Araus Bewaren of weggooien, dat is de vraag Koning opent op 15 mei Windpark Krammer 9 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Ik kan 'm vandaag ophalen bij de boekhandel. Argus, de biografie. Er verschijnen niet zo heel veel levensbeschrijvingen van journa listen, zeker niet van fictieve. En dat is Argus. Hij is namelijk de journalist van De Rommeldamse Courant, het dagblad dat gelezen wordt door Tom Poes, ambtenaar Dorknoper, burgemeester Dirk Dickerdack en kruidenier Garmt Grootgrut, de voornamelijk dier lijke personages uit de strips van Marten Toonder. Of de hoofdper soon Olivier B. Bommel De Rom meldamse Courant wel eens in kijkt, is niet helemaal duidelijk. ,,Geen wonder dat het slecht gaat met de wereld zoals men kan le zen in de kranten, die ik niet lees, omdat ze me bedrukken", zegt hij immers. betrap ik me op citaten van Toon der. ,,Geld speelt geen rol", roep ik in een vrijgevige bui. Ik nodig wel eens iemand uit voor 'een eenvou dige doch voedzame maaltijd' en ik beschuldig mensen er geregeld van 'een klein denkraam' te hebben. vergeten. Als ik zijn woorden lees in de aanprijzing van het boek - ,,Je hoort van alles, maar het fijne kom je alleen aan de bron te we ten. U kent dat. Hebt u een nieuw tje voor me?" - dan herken ik me zelf als ik in het provinciehuis naar verhalen loop te vissen. Argus - een rat uiteraard - is een nieuwsja- ger van de oude stempel, die ont slag krijgt als zijn woordenschat te groot blijkt. ,,Geef het publiek plaatjes en korte, kernachtige uit roepen die iedereen begrijpen kan, zei de hoofdredacteur vanmorgen. Nou, toen ben ik maar naar huis gegaan." DE STELLING Vandaag: Iedere Zeeuw moet een keer naar het Watersnoodmuseum Eens Automobilist rijdt jongetje (3) aan Vrouw krijgt zuur over haar hand Vooraanstaand internationaal spe cialist op het gebied van erfgoed van de toekomst Cornelius Holtorf, professor UNESCO Chair in Her itage Futures aan de Linnaeus Uni versiteit in Kalmar (Zweden), geeft een lezing over het thema 'Bewaren of weggooien?'. Daarnaast spreken deskundigen van Covra en Zeeuwse erfgoed- en landschapsor ganisaties die zijn verenigd in het platform Zeeuwse Ankers. Daaronder bevinden zich specia listen van het Zeeuws Museum, Het Zeeuwse Landschap, Erfgoed Zeeland en Stichting Landschaps beheer Zeeland ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Ze gaan in op vragen als 'Wat gooi je weg, wat niet? Kan hetzelfde voorwerp tege lijkertijd waardeloos en waardevol zijn? Wat doe je eigenlijk als weg gooien niet mag? Bezoekers kunnen ook de gebou wen van Covra bekijken. Behalve radioactief afval bewaart de Covra ook kunst- en erfgoedvoorwerpen. Bijvoorbeeld een reageerbuisje met (radioactief) radium dat de be- Hetzelfde voorwerp kan tegelijkertijd waardeloos en waardevol zijn roemde wetenschapper Marie Cu rie in 1911 persoonlijk naar Leiden bracht. Het is eigendom van het Leidse museum Boerhaave, maar vanwege de straling bewaart Covra het. Een geschikte plek, want Curie lanceerde als eerste de term 'radio activiteit'. De aanmeldtermijn voor het een hele dag durende programma is in middels gesloten. Koning Willem-Alexander opent woensdag 15 mei Windpark Kram mer op de Krammersluizen tussen Schouwen-Duiveland en Tholen. De koning was in oktober vorig jaar met koningin Maxima voor het laatst in Zeeland. Toen brachten zij een bezoek aan Renesse, Kerk- werve, Bruinisse, Sint Philipsland, Sint-Annaland en Tholen. De ko ningin is er nu niet bij. De officiële opening op 15 mei is alleen voor genodigden. Het vormt de aftrap van een vierdaags evene ment waarbij activiteiten worden gehouden voor alle betrokkenen bij het windpark. Zo zijn er een hard loopevenement en een muziekfes tival aan verbonden. Oneens Toos Henk Paul Kusters STEEDS MEER BEDRIJVEN MILIEUBEWUST i#rr. TERNEUZEN Film van Reno Maenhout online Geld speelt geen rol, roepikineen bui Niet voor niets heet het papie ren tijdschrift dat oud-redacteu ren van Vrij Nederland in het leven hebben geroepen Argus. Het boek is daarin eerder in afleveringen ge publiceerd. Fictiefis niet het woord, bedenk ik nu. Het is de biografie van een levensechte journalist. dinsdag 9 april 2019 Als tiener was ik gek op de boe ken van Bommel. Ik probeerde de figuren na te tekenen en nog steeds Argus was ik eigenlijk helemaal i Reageer op pzc.nl Gisteren: Weg met die toetsen in het voortgezet onderwijs 479 reacties VLISSINGEN Een 3-jarige jongetje is gistermiddag in Vlissin- gen aangereden door een automobilist. Het on geval vond rond 17.35 uur plaats in de Duijven- drechtstraat. Het slacht offertje is ter plaatse ge stabiliseerd en met spoed per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Over de ernst van het letsel was bij de politie nog niks be kend. Van de bestuurder is door de politie een speekseltest afgenomen. De uitslag hiervan is nog niet bekendgemaakt. De man is meegenomen naar het bureau voor een verklaring. TERNEUZEN Een werkneemster van ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen heeft gisteren perazijnzuur over haar hand gekregen bij de schoonmaak van endo scopen. Ze raakte door snel optreden niet ge wond. De vrouw wilde het reservoir van de reini gingsmachine bijvullen met perazijnzuur. Daarbij kwam een kleine hoe veelheid van de gevaar lijke stof over haar hand en op de vloer. Ze is di rect naar de spoedafde- ling gegaan. Daar is haar hand gespoeld. De brandweer kwam met meerdere voertuigen ter plaatse. Wat hebben museumcollecties, archieven en archeologische vondsten gemeen met radioac tief afval? In alle vier de gevallen bewaar je ze heel lang. Daarover gaat het symposium 'Bewaren of weggooien'. Het vindt zater dag 13 april plaats bij de Cen trale Organisatie Voor Radioac tief Afval (Covra) in Nieuwdorp. Frank Balkenende Nieuwdorp Michiel Bouwman Bruinisse ÖOOR KORTER TE LEVEKIt HELPT U MARLBORO t»E WERELfe C02-NEUTRALER TE MAKEN n De film Verborgen van Reno Maenhout is voor het eerst online te bekij ken. De filmmaker uit Hoek was één van de drie finalisten van het project Filmstarz 2017, van stichting Filmalot. De korte film van elf mi nuten gaat over drie za kenmannen die met hun echtgenotes een deal vieren in een chique club. Ze ontwaken ech ter in een mysterieus huisje in een bos. Er is onder meer gefilmd bij club Area 52 in Terneu- zen. Verborgen is te vin den op YouTube, via het account van stichting Filmalot. Koning Willem-Alexander. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2