4 Proces tegen ex-president Iliescu LINKS ACTIVISME RECHTSZAAK De vrouw die Baudet bedreigde door 'paf' te roepen, staat vandaag voor de rechter. De Nijmeegse lijkt gelieerd aan de Anti Fascistische Aktie. Hoe staat het met links-radicale groepen in Nederland? ,,De harde kern is klein, maar de acties hebben impact." In Roemenië begint binnenkort een proces tegen voormalig president Ion Iliescu in verband met de moord op honderden Roemenen in 1989. Volgens de staatsaanklager brachten zijn veiligheidstroepen 862 mensen om, kort na de val van dictator Nicolae Ceausescu. Daarom staat Iliescu terecht voor misda den tegen de menselijkheid. Wanneer het proces begint, is nog onduidelijk. De inmiddels 89-jarige Roe meen had de macht overgeno men tijdens de toenmalige re volutionaire gebeurtenissen. Ceausescu vluchtte op 22 de cember 1989 voor woedende demonstranten maar werd nog op dezelfde dag door revolutio nairen opgepakt. Drie dagen la ter werd hij samen met zijn vrouw Elena ter dood veroor deeld en geëxecuteerd. Het nieuwe proces moet duide lijk krijgen hoe de situatie, na de vlucht van Ceausescu, zo kon escaleren. Iliescu wordt verweten dat hij bewust chaos heeft uitgelokt om zijn eigen positie te versterken. Het staat vast dat Iliescu publiekelijk heeft opgeroepen vermeende Ceausescu-getrouwe 'terroris ten' te bestrijden. Je moet goede cijfers halen, werken en ook nog eens een sociaal leven hebben Madonna komt naar Eurovisiesongfestival Goed nieuws voor fans van Ma donna én het Eurovisiesongfes tival. De 60-jarige zangeres doet in mei het muziekspekta kel aan in Tel Aviv. Dat heeft de organisatie achter het festival bevestigd. De blonde superster zal naar alle waarschijnlijkheid twee nummers zingen: een oude hit en een gloednieuw lied. Verwacht wordt dat Ma donna wordt vergezeld door een entourage van 160 perso nen. Haar optreden zou onge veer een miljoen dollar kosten. Blij met eigen gezondheid MM Messteken bij vechtpartij Iraanse Garde op zwarte lijst en onbezonnen re belse leus of een seri eus te nemen dreige ment? De politierech ter in Amsterdam zal zich vandaag buigen over die vraag als een 21-jarige Nijmeegse activist zich moet verantwoorden voor haar lied tijdens een antiracismedemonstra- tie twee weken geleden in Amster dam. ,,Als je Thierry dood wil schie ten, zeg dan paf", herhaalde ze, ge huld in een trui van de Anti Fascisti sche Aktie, ook wel AFA of antifa genoemd. Een lid van AFA kun je haar trouwens waarschijnlijk niet noemen. Links-extremistische groepen in Nederland, volgens on derzoek 27 in totaal, doen niet aan ledenadministratie, organisatie - of erger, in hun optiek - hiërarchie. De rechter zal moeten beoordelen of de vrouw zich inderdaad schuldig maakt aan opruiing en bedreiging, zoals het Openbaar Ministerie stelt. Via haar advocaat heeft ze spijt be- Ik had niet gedacht dat mensen het serieus zouden nemen tuigd en benadrukt ze dat ze Baudet absoluut niet wilde bedreigen: ,,Ik had niet verwacht dat mensen het se rieus zouden nemen.'' Dat gebeurde dus wel: de beelden gingen viraal, de ophef was groot. Politici spraken schande van de tekst, bij veel mensen gingen de gedachten terug naar be dreigingen van de politieke peetva der van Baudet, Pim Fortuyn, die in mei 2002 vermoord werd door mi lieuactivist Volkert van der Graaf. Krap een maand voor de moord werd Fortuyn 'getaart' in debatcen trum Nieuwspoort. Drie activisten drukten een baksel in het gezicht van Fortuyn, gepaard met kreten als 'geef racisme geen stem'. Fortuyn noemde het onderdeel van de demonisering, zeker na de moord kwam de taartac tie in een kwaad daglicht te staan. De 'taarters' willen niet terugblikken op het incident, zegt hun advocaat. De vrouw uit Nijmegen was pas 4 jaar oud toen Fortuyn werd ver moord, en kreeg een zwart hoofdstuk uit de politieke geschiedenis van Ne derland niet bewust mee. Strafrecht expert Theo de Roos denkt wel dat die historische context wordt meege nomen door de rechtbank. ,,Ook de IM9DOOV4 dinsdag 9 april 2019 GO BOEKAREST Sebas Groot won het tv-pro- gramma Project Rembrandt, met een schilderij over burn outs bij studenten. OPTREDEN André Kuipers onthult met Kim-Lian van der Meij in Sassen- heim een goudkleurig standbeeld van zijn Russische ruimtepak. Daarmee startte gisteren de vijfde Nationale Museumweek. Kuipers droeg het pak tijdens zijn ruimtereis in 2004. foto anp ONDERZOEK Ruim driekwart van de Nederlanders van 16 jaar en ouder lijkt behoor lijk tevreden over de eigen gezond heid. Onderzoek van Eurostat, het bureau voor de sta tistiek van de Euro pese Unie, heeft dat uitgewezen. Binnen de EU zijn alleen de Ieren, de Cyprioten, de Italia nen en de Zweden nog beter te spre ken over hun ge zondheid. GEWONDEN Bij een vechtpartij tussen jongeren in Hoofddorp zijn vier van hen door mes steken gewond ge raakt. Over de ernst van de verwondin gen, kan de politie nog niks zeggen. Er is tot nu toe één persoon opgepakt. WASHINGTON De Verenigde Sta ten hebben de Iraanse Revolutio naire Garde (IRGC) aangemerkt als ter roristische organi satie. Dat heeft pre sident Donald Trump gisteren be kendgemaakt. Het is nog niet eer der voorgekomen dat Washington strijdkrachten van een ander land for meel heeft gekarak teriseerd als terro ristische groepe ring. Als rechts groeit, gaat links blaffen Niels Klaassen Cyril Rosman Den Haag -Nijmeegse activiste Een 21-jarige vrouw uit Nijmegen (met zonnebril) werd aangehouden voor het bedreigen van Thierry Baudet. FOTO TWITTER RUIMTEREIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4