Beau van Erven Dorens gaat de late avond presenteren bij RTL4 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Hoe machtig mag 'De Muis' worden? Met de overname van filmstudio Fox is het Disneyconcern verreweg het grootste entertainmentbedrijf ter wereld. Wat wordt de strategie? Quote van de dag OVERNAME FILMWERELD Ik heb dus eigenlijk een gebroken ko Het is misschien raar om er juist nu over te beginnen, na een weekend waarin wéér een aantal nieuwe programma's begon. Maar misschien was het juist wel de start van thriller Morten (mwah, na anderhalve aflevering uitgezet), De Gordon tegen Dino Show (het abso lute dieptepunt van SBS 6 tot nu toe), Van de Week (flauw) en Married at First Sight (tja, als je dates afwijst omdat ze verkeerde schoenen dra gen, dan word je vanzelf wanhopig) die me extra met mijn neus op een leemte in de weekendpro grammering duwde. Wanneer komt er eindelijk een zender op het idee om op zondagavond een actuele talkshow uit te zenden? Liefst rond een uurtje of tien, een uurtje eerder dan Jinek en Pauw normaal. Want op zondagavond wil je toch graag niet al te laat op bed liggen, om de week niet alvast met een slaapachterstand te beginnen. Het hoeft geen totaal vernieuwend format te zijn. Gewoon een selectie gasten uit het nieuws van dat weekend, maar ook vooruitblikkend op de week die komt. Alsjeblieft geen Buitenhof waarbij je in slaap valt, maar een mix van live gesprekken die over alles uit het leven gaan in plaats van alleen maar voetbal, voetbal en voetbal. Ik weet heus dat het de belangrijkste bijzaak van het leven is. Maar ook die voetballiefheb bers zijn er na 28 nabeschouwingen op een terugspeelbal tijdens NAC-AZ toch wel een keertje klaar mee? Er is immers meer in de we reld dan een paar gele kaarten en de steeds te rugkerende discussie over de VAR, ook in het weekend? Als je er langer dan een minuut over nadenkt is het heel raar dat talkshows elkaar doorde weeks de tent uitvechten om de juiste gasten aan tafel te krijgen, maar op zondagavond een gapend gat laten liggen. Een plek bovendien die bij uitstek geschikt is om talent meters te laten maken. Het is een vak dat niet iedereen meteen onder de knie heeft, dat hebben we het afgelo pen jaar een paar keer nadrukkelijk gezien. Geef mensen dan ook de mogelijkheid om aan het genre te snuffelen, zonder ze meteen vijf dagen per week voor de haaien te gooien. Maar bovenal hoort het bij een publieke om roep of een commerciële zender die zijn taak in de nieuwsvoorziening serieus neemt. Want wat zegt het over een land als je als zappende kijker op zondagavond, snakkend naar een zweem van actualiteit, het moet doen met een herhaling van Business Class? dinsdag 9 april 2019 Dennis uit Voice gaat theater in Zeven keer Matt Simons matiefilms teruggetrokken om die eind dit jaar te plaatsen op hun eigen abonneezender Disney Plus. Het kanaal heeft dan de beschikking over een ongekend arsenaal aan titels, zeker als de ca talogus van Fox erbij wordt betrokken. Vanzelfsprekend is niet iedereen blij met deze ontwikkeling. Gevreesd wordt dat het op massa- vermaak gerichte Disney bepaalde artistieke af delingen van Fox zal kortwieken of misschien wel helemaal zal opheffen. Disney denkt vooral commercieel, Fox meer artistiek. Het is afwach ten hoe dit cultuurverschil zal uitpakken. In het verleden heeft Disney wel vaker in eigen huis minder rendabele filmonderdelen - zoals Touchstone Pictures (verantwoordelijk voor films als Dead Poets Society, The Help en Lincoln) - laten inslapen. De overname zal zeker op de kantoren van Fox (waar wereldwijd 15.400 mensen werken) tot een enorme ontslaggolf leiden. Disney telde 70 miljard dollar voor de overname van Fox neer, maar liet zijn aandeelhouders geruststellend weten dat er behoorlijk bezuinigd gaat worden: 2 miljard dollar per jaar, om precies te zijn. Disney gedraagt zich wel vaker als de Holle Bolle Gijs van Hollywood. In 2006 kocht het animatiebedrijf Pixar (makers van onder meer Toy Story, Cars en Up) voor 7 miljard dol lar, drie jaar later werd de filmafde ling van stripgigant Marvel voor 4 miljard ingelijfd en in 2012 volgde Lucasfilm (de makers van Star Wars) voor nog eens 4 miljard dollar. Maar ook de entertainmentgigant gokt wel eens verkeerd. Zo vielen de bezoekcijfers van de remake van Mary Poppins vorig jaar tegen. En de spinoff-film Han Solo van de Star Wars-franchise voldeed evenmin. Van de nieuwe versie van Dumbo werd ook meer verwacht. Geestig is wel dat de boosdoener in de film van Tim Burton een amusements veelvraat genaamd Vandevere (Michael Keaton) is. Hij neemt een kleinschalig circus over, om het vliegende olifantje in te lijven als hoofdat tractie in zijn uit de krachten gegroeide pret park. Het loopt in Dumbo niet goed af met het impe rium van Vandevere, dat met genadeloze ban kiers te maken krijgt. Was dit bedoeld of onbe doeld een vette knipoog naar het moederbedrijf JM Disney, dat misschien ook te gulzig is geweest? Jr* Van Erven Dorens ontwikkelt het programma samen met de zender en wisselt de presentatie af met één of meer collega's. Dat is zijn eigen wens, omdat hij ook tijd wil hebben voor zijn andere programma's. Van Erven Dorens presenteerde in de zomer van 2017 al het seizoensprogramma RTL Summer Night. RTL begon in augustus 2013 met RTL Late Night, met Humberto Tan als presentator. Toen de kijkcijfers terugliepen, werd hij vervangen door Twan Huys. Die slaagde er niet in meer kijkers te trekken en vorige maand stopte RTL plotseling met het programma. Van Erven Dorens kreeg vo rig jaar een Gouden Televizier- Ring voor het programma Beau Five Days Inside. Ook werd hij omroepman van het jaar. Volgens RTL-baas Sven Sauvé is het recente besluit om te stop pen met RTL Late Night met Twan Huys voor RTL 'een mil- joenenstrop'. „Ik weet niet precies wat dit avontuur ons heeft ge kost. Dat zou een goede berekening waard zijn. Het loopt wel richting de miljoe nen, ja", aldus Sauvé gisteren op NPO Radio 1. Vol gens de RTL-baas gaat het vooral om gederfde reclame inkomsten. Ook moest het con tract van Twan Huys en de stu diolocatie worden afgekocht. Hoe zal aan het einde van dit jaar de lijst met de best be zochte films van 2019 eruit zien? Neemt Disney de eer ste vijf plaatsen in beslag met hun verwachte megahits Aladdin, The Lion King, Toy Story 4, Star Wars Episode IX en het superhelden- avontuur Avengers: Endgame, dat volgende week in première gaat? Iedereen in de entertainmentwereld houdt er rekening mee dat Disney met zijn nieuwe ver sies (met acteurs) van de eigen animatieklassie- kers, de striphelden uit het Marvel-imperium en de ruimteridders in het nieuwe Star Wars-avon- tuur, in de tweede helft van 2019 een grote greep in de bioscoopkassa gaat doen. De films zullen in honderden bioscopen gaan draaien, waardoor de concurrerende filmmaatschappijen stevig moe ten onderhandelen om hun producties geplaatst te krijgen in vermoedelijk veel kleinere zalen. En dit is nog maar een begin. Sinds de vorige maand afgeronde overname van de filmstudio Fox heeft Disney nog meer potentiële hits in huis. Zo heeft het in middels de rechten ver overd van de X-Men- franchise, de komende Avatar-ülms van James Cameron, televisieseries zoals The Simpsons en bekroonde meer artistieke films als The Shape of Water, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri en The Favourite. Wereldwijd incasseert de combi Disney/Fox straks een derde van de filmopbrengsten. De voor naamste concurrent Warner Bros. haalt nog niet eens de helft van dat aantal. Wat zit er achter deze overnamestrate gie? Kenners in Holly wood vermoeden dat Disney zich vooral wil wapenen tegen groei ende onlinediensten, zoals Netflix en Amazon. Bij de eerste strea- mingdienst heeft het concern - dat over vier jaar zijn honderd ste verjaardag viert - al zijn ani- GO MUZIEK Dennis van Aarssen, win naar van The voice of Holland, doet een thea tertour. Met be geleiding van een bigband zingt hij klassie kers van croo ners als Frank Sinatra, maar ook nieuwe, eigen nummers. MUZIEK Singer-songwri ter Matt Simons geeft zeven concerten in Nederland. In november treedt hij op in Eindhoven, Zwolle, Nijme gen, Den Haag, Groningen, En schede en Haarlem. Vrij dag begint de kaartverkoop. 3 "U 4) Ab Zagt Beau van Erven Dorens (48) volgt bij RTL 4 Twan Huys op als presentator van een late- nighttalkshow. Het program ma, dat waarschijnlijk in het najaar op tv komt, heeft nog geen titel. —Actrice Jelka van Houten op Instagram. Ze brak haar stuitje bij een val uit haar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 28