Was PZEM oneerlijk of alleen maar onhandig? Droge zomer zorgt voor meer branden en langere aanrjtjden Lucian de Nooijer slaat van zich af Voetbal TV In Zeeland liggen de bestuurlijk vastgestelde opkomstnormen tus sen de 8 en de 12 minuten. Vorig jaar was de brandweer in 59 procent van de gevallen binnen de normtijd op de plaats van de brand of ander in cident. In 2015 was dat nog 68 pro cent, is te lezen in het jaarverslag van de Veiligheidsregio Zeeland. In het jaarverslag over 2018 geeft de veiligheidsregio aan dat de meldkamer er iets langer over doet een melding te verwerken en dat de tijd om van de brandweerkazerne naar de brand te rijden toe nam. Met name in de maand juli waren er meer uitrukken. Dat aantal nam toe van ruim vijfhonderd naar bijna achthonderd. Deze stijging is toe te schrijven aan de aanhoudende droogte en de daarmee gepaard gaande branden in het buitenge bied. De toename van het aantal buitenbranden leidde tot een lan gere gemiddelde rijtijd van de ka zerne naar de brand. De gemiddelde opkomsttijd nam vorig jaar toe met 27 seconden tot 9 minuten en 48 seconden. Vergele ken met 2015 is dat zelfs één minuut langer. Toch is Ben Ham, manager Brandweerzorg, niet ontevreden: ,,Dit is een goede prestatie in onze regio, waar we werken met overwe gend brandweervrijwilligers in een uitgestrekt en dunbevolkt gebied." De veiligheidsregio zet techni- sche middelen in om sneller bij de brand te zijn. Zo hebben de brand weerleden nieuwe pagers ('pie pers') gekregen die helpen om snel ler te kunnen reageren. ,,De meld kamer kan nu namelijk binnen 40 seconden nadat zij een post heeft gealarmeerd, zien of op die post voldoende manschappen, een be velvoerder en een chauffeur kun nen uitrukken. Lukt dat niet, dan wordt een naburige brandweerpost gealarmeerd. Vóór de komst van de nieuwe pager werd hier circa zes Dit is een goede prestatie in onze regio, met vooral vrijwilligers in de brandweer minuten mee gewacht", aldus de veiligheidsregio. In bijna alle Zeeuwse ge meenten rukte de brandweer vorig jaar meer uit dan in 2017. Dat kwam niet alleen door de toe name van de natuurbranden. Ook tijdens de twee januaristormen be gin vorig jaar werd de hulp van de brandweer vaak ingeroepen. In to taal ging de brandweer vorig jaar 2504 keer rijden na een melding. Dat is een toename met bijna 10 procent. Vlissingen Eén gemeente vormde een uitzon dering. In Vlissingen ging het aan tal uitrukken iets omlaag, van 285 naar 282. De gemeente Borsele kende naar verhouding de sterkste stijging. In deze gemeente ging het aantal uitrukken omhoog van 114 naar 140, een toename van 23 pro cent. Vroeger gepest, nu kampioen UJ Youth £5? Fighting League Terneuzens bedrijf nauw betrokken bij app amateurclubs It I dinsdag 9 april 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl CARDIUM KILIAXO BORSSELE Het achterschip van het gezonken binnenvaartschip Cardium is gisteren gelicht door drijvende bokken van Multra ship en Hebo Marien Services. De 110 meter lange Cardium zonk zaterdag 9 maart tijdens een storm in de Westerschelde, waar bij de 43-jarige Filipijnse stuurman verdronk. Het zandschip lag op een diepte van 20 meter. Voor de berging werd het schip in tweeën gezaagd. Het eerste deel, 25 meter lang, werd vorige week geborgen. Het achterste, 85 meter lange deel van de Car dium volgde gisteren. j Kijk op de site bij /video y Achterste deel gezonken Cardium boven water Brandweer kwam vaker en later in 2018 Voor het derde jaar op rij heeft de brandweer in Zeeland vaker de maximale tijd overschreden waarbinnen ze na een alarme ring ter plaatse moet zijn. De lange droge zomer met zijn vele natuur-, akker- en bermbranden speelde de brandweer vorig jaar flink parten. Theo Giele Middelburg - Ben Ham, VRZ-manager ZEELAND5 ZEELAND8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33