S I 9 Invallen in heel het land VAN HANEGEM NIEUWE BAL CDA'er stoorde zich aan Hoek stra's gedreig met sancties tegen Nederlandse bedrijven rond de Russische gaspijpleiding Nord Stream 2. „Sancties zijn diploma tieke billenkoek, dat is geen char mante manier van het benaderen van een bondgenoot.'' D66'er Sjoerd Sjoerdsma ziet vooral een ambassadeur die er goed in slaagt om de Amerikaanse belangen te behartigen. ,,Ik hoop dat hij ook in staat is onze stand punten over te brengen aan Trump.'' Van Helvert vindt dat pessimisme niet terecht. ,,Hij zit Mijn vrouw zegt altijd dat ik rood-wit-blauw aan moet, wat óók de kleur van de VS is hier niet om de Nederlandse be langen te behartigen, maar hij is wel onze link naar het Witte Huis. En die hadden we tot nu toe niet (ons land moest het al twee jaar zonder hoogste diplomatieke ver tegenwoordiger stellen, red.). Dat is al meerwaarde.'' Goede contacten Nederland plukt daar nu ook al de vruchten van. De ambassadeur is één van de mensen die er hoogst persoonlijk voor zorgde dat een prestigieus Amerikaans zakencon- gres in juni in Nederland wordt gehouden. Zelf zegt hij dat het binnenslepen van deze Global En trepreneurship Summit mede te danken is aan zijn goede contacten met buitenlandminister Mike Pompeo en Trump zelf. Kamerle den zien in die 'nauwe connecties' zijn achtergrond als politicus te rug, die houdt van het politieke spel en de publiciteit niet schuwt. Hoewel zijn start ongelukkig was, geven Kamerleden hem nu het voordeel van de twijfel. Misschien dat Hoekstra's achtergrond daarbij een rol speelt. Zijn wieg stond in het Groningse Winsum en zijn fa milie emigreerde naar de VS toen hij 3 jaar was. Daar kwam het ge zin ook in Holland terecht, een stad in de staat Michigan die werd gesticht door Nederlandse calvi nisten en de Nederlandse wortels nog altijd met trots uitdraagt. Hoekstra heeft Holland meege nomen naar Nederland. Het is te zien aan zijn oranje kledingstuk ken - zaterdag droeg hij bij de ge reformeerde jongeren ook een zachtoranje overhemd, en dat was niet omdat het de partijkleur van de SGP is. ,,Mijn vrouw zegt altijd dat ik rood-wit-blauw aan moet doen, wat óók de kleuren van de VS zijn. Maar ik kom uit Holland en ik heb nu eenmaal heel veel oranje in mijn kast.'' De verdachten, tussen de 20 en 27 jaar, zouden de aanslag hebben voorbereid en uitgevoerd. De helft van hen verleende vooral hand en spandiensten, denkt de politie. Die verdenkt ze bovendien van het stelen of helen van (snelle) au to's voor het plegen van ernstige misdrijven. Alle verdachten zitten vast en mogen alleen contact heb ben met hun advocaat. De politie sluit meer aanhoudingen niet uit. Op 26 juni reed de bestelauto door de glazen pui van het hoofd kantoor van de krant aan de Basis weg. Daarna stak de bestuurder jerrycans met benzine in brand. Politie en justitie vermoeden dat de voortvluchtige Ridouan Taghi (41) achter de aanslag zit. Hij staat op de internationale opsporings lijst als verdachte van een serie onderwereldmoorden. Voor de gouden tip is een beloning van 100.000 euro uitgeloofd. Op diverse locaties deden poli tie en speciale arrestatieteams van de Dienst Speciale Interventies (DSI) gisteren invallen. In wonin gen, garageboxen en loodsen in Den Haag, Utrecht, Zaandam, Zwanenburg, Houten, Diemen, Lijnden, Nieuwegein en Amstel veen werden onder meer een auto, gestolen scooters, motoren, gps-trackers en contant geld in beslag genomen. ,,We zijn vroeg begonnen. We wilden de verdachten vanmorgen op een veilige manier aanhouden en er moest veel gebeuren", zegt de chef van de recherche. Over de krant als doelwit, zegt hij: ,,Als media schrijven over iets dat de verdachten kennelijk niet welge vallig is, en als daar dan dit soort reacties op komen, dan raakt dat de fundamenten van onze samen leving. Dat kan en mag niet en we accepteren dat dus niet.'' Opgelucht Hoofdredacteur Paul Jansen van De Telegraaf is 'opgelucht' maar zegt tegelijkertijd dat 'de dreiging nog niet weg is'. ,,Onze misdaad verslaggever John van den Heuvel moet nog steeds zwaar worden beveiligd. We mogen niet in die situatie berusten.'' Van den Heuvel zei gister avond in het tv-programma RTL Boulevard dat het inderdaad Taghi is die achter de dreiging zit. ,,Het is inmiddels niet meer een geheim meer dat ik goed bevei ligd wordt. Dat komt door de plannen die Taghi zou hebben in mijn richting. Die plannen gin gen heel ver kan ik je zeggen.'' PASPOORT dinsdag 9 april 2019 GO -Pete Hoekstra, ambassadeur M Pete Hoekstra trok het land in. In Oudewater nam hij de rondvaartboot en genoot van een ijsje. In Gouda be zocht hij de kaas markt en in de Rot terdamse kunsthal toonde hij respect voor de D-dayvlag. FOTO'S JAN DE GROEN, ROBIN UTRECHT, STEPHAN TELLIER Twaalf man opgepakt om aanslag Met de aanhouding van twaalf mensen, gisteren op verschil lende plaatsen in het land, denkt de politie de daders van de aanslag op het kantoor van De Telegraaf in Amsterdam te hebben gepakt. Onder de ar restanten is volgens de politie vermoedelijk ook de bestuur der van het bestelbusje waar mee de aanslag in juni vorig jaar werd gepleegd. ANP Amsterdam Een vergelijking met Rem brandt van Rijn vond Willem van Hanegem gisterochtend in het Rijksmuseum net wat te ver gaan. ,,De enige gelij kenis is misschien het gevoel. De bal, daar moet je gevoel inleggen. Dat heeft hij ook gedaan als ik naar zijn werk kijk'', zei Van Hanegem die voor De Nachtwacht de eer ste bal in ontvangst nam die komend seizoen in de eredi visie wordt gebruikt. foto epa Cornelis Pieter Hoekstra (65), ambassadeur in Ne derland voor de VS sinds 10 januari 2018 Geboren in Groningen op 30 oktober 1953 Zijn familie emigreerde naar de VS toen hij 3 was Studeerde politicologie en bedrijfskunde Werkte bij kantoormeu- belenbedrijf Herman Miller Is Republikein Zat tussen 1993 en 2011 in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden Was daar voorzitter van de invloedrijke inlichtingen commissie, ook tijdens 9/11 Was in 2006 medeop richter van de 'Dutch cau cus', een groep congresle den van Nederlands-Ame rikaanse komaf. Werd na zijn politieke loopbaan lobbyist Is getrouwd met Diane, samen hebben ze drie vol wassen kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9