7 De sultan van Brunei ligt onder vuur door de invoering van de sharia-wetten. Op homoseksualiteit en overspel staat de doodstraf. Deze krant was erbij toen Beatrix hem in 2013 bezocht. Marrea STRANDWAN DELEN EN SHOPPEN AAN ZEE II et gele pennen- I doosje ligt al zes I jaar los tussen de 1 boeken in de stel- I lingkast. De gouden pen is er niet eentje I die je even in je tas stopt, of waarmee je aantekenin gen maakt tijdens een interview. Hij ziet er een beetje potsierlijk uit. Dat maakt 'm ook wel weer mooi. Misschien komt het vooral door de tekst die erop staat: 'With the Compliments of His Majesty Sultan Haji Hassabal Bolkiah of Brunei Darussalam'. De pen is te klein voor de volle dige naam van de sultan van Bru nei. Vooruit, ik schrijf hem één keer voluit: Haji Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah ibni Al- Marhum Sultan Haji Omar Ali Sai- fuddien Sa'adul Khairi Waddien. Ik noem hem verder voor het ge mak: de sultan. Het souvenir uit Brunei is nage stuurd aan alle Nederlandse jour nalisten die in januari 2013 te gast waren in het Sultanaat Brunei Da- russalam. Ik was een van hen. Het staatsbezoek van - toen nog - koningin Beatrix, kroon prins Willem-Alexander en prin ses Maxima aan Brunei (en aan sluitend Singapore) was om twee redenen historisch. Het was, zo bleek pas achteraf, het laatste staatsbezoek van Beatrix als ko- ningin. En nog nooit heeft een staatsbanket in een groter paleis plaatsgehad dan in Brunei. De gouden pen kwam binnen op het moment dat wij journalis ten amper bekomen waren van de schok dat Beatrix enkele dagen na thuiskomst haar troonsafstand aankondigde. Dat had niemand zien aankomen. Wij waren vooral bezig met de sultan van Brunei. We vergaapten ons aan de overdaad aan rijkdom en weelde. Aan zijn paleis - Istana Nurul Iman - dat met 200.000 vierkante meter het grootste woonhuis ter wereld is. Alleen al de cijfers duizelden: 200 badka mers, 2000 telefoons, 564 kroon luchters, 51.000 gloeilampen, 18 liften en 1788 kamers 'behangen' met goud en diamanten. Spectaculair We waanden ons in EuroDisney, met spectaculaire waterpartijen, fonteinen met knipperende feest- lampjes en neonverlichting in alle kleuren van de regenboog. De sultan zagen we in die twee dagen slechts drie keer. Toen hij de Oranjes welkom heette bij zijn Prijs: 99,-p.p. Boek nu op marrea.nl of beL 0571-277744 paleis, bij het staatsbanket en bij het afsluitende concert van het Amsterdamse rietkwintet Calefax, waar hij te laat arriveerde wat het strakke protocol en overvolle pro gramma niet ten goede kwam. Ergens verbaasde de lengte van de sultan me niets. Onze Oranjes torenen in Azië al gauw boven hun gastheren en -vrouwen uit. En ergens verwachtte ik bij een despoot als de sultan een kleine man. De grootste dictators hebben het Napoleon-complex. Ze com penseren hun geringe lengte met ambitieus, jaloers en agressief ge drag, aldus psychologen. De sultan was even lang als Be atrix op pumps. Ik schatte hem tussen de 1,65 en 1.70 meter. Even groot als Stalin en Napoleon, iets kleiner dan Mussolini en Poetin, maar veel groter dan Kim Jong-un. De sultan was geen lachebek. Zijn blik was strak en streng. De sultan en zijn familie nemen het niet zo nauw met de kern waarden van de islam: beschei denheid en sober- jt heid. Voor de sultan, een van de rijkste mensen ter we reld met een vermogen van 16 mil jard euro, is alles groot. Hij houdt van luxe en hij houdt van zichzelf. Dat laat hij graag zien. Over en weer klonken loftuitin gen over de goede band tussen Ne derland en Brunei. Dankzij de Ko ninklijke Shell, de kurk waarop Brunei - en daarmee de sultan - drijft. Versterking van de econo mische betrekkingen waren heilig. Terwijl iedereen wist dat de sul tan al bezig was de sharia (islami tische wetgeving) gefaseerd in te voeren, en burgers niets te zeggen hebben. Brunei is geen Dubai of Monaco. De hoofdstad bestaat uit sobere, verpauperde gebouwen, en sloppenwijken in de schaduw van de gouden koepels van de mos keeën en paleizen die uit een sprookje van Duizend-en-één Nacht lijken te komen. De mensen zijn niet rijk, maar ook niet arm. Ze betalen geen be lasting, krijgen gratis onderwijs en zorg, maar er zijn geen verkiezin gen of politieke partijen. De sultan is een absolute vorst. Hij is ook premier, minister van Defensie, van Financiën, hoofd van de is- lam, opperbevelhebber van de strijdkrachten. De christelijke minderheid wordt gediscrimi neerd. Kritiek wordt bestraft. Maar niemand in het officiële gezel schap die sprak over mensenrech ten en democratie. De oliedollars verdwijnen in de zakken van de sultan en zijn ex centrieke familie, die grossieren in schandalen en voor de wet on schendbaar en onfeilbaar zijn. De sultan was met twee vrouwen te gelijk getrouwd, zijn broer had een harem met seksslavinnen en noemde zijn plezierjachten 'Tits', 'Nipple 1' en 'Nipple 2'. Dat gege ven maakte dat over dat staatsbe zoek ook een gevoel van ongemak hing. Dat wordt bevestigd nu die kleine, losbandige sultan homo seksualiteit en overspel straft met dood door steniging, diefstal met het afhakken van de hand, en on getrouwd zwanger raken met een boete. Wat als de sultan had gewe ten dat in het gezelschap royalty verslaggevers ook homoseksu ele collega's zaten? Dat haalt de glans van de gouden pen in dat gele doosje. Die blijft in de kast. dinsdag 9 april 2019 In het Disneypaleis van de nu omstreden sultan Tonny van der Mee Rotterdam/Bandar Seri Begawan De sultan schonk alle journa listen een gouden pen. hotelarrangementen van 155,- Onze eigen Nederlandse kust is ideaal om een paar dagen uit te waaien. Noordwijkerhout ligt in het hart van de Bollenstreek en vlakbij de mooie badplaats Noordwijk. Een prachtige omgeving waar u eindeloze fiets- en wandeltochten kunt maken. Dit unieke arran gement is zeer voordelig, alleen bij Marrea boekbaar. U verblijft in een luxe NH Hotel met veel faciliteiten voor het hele gezin. NH Leeuwenhorst (4*) is een gezellig en gastvrij hotel. Dankzij faciliteiten als een binnenzwembad, sauna, zonnebank, fitnessruimte, squashbanen, bowlingbanen, biljart en diverse bars en restaurants is dit hotel een uitstekende keuze voor een ontspannen verblijf, recht een verwenhotel. Highlights: Keukenhof Fietsen door de bollenstreek Shoppen in Haarlem Badplaats Noordwijk Leiden met vele musea Wellnessdagje Azzurro Wandelen aan het strand Arrangement: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner (aankomstdag, mogelijk in buffetvorm) Gebruik binnenzwembad Gebruik sauna (inclusief handdoeken) Gebruik van WiFi Gratis parkeren Toeslag bij aankomst op vrijdag of zaterdag in april, juli en augustus: 15,- p.p. Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen per kamer. Toeslag alleengebruik: 28,- p.n. Toeristenbelasting: 1,65 p.p.p.n. Kinderen 0 t/m 3 jaar gratis bij verblijf in een babybedje en 4 t/m 11 jaar 32,50 per arrangement, korting is van toepassing mits ze bij 2 volbetalenden op de kamer verblijven. Reserveringskosten 14,95 per boeking. Geldig t/m december 2019, m.u.v. feestdagen Ff M De sultan van Brunei ontving konin gin Beatrix in 2013 met alle egards. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7