellen zich voor. Hij vergeet ze vrijwel meteen. Het verhaal van com missaris Wim van de Donk, die het Brain Center officieel opende, was mooi. Dat weet hij nog. Maar hoe hij vertelde over zijn moeder die hij langzaam zag wegglijden, is Arts al kwijt. De confetti, de blijdschap, BN'er Albert Verlinde, die mensen oproept vooral deel te nemen aan on derzoek. Het blijft niet hangen. Hij staat in de gang en drinkt een glaasje cola. Het ziet er hetzelfde uit als in Amsterdam, waar hij normaal in een van de onderzoeksruimtes is. Of in de wachtkamer zit. Sinds 2015, het jaar waarin hij de diagnose Alzheimer kreeg. Hij slikte een half jaar voedingssupplementen. Het hielp niets. Hij dronk een halfjaar da gelijks een soort 'yoghurt', maar ook dat medicijn faalde. De volgende zes maanden kreeg hij twee keer per dag tabletten. Om vervolgens twee jaar lang maandelijks aan het infuus te hangen. ,,Maar dat onderzoek werd stopgezet." 'In between onderzoek' Inmiddels zit hij 'in between onder zoek', maar hij blijft deelnemen. On danks de teleurstellingen en ondanks die ,,verschrikkelijk confronterende geheugentesten". Het is voor hem het enige positieve dat hij met de ziekte kan doen: bijdragen aan onderzoek op genezing. „Misschien niet meer voor mij, maar dan wel voor mijn vier kinderen." Want dat is het. Het Alzheimeronderzoek lijkt een nieuwe weg ingeslagen te zijn als we het Brain Research Center mogen ge loven. Genezing is binnen handbe reik, niet voor huidige patiënten, maar wel voor de volgende generatie. Dat klinkt dichtbij, maar daar gaat nog heel veel onderzoek aan vooraf. En daarom opent het Brain Research Center een nieuwe vestiging in Den Bosch en staan meerdere al op de planning. Om op die manier zoveel mogelijk mensen te kunnen testen, en zo die belofte ook echt waar te kunnen maken. Medicatie Maar wat is deze belofte nu precies waard? Er zijn honderden studies naar Alzheimermedicijnen. In de af gelopen jaren faalden er al ruim vier honderd. Waarom zal het binnen tien jaar wel lukken? Niet iedereen gelooft in medicijnen. Er zijn specia listen die zweren bij voeding en be wegen. Of zeggen dat het 'hoort' bij ouder worden. Klinisch geriater Paul Dautzenberg: ,,Maar het hoort er niet bij. En je bent wat je eet, maar daar mee kun je Alzheimer niet voorko men. Ik geloof in medicatie. En we zijn er zo dichtbij. We weten ook Ik geloof in medicatie. En we zijn er zo dichtbij dankzij die honderden falende medi cijnen steeds meer. We snappen hoe de ziekte werkt en welk eiwit het veroorzaakt. We kunnen nu zelfs voorspellen wie Alzheimer gaat krij gen. Het zijn allemaal fases die nodig zijn geweest om in deze laatste fase te komen: het vinden en testen van de oplossing." En dat gaat volgens de arts van het Jeroen Bosch Ziekenhuis zo'n tien jaar duren, nu ze fulltime kunnen testen in het nieuwe cen trum. ,,Wij en onze partner in Am sterdam en nog honderden onder zoekers over de hele wereld die het zelfde aan het doen zijn." Voorstadium Geld is geen issue. De farmacie be taalt. Het vinden van genoeg perso nen is daarentegen moeilijker. ,,Men- sen die de diagnose krijgen, willen vaak meedoen. Maar eigenlijk zoeken we vooral ook mensen die nog niet ziek zijn. Testen in een voorstadium van Alzheimer geeft de inzichten die we nu nodig hebben." Het is dus die nieuwe generatie die zelf moet deel nemen. Niet omdat ze ziek zijn, maar het later waarschijnlijk wel wor den. Alleen dat als zij de diagnose krijgen, het niet meteen doodvonnis meer hoeft te zijn. woensdag 10 april 2019 VL t Opening Brain Research Center 's-Hertogenbosch: klinisch geriater Paul Dautzenberg in een van de ruimtes in het centrum. foto roel van der aa Alzheimeronderzoek voor de volgende generatie Merel van Beers Den Bosch -Paul Dautzenberg, geriater Ruim vierhonderd Alzheimermedicijnen faalden de afgelopen jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55