ZEELAND 11 Zuiderburen IJ 1 m ONTWERP LEERLINGEN VRIJ TECHNISCH INSTITUUT Ontwerp en maak dertig persoonlijke brievenbussen voor ouderen met dementie. Leerlingen houtbewerking van het VTI (Vrij Technisch Instituut) in Deinze bij Gent hebben de afgelopen periode hard gewerkt aan dit bijzondere project 'Post inclusief'. Doris Giele Deinze Verpleegkundigen Ann en Peggy van het plaatse lijke woonzorgcentrum Sint Vincentius kwamen samen op dit idee. ,,We merkten dat er rond dementie een bepaald idee heerst van 'het hoeft niet meer'. Maar het is juist belangrijk mensen met dementie nog te la ten deelnemen aan de maatschap pij. Daarnaast merkten we dat post bestemd voor de familie vaak zoek was." Dit was de aanleiding om te gaan nadenken over een gepaste oplossing en hieruit rolde het idee van de persoonlijke brievenbus. Het zijn speciale brievenbussen met aan de bovenkant een stolp. In deze vitrine kunnen voorwerpen of foto's worden geplaatst waar een bewoner veel belang aan hechtte. Dit maakt de bus makke lijker herkenbaar en persoonlijker. ,,Zo herkennen zij gemakkelijker hun eigen kamer", zegt Ann. Deze brievenbus bestaat uit een zogenoemd drieluik. Er is een *53 luikje voor de bewoner zelf. ,,Dit moet het gevoel van zelfstandig heid versterken. De bewoner kan op deze manier zelf de post gaan halen, zoals men dat vroeger thuis Het leuke is dat de leerlingen het zelf hebben bedacht en gemaakt deed." Daaronder zit een luikje dat enkel geopend kan worden met een magneetje. Dit is bedoeld voor de familie. ,,Er gaat vaak belang- rijke post verloren. Bewoners ma ken hun post soms kwijt." Dit tweede magnetische luikje voor komt dit. Bovenop de twee luikjes staat de stolp, het derde 'luik' waarin persoonlijke spulletjes van de bewoner kunnen worden ge daan. Ann: ,,Dit kan een trigger zijn voor een gesprek en helpt de bewoner zijn flat te herkennen." Het project viel ook nog in de prijzen. De brievenbus eindigde op de vierde plaats in een wed strijd in het kader van de Wereld dag Dementie 2018. ,,Via deze weg konden we het idee ook aan een groter publiek tonen", verklaren Ann en Peggy. Lieven Tack, technisch adviseur van het VTI, legt uit dat er een heel proces aan vooraf is gegaan. ,,We hebben verschillende prototypes moeten maken. Zo hadden we eerst een verticale brievenbus ge creëerd. En alles moet natuurlijk aan de veiligheidsvoorschriften voldoen. Het leuke is dat de leer lingen het zelf hebben bedacht en gemaakt." ,,Het is een goede samenwer king. Door dit project leren de stu denten ook bij." Het is dus een winwinsituatie, de ouderen zijn ermee geholpen en de leerlingen doen er ervaring mee op. ,,We ho pen dat door deze persoonlijke brievenbus bijvoorbeeld de (klein)kinderen kaartjes gaan stu ren naar hun (o)pa of (o)ma. Dit doet de bewoner ook denken aan vroeger", aldus Ann. ■i m Docent bouw Geert Deolet be geleidt de groep leerlingen. Ook hij is zeer positief over het verloop van het project. ,,De studenten zien het als uitdaging en vanuit ons werk groeit er echt iets." De leerlingen hebben naast dit project nog veel andere opdrachten. Zo laat Lieven Tack een konijnen/kip penhok zien, bestemd voor een ander zorgcentrum in Deinze. De dertig brievenbussen zijn in middels zo goed als klaar. De be woners van het zorgcentrum kun nen samen met hun familieleden de inhoud van de stolp zelf invul len. Begin mei overhandigen de leer lingen de brievenbussen persoon lijk aan de bewoners van afdeling de Notelaar van het Sint Vincen- tius wooncentrum. dinsdag 9 april 2019 VL Brievenbus voor demente oudere In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: 'Post in clusief' in Deinze Op het Vrij Technisch Instituut (VTI) hebben de leeringen brie venbussen ontworpen en gemaakt speciaal voor dementerende ouderen. Vlnr: Brent Vanhaesebroeck, Geert Deolet (docent hout bewerking), Robin Matton en Arthur Couckut. foto boaz timmermans -Lieven Tack Het tweede klepje, voor belangrijke post, heeft een slot. MB De brievenbus voor dementerende bevat persoonlijke herine- ringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 55