O 11 ■/illill 28 MEDIA CULTUUI J Een zucht, een smalende lach en veelzeggende fronsen. Bij een presentatie van de populairste tv- formats van dit moment op de MIP- televisiebeurs in Cannes, klonk gisteren niet veel gejuich. Saai, plat en weinig origineel. Dé trend: therapie televisie. ANGELA KIJKT TV Het nieuwe programma Kleuters tegen Kwalen kwam maandagavond precies op tijd. De stoom kwam uit mijn oren, omdat ik zojuist de documentaire Man Made van Sunny Bergman had gekeken op NPO 2. Ze had weer een nieuwe groep opgescharreld die zich voor haar camera in slachtofferschap mocht wentelen: man nen die niet aan het clichébeeld voldoen van ma cho, emotieloze holbewoner en daar heul veel last van hebben. Allemaal de schuld natuurlijk van de Oude Blanke, pardon, Witte Mannen die het sowieso al eeuwenlang voor iedereen verpesten. Ik verheug me nu al op wat J ohan Derksen er vrij dag over te zeggen heeft bij zijn terugkeer in Vero nica Inside. Het was een enorm voorspelbaar pamflet vol karikaturale types waarin ik geen enkele man uit mijn omgeving herkende. Behalve dan in Berg mans buurman, een stoere motorrijder die zonder schaamte vertelde in het openbaar te huilen, ook bij Het Kleine Huis op de Prairie. Kortom, over welk probleem ging dit nou? Dieptepunt was een bezoek aan een IJslandse school waar kinderen 'gendercompensatielessen' krijgen. De meisjes gaan de bossen in en jongens krijgen een hoofd doekje om en hun nageltjes worden gelakt, alle maal onder leiding van een angstaanjagende akela. Krankzinnig en doodeng, maar voor Bergman natuurlijk het paradijs. Toen begon gelukkig Kleuters tegen Kwalen van Omroep MAX op NPO 1 waarbij, zoals de titel al verklapt, een groep bejaarden wordt gekoppeld aan een klas kleuters in de hoop dat de aandacht en liefde de broze gezondheid aanzienlijk bevordert. Een superleuk programma, mede door de goede casting van de senioren. Zo was er een eenzame man die eigenlijk te verlegen is om aansluiting te zoeken, een afstandelijke dame die nadrukkelijk stelde niet van knuffelen of van kleine kinderen te houden en een notoire knorrepot die mopperde op alles, gewoon omdat ze altijd moppert. En zo'n bejaardenhuis is net een schoolplein, ze doen er niks liever dan elkaar begluren en roddelen. Maar zet een stel kleuters bij ze en de zon breekt door. Er werd geknutseld, gelachen, schoorvoetend contact gelegd of geknuffeld, óók door de dame die daar niet van hield. Het was ver tederend én hartbrekend om te zien, want je reali seerde je als kijker ineens dat sommige mensen zichzelf in het leven enorm tekort hebben gedaan. En wat ik ook merkte: kleuters helpen eveneens prima tegen een acute Sunny Bergman-allergie. woensdag 10 april 2019 Meer Kopen zonder Kijken Whiskey van Dylan CANNES TELEVISIETRENDS *i>,m M Koppels die op een bank praten over hun problemen met seks (het Britse Sex on the Couch). Therapeu ten die een kijkje bieden in hun praktijkkamer (het Vlaamse Therapy). Deelnemers die een jaar lang hun leven filmen en sa menkomen met anderen (het eve neens Vlaamse The Weekends). En wat te denken van kandidaten die zich naakt tonen op een eiland om hun onzekerheid af te schudden (het Britse Naked Beach). Allemaal formats in het rijke 'therapie-genre'. Ze kwamen giste ren voorbij in de presentatie met de naam Fresh TV van het Franse tv- onderzoeksbureau The Wit. Het genre domineert de MIP, de beurs in Stellen reizen in Seven Year Switch - Blijven of Scheiden naar Curagao om hun huwelijk te redden het Franse Cannes, waar de interna tionale tv-wereld deze week neer strijkt om te zoeken naar de 'next best thing'. Therapie-tv, het bestaat al langer. RTL kwam vorig jaar met BN'ers in Therapie, waarin onder anderen Patri cia Paay, Bibian Mentel en Javier Guzman openhartig spraken over hun problemen. ,,Wellicht dat het ta boedoorbrekend kan zijn. Dat het troost kan bieden'', verklaarde Guzman zijn deelname vorig jaar in deze krant. In het BNNVara-pro- gramma True Selfie filmden acht jongeren met psychische problemen hun eigen leven. Begin dit jaar begon RTL met Seven Year Switch - Blijven of Scheiden waarin stellen naar Curasao afreizen om hun relatie te redden. Afgaande op de presentatie wordt het genre nu uitgebreid. In Cannes kwam ook Been There Done That voorbij. In dat programma, mo menteel te zien bij de EO op NPO 3, Quote van de dag Ik ben een flierefluiter die nog niet helemaal volwassen is geworden Kleuters GO TELEVISIE Het RTL-pro- gramma Kopen zonder Kijken, waarin mensen een huis kopen zonder dat te hebben gezien, krijgt een tweede seizoen. Martijn Krabbé, die ook de hui dige reeks pre senteert, blijft presentator. MUZIEK Bob Dylan opent volgend jaar een whis- keydistilleerde- rij. Een oude kerk in Nashville wordt omgeto verd tot de Hea ven's Door Dis tillery and Cen ter for the Arts, dat ook bestaat uit een biblio theek, restau rant en podium. 3 ■u Therapie: iedereen doet het Dennis Jansen Gudo Tienhooven In The Weekends filmen deelnemers een jaar lang hun eigen leven. FOTO LINEUP INDUSTRIES —Televisiemaker Tim den Besten in VARAgids.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28