Gestorven aan een gebroken hart 21 Waarvan akte Het verdriet over het verlies van zijn vrouw is hartver SCHAT, IK HEB BEREKEND DAT ALS WE NOG 3,47 KINDEREN ERBIJ NEMEN WE DIE PORSCHE 911 CARRERA S KUNNEN KOPENI jaar verdienen. Bij een hoger inko men krijg je geen, of een lagere tege moetkoming. Ook je vermogen speelt een rol bij de hoogte van het bedrag: voor een alleenstaande mag dit niet hoger zijn dan 114.776 euro, met een partner 145.136 euro. Een kindgebonden budget kun je aanvragen vanaf een maand na de geboorte. De belastingdienst stuurt daarover meestal een bericht, maar je kunt ook terecht op de toeslagen pagina van de website. Het maximale bedrag dat je ontvangt bij één kind is 97,17 euro per maand, bij twee kinde ren 179,58 euro en bij drie kinderen 203,92 euro. Voor een huishouden met vier kinderen of meer komt daar 24,33 per kind bij. Het kindgebonden budget gaat omhoog naarmate je kinderen ouder worden, als tege moetkoming in de schoolkosten. Alleenstaande ouders krijgen maximaal 3.139 euro per jaar extra aan kindgebonden budget. Dit bedrag staat los van het aantal kinderen. Kinderopvangtoeslag tegemoetkoming in de kosten voor kinderopvang. De toeslag is afhanke lijk van je inkomen; een voorwaarde is dat je (allebei) werkt. Uitzonderin gen hierop maakt de belastingdienst als je een re-integratietraject, inbur- geringscursus of studie volgt. Ook de kinderopvangtoeslag is dit jaar geste gen. Hoeveel is afhankelijk van het inkomen, soort opvang en aantal uren dat je kind wordt opgevangen. Bij een gezamenlijk inkomen tot 19.433 euro krijg je bijvoorbeeld 96 procent van de kosten van kinder opvang vergoed. Je ontvangt deze toeslag voor opvang op de crèche, peuterspeelzaal, buitenschoolse opvang, bij een gast ouder of ouderparticipatiecrèche. Voor de vergoeding rekent de belas tingdienst met een uurtarief van maximaal 8,02 euro voor kinderen tot 4 jaar (dagopvang), 6,89 euro voor kinderen in de basisschoolleeftijd (buitenschoolse opvang) en van 6,15 euro per uur voor een gastouder. Alles boven deze uurtarieven neemt de overheid niet mee in de tegemoet koming. Voor kinderen tot 4 jaar kun je maximaal kinderopvangtoeslag aan vragen over 140 procent van de gewerkte uren van de minst wer kende partner (exclusief reistijd). Voor kinderen in de basisschoolleef tijd is dit maximaal 70 procent. Daar naast geldt een maximum van 230 uur per maand per kind, dat is onge veer 57 uur per week. Daarboven ont vang je geen toeslag meer. Inkomensafhankelijke combinatiekorting Als je allebei werkt en een kind onder de 12 jaar hebt, of alleen staande ouder bent en werkt, kun je aanspraak maken op de inkomensaf hankelijke combinatiekorting. Dat is een korting op de inkomstenbelas- ting waarmee de overheid ouders wil stimuleren om (meer) te gaan wer ken. Je jaarinkomen moet in 2019 minstens 4993 euro bedragen. Als co- ouder kun je deze korting krijgen als je kind minstens drie dagen per week bij jou woont. Overige regelingen laag inkomen soms door korting te geven op schoolkosten, zoals de ouderbijdrage of het schoolreisje. Of ze schelden die zelfs kwijt. Wanneer je een pleegkind in huis neemt, kun je in aanmerking komen voor een pleegvergoeding. Afhanke lijk van de leeftijd van het kind kun je tussen de 561 en 690 euro per maand ontvangen. Let op: als je een pleegvergoeding krijgt, vervalt de kinderbijslag. Gemeenten hebben regelingen om gezinnen met een laag inkomen te gemoet te komen. Zij geven bijvoor beeld korting op contributiekosten van sport en culturele activiteiten of bij het kopen van een computer. ,,Voer elke verandering, als hoger salaris, een verschuiving van dagop vang naar buitenschoolse opvang of een scheiding, snel door'', adviseert Monica ten Hoove. ,,Dat kan direct invloed hebben op je tegemoetko mingen.'' Als je wijzigingen niet doorgeeft, blijven tegemoetkomin gen op basis van de oude situatie doorlopen. En moet je het te veel ontvangen geld alsnog terugbetalen. Als ik op maandagmorgen de telefoon opneem, zegt een mij onbekende vrouwenstem: ,,Mijn vader is overle den. Ik weet niet wat ik moet doen. In zijn papieren zie ik dat hij kort geleden bij u is geweest. Kunt u mij helpen?'' In eerste instantie heb ik geen idee over wie ze het heeft. Maar als ze de naam van haar vader noemt, weet ik het weer. Het is de man die twee weken geleden aan mijn bureau in tranen uitbarstte. Ik condoleer haar met het verlies van haar vader - zij is opeens wees geworden - en zie die emotionele ontmoeting weer voor me. De breekbare, oudere man meldt zich bij mij voor de afhandeling van de nalatenschap van zijn overleden echtgenote. Zijn vrouw en hij, vertelt hij mij, waren 48 jaar bij elkaar. Alles deden ze samen, een twee-eenheid. Vorig jaar zomer voelde ze zich niet zo lekker. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat ze leed aan een dodelijke ziekte. Ze zou, vertelden de artsen, nooit meer beter worden. Het was een bericht dat ze niet kon- L-^vJ den bevatten: nooit ziek geweest en nu dit! Ze hadden amper tijd om die onheilstijding tot zich door te laten dringen, want nog geen twee maanden later overleed ze. Hij heeft een Verklaring van Erfrecht nodig om een verzekeringspolis uitge keerd te kunnen krijgen. Ze hadden een koophuis en wat spaargeld en waren in gemeenschap van goederen getrouwd. In haar testament staat een langstlevendebe- ding. Overbodig eigen lijk, want sinds 2003 ligt de langstlevenderegeling vast in de wet. Maar het testament dateert uit de tijd dat dat nog niet zo was. scheurend Ons gesprek begint zakelijk. Hij heeft een paar praktische vragen waar ik zo goed mogelijk antwoord op geef. Hij probeert zich goed te houden, maar ik zie hoe zijn gezicht betrekt. Op zeker moment houdt hij het niet meer en begint hard te huilen. Het ver driet over het verlies van zijn vrouw is hartver scheurend. Met een glaasje water en troostende woorden lukt het me om hem na een tijdje weer tot rust te brengen. We nemen afscheid met de afspraak dat ik de Verklaring van Erfrecht zal opstellen en hem die zal toesturen. Na het telefoontje van zijn dochter hoeft dat dus niet meer. Een paar weken later zit zij tegenover me om de nalatenschap van haar ouders af te handelen. Als we het zakelijk deel achter de rug hebben, vertelt ze dat de artsen geen oorzaak hebben kunnen vinden voor de plotselinge dood van haar vader. Hij is 'zomaar' overleden. Maar zij weet zeker: ,,Hij is gestorven aan een gebroken hart.'' woensdag 10 april 2019 GO ILLUSTRATIE EVERT KWOK De kinderopvangtoeslag is een Scholen helpen gezinnen met een Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21