Doodvonnis uitvoeren raakt uit de gratie 'Koop ongebruikte lesboeken terug' EXECUTION-FREEIJU 10 NIEUWS GOUDEN HANDEL LIDSTATEN Het verkopen van paspoorten en verblijfsvergunningen is een gouden handel voor veel EU-landen. Al meer dan honderdduizend mensen zijn-ze de unie binnengekomen. Het Europees Parlement wil dat het stopt, maar dat is makkelijker gezegd dan gedaan. LONDEN Het aantal uitgevoerde doodvonnissen is vorig jaar met een derde afgenomen. Daarmee daalde het aantal executies van 993 in 2017 tot 690 in 2018, het laagste aantal in tien jaar tijd, meldt mensenrechtenorganisatie Amnesty International. De daling is goed nieuws, stelt Amnesty, een groot tegenstander van de doodstraf. ,,De wereld wijde afname laat zien dat zelfs landen waarvan we het het minst verwachten, kunnen veranderen en zich realiseren dat de doodstraf niet de oplossing is'', zegt secreta ris-generaal Kumi Naidoo. ,,Het is een hoopvol signaal dat het slechts een kwestie van tijd is voordat deze wrede straf tot de ge schiedenis gaat behoren.'' Er wer den in 2018 wel 2500 nieuwe doodvonnissen uitgesproken. Amnesty meldt dat het aantal executies in onder meer Irak, Pa kistan en Somalië is gedaald. In Iran halveerde het aantal bijna. Dat zou komen door een wijzi ging in de antidrugswetgeving. Iran stelde evenwel toch nog 253 mensen terecht en staat daarmee bovenaan het lijstje van landen die de meeste doodvonnissen uit voeren. Iran wordt gevolgd door Saoedi-Arabië (149), Vietnam (85) en Irak (52). Waarschijnlijk staat China nog boven Iran, maar dat land maakt niet bekend hoeveel mensen ter dood zijn gebracht. Amnesty gaat ervan uit dat het er elk jaar enkele duizenden zijn, maar telt die schatting niet mee in het totale aantal executies. De cijfers zijn er staatsgeheim.'' Volgens de mensenrechtenor ganisatie werden er in Wit-Rus- land, Japan, Singapore Zuid-Soe- dan en de VS meer mensen ter dood gebracht dan een jaar eerder. ,,In Thailand werd het eerste doodvonnis sinds 2009 voltrok ken. En de president van Sri Lanka kondigde aan na veertig jaar weer te beginnen met executies, hij plaatste zelfs een advertentie waarin beulen werden gezocht.'' In Amerika werden 25 mensen ter dood gebracht, van wie 13 in de staat Texas. Zo moet worden voorkomen dat mbo-studenten onnodig op kosten worden gejaagd. Scholen moeten van de par tijen kritischer kijken naar de lijst met voorgeschreven les materiaal. Uit de meest recente mbo- monitor van Jongeren Organi satie Beroepsonderwijs (JOB) blijkt dat 43 procent van de studenten zegt dat boeken en lesmaterialen die wel worden voorgeschreven, helemaal niet worden gebruikt in de les. ,,Dat is niet uit te leggen'', vindt VVD-Kamerlid Zohair el Yassini. Soms kopen scholen al on gebruikte boeken terug, maar El Yassini wil dat samen met SP-Kamerlid Peter Kwint ver plichten. ,,We willen scholen wakker schudden.'' Het terugkopen van boeken kost al gauw miljoenen euro's. Volgens Kwint is de scholen er veel aan gelegen die extra kos ten te voorkomen door van te voren kritisch te kijken welke boeken echt nodig zijn. ,,Dat geldt ook voor andere lesmate rialen, zoals softwarelicen- ties.'' Kwint is niet bang dat scho len boeken, die anders onge bruikt zouden blijven, toch één les van stal gaan halen om te voorkomen dat ze een boek terug moeten nemen. ,,We kij ken eerst of het zo lukt.'' Brussel Alsof je een vakantie boekt. Ga naar een site als 'La Vida, Golden Visas', en je ziet een zeilboot in een azuur blauwe zee. Je leest: 'La Vida biedt een keuze aan gouden visa voor in vesteringen in verblijf en burger schap', en je denkt: hm, waar zal ik eens naartoe gaan? De keuze is ruim. Je kunt bijvoorbeeld naar An tigua Barbuda, Cyprus, Grieken land, Malta, Portugal, Saint Kitts of Vanuatu: niet de beroerdste plaat sen voor verblijf of burgerschap. Je kiest bijvoorbeeld Malta, en weer zie je een prachtig plaatje, dit keer van de hoofdstad Valletta bij het vallen van de avond. Even door klikken en je kunt precies lezen wat je moet doen als 'individu met een ultra hoge nettowaarde' om een verblijfsvergunning te krijgen of, beter nog, officieel staatsburger te worden. Overzichtelijk Het is heel overzichtelijk. Om te be ginnen moet je minstens 650.000 euro storten in het nationale ont wikkelingsfonds, dat is opgezet door de regering. Dan moet je ook 150.000 euro aan staatsobligaties kopen én een huis aanschaffen dat minstens 350.000 euro kost (of iets huren voor 16.000 euro per jaar, dat mag ook). Alles bij elkaar is dat dus zeker meer dan een miljoen, maar dan Je kunterzeker van zijn dat de overheid een oogje dichtknijpt. Iedereen heeft namelijk baat bij dit systeem heb je ook wat, als individu met een ultra hoge nettowaarde: een pas poort van Malta. En dus van de Eu ropese Unie. Hiermee mag je vrij reizen in alle 28 landen van de EU en kun je zonder visum reizen naar 182 andere landen, waaronder de Verenigde Staten en Canada. En he lemaal legaal! Dat niet alleen: het is een gou den business. Van de 28 EU-lan den verkopen er vier op deze ma nier paspoorten: Oostenrijk, Bul garije, Cyprus en Malta. Twaalf lidstaten handelen in verblijfsver gunningen, waaronder ook Neder land. Bij ons zijn de eisen als volgt, zoals opgetekend in de Regeling Buitenlandse Investeerders: je moet een vermogen hebben van minstens 1.250.000 euro en dit in vesteren in het Nederlandse be drijfsleven. Je hebt hiervoor geen accountantsverklaring nodig, al 'blijft de Immigratie- en Naturali satiedienst controleren op ver dachte transacties om witwassen tegen te gaan'. Kom je met het geld over de brug, dan krijg je een ver blijfsvergunning voor drie jaar. Het laatste decennium heeft dat volgens een schatting van Transpa rency International (TI) - een orga nisatie die strijdt tegen corruptie - de betreffende EU-landen een slor dige 25 miljard euro aan directe in vesteringen opgeleverd. Hiervoor zijn 2500 paspoorten uitgegeven, plus nog eens 3500 voor naaste fa milieleden van de aanvragers. Ook woensdag 10 april 2019 GO Betogers in de Amerikaanse staat Tennessee probeerden in november vorig jaar nog een executie te voorkomen. foto ap Mbo-scholen moeten onge bruikte boeken die zij stu denten verplicht laten aan schaffen, terugkopen. Dat vinden VVD en SP. Hanneke Keultjes Den Haag Even aftikken EU-paspoort voor een miljoentje Mark van Assen -Sophie in 't Veld, Europarlementariër Nederland eist een vermo gen van minstens 1.250.000 euro, te investeren in het Nederlandse bedrijfsleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10