Gapinge: minder vrachtwagens in dorp Twee Polen opgepakt voor diefstal Vlissingse e-bikes Weg door Buttinge gaat later open 7 NIEUW DOEK STADSGEZICHT Af is Het blauwe uur nog niet. Maar het Middelburgse stadsgezicht is wel zo ver op streek dat het dé blikvanger voor het nieuwe seizoen van Panorama Walcheren kan zijn. I cht vooruitkijken doet de Middelburgse kunst schilder Jo Dumon Tak niet. Met Het blauwe uur is het achtste mega- schilderij met een Walchers verge zicht af. Na de zomer hoopt Du- mon Tak aan het negende te begin nen, een Veers tafereel waar hij zich verder nog niet over uitlaat. Zoals hij ook nog niet durft te voorspellen wanneer Panorama Walcheren zijn definitieve vorm heeft bereikt. ,,Ik heb altijd gedacht dat de tentoonstelling een dozijn vergezichten moet bevatten. Dan moet ik er dus nog vier maken in - pak hem beet - de komende vijf jaar", denkt hij hardop. De kans dat Panorama Walche ren langer dan één of twee jaar in de Vlissingse Machinefabriek kan blijven, is klein, dus moet ook nog een nieuwe geschikte ruimte voor het museum worden gevonden. ,,Er zijn wel ideeën, maar ik durf geen voorspelling te doen over de haalbaarheid." De onzekerheid over de toekomst tast Jo's enthou siasme niet aan. Nadat hij zich bij het vorige kolossale panorama Zicht op Middelburg liet inspireren door onder anderen Salomon van Ruysdael (de wolken) en zijn ne- gentiende-eeuwse Middelburgse voorganger Herman Johannes van der Weele nam hij nu een voor beeld aan een van de allergroot sten: Vincent van Gogh. ,,Ik ben in het Franse Arles ge weest om te zien wat Van Gogh er zag. Het beroemde schilderij van een caféterras trof me daarna extra. De kleuren en het schemerlicht wilde ik ook gebruiken. Dat kon door de Markt in Middelburg te vangen tijdens het blauwe uur, het tijdstip dat de avondverlichting aangaat terwijl het laatste daglicht nog niet is verdwenen." Hoewel hij zich zeker niet wil vergelijken met De kleuren en het schemerlicht van Van Gogh wilde ik ook gebruiken Van Gogh is Dumon Tak heel te vreden over een aantal elementen in het nieuwste panorama. Het licht van de lantaarnpalen bevalt hem nog niet helemaal. ,,Maar het licht over de gevel van een café, pakt precies uit zoals ik het be doelde." De sterrenhemel is een dichterlijke vrijheid, verklapt de schilder. Niet dat hij Don McLean wilde eren met een 'starry, starry night', maar het sterrenlicht geeft het doek net wat extra's. Jo Dumon Tak vindt het prima om schilderend aan zijn nieuwste doek op de foto te gaan. Maar hij vraagt de fotograaf niet alles te la ten zien. Lachend: ,,Het blauwe uur wordt tijdens een plechtigheid op paaszaterdag officieel onthuld. Het moet dus een verrassing blijven." Panorama Walcheren trekt de laatste jaren vierenhalf- tot vijfdui zend bezoekers tussen april en no vember. Met het aantrekken van een publiciteitsbureau hoopt het bestuur dat aantal dit jaar te ver dubbelen. Toeristen en kunstlief hebbers van elders blijven welkom. ,,Maar we willen ook de Zeeuwen zelf zien." Dumon Tak, niet zonder ambitie: ,,Tot nu toe heeft vier, vijf procent van de in woners van de provincie de pano rama's gezien, schat ik. Dat per centage moet binnen een aantal jaren toch zeker vertienvoudigen." BUTTINGE De werkzaamhe den aan de Middelburgseweg/ Walcherseweg tussen Seroos- kerke en Middelburg duren lan ger. Dat komt, aldus een woord voerder van Waterschap Schel- destromen, omdat er extra werk zaamheden worden uitgevoerd. Aanvankelijk was het de be doeling om alleen de toplaag van het wegdek in Buttinge te ver vangen. Tijdens die werkzaam heden bleek dat het ook nodig was om de fundering te vervan gen. Daardoor gaat de weg niet voor Pasen open maar pas op 3 mei. HANNOVER Voor de diefstal van acht elektrische fietsen uit Vlissingen zijn twee Polen aan gehouden in de buurt van de Duitse stad Hannover. De politie hoopt de dieven binnenkort op Walcheren te kunnen verhoren. D e politie hoopt onder meer te achterhalen of het duo ook ver antwoordelijk is voor eerdere diefstallen van e-bikes in Vlissin- gen. De acht teruggevonden rij wielen waren afgelopen week eind ontvreemd uit kelderboxen aan de Paul Krugerstraat. In de weken ervoor verdwenen zeventien elektrische fietsen uit stallingen van appartementen- complexen waar vooral ouderen wonen. Elf van die kostbare rij wielen waren van bewoners van de Strandveste, een appartemen tencomplex aan de Boulevard, de and ere zes van bewoners van D e Harlekijn aan het Pablo Picas- soplein. De meeste fietsen ston den niet op slot. ,,Maar ook als de fietsen in een schuurtje of garagebox staan, is het beter de fietsen op slot te zet ten. Als het kan zelfs met een ket ting om een paal. Het opbergen van de accu maakt het voor die ven nog onaantrekkelijker om rijwielen mee te nemen", zei een politiewoordvoerster gisteren. Nu rijden er elke dag flink wat vrachtwagens door het dorp op weg naar en vanuit Veere. Dat verkeer rijdt over de N57, slaat vervolgens bij de rotonde bij Serooskerke af om richting Veere te gaan en rijdt zo dwars door Gapinge. Voorzitter Braam van de dorps raad vraagt of er aan de toeleve ringsbedrijven van de vrachtwa gens gevraagd kan worden niet meer voor die route te kiezen, maar Veere te benaderen via de Veerse- weg (N663) of via de Polredijk. Hij doet dat verzoek omdat de ge meente toch afspraken gaat maken met toeleveringsbedrijven omdat er voor Veere een inrijverbod komt voor grote vrachtwagens. De gemeente gaat hen verplich ten om met kleinere wagens alleen maar een deel van de dag Veere in en uit te rijden. De stadsraad van Veere, de ondernemersvereniging en de gemeente zijn het daarover eens. De voorzitter zegt dat dat overleg ook aangegrepen moet wor den om ervoor te zorgen dat er in de nabije toekomst minder vrachtwa gens door zijn dorp rijden. woensdag 10 april 2019 WA 'Het blauwe uur' kleurt panorama René Hoonhorst Vlissingen - Jo Dumon Tak De dorpsraad van Gapinge wil dat de gemeente Veere ervoor zorgt dat minder vrachtverkeer door het dorp rijdt. Emile Calon Gapinge Kijk op de site bij /video Nieuw Panorama Walcheren bijna open voor publiek STIJL roGwf' 2% TE' jOGHURT Jo Dumon Tak werkt het licht bij van een Middelburgs café op het nieuwste megaschilderij Het blauwe uur. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39