II 27 Zes voorgangers van Bettiol als stuntman bij een klassieker Tot ieders verrassing won Alberto Bettiol zondag de Ronde van Vlaan deren, zijn eerste grote zege. Winst in een monumentale klassieker kan de definitieve doorbraak zijn, of een eenmalige oprisping. Bertens zakt naar plaats 7 Bijna gehele top in Brabant dinsdag 9 april 2019 Pim Bijl en Daan Hakkenberg Rotterdam 1. GERALD CIOLEK Milaan - San Remo 2013 Het sneeuwt, regent, waait. Het is ijskoud. Het parkoers wordt inge kort. Renners stappen verkleumd af. Milaan - San Remo is in 2013 geen gewone editie en krijgt ook geen gewone winnaar. Na dik vijf uur fietsen rijden zeven verzopen mannen op de streep af. Het is Fabian Cancellara die derde wordt. Peter Sagan wordt tweede. En eerste? Gerald Ciolek, een Duitse sprinter van het nietige Afrikaanse MTN-Qhubeka, die vooraf niet eens als outsider werd gezien. Ciolek heeft een prima car rière, maar zijn zege in San Remo blijft zijn enige in een monument. 2. JOHAN LAMMERTS Ronde van Vlaanderen 1984 Vergeleken bij zijn ploeggenoten van Panasonic-Raleigh zoals Eddy Planckaert, Phil Anderson en Eric Vanderaerden is Johan Lammerts bepaald geen veelwinnaar. De Ne derlander zal het ook nooit wor den. Bij de profs heeft hij alleen de Ronde van Oud-Gastel gewonnen als hij in 1984 als knecht zijn eerste Ronde van Vlaanderen rijdt. Door in de finale weg te sprin gen uit een kopgroep van zes weet hij onder meer Sean Kelly en Jean- Luc Vandenbroucke voor te blij ven. „Verrassend, dat zeker. Ik was nog jong. Toen ik zondag Bettiol zag winnen, heb ik niet specifiek aan mijn eigen zege gedacht. Op Op een gegeven moment word je gewoon winnaar van de Ronde van Vlaan deren. Ben je niet langer de verrassing. En dat is mooi -Johan Lammerts (58) een gegeven moment word je ge woon de winnaar van de Ronde van Vlaanderen. Dan ben je niet langer meer de verrassing. En dat is mooi.'' 3. ARNAUD DÉMARE Milaan - San Remo 2016 De verrassing is groot als Arnaud Démare in 2016 Milaan - San Remo wint. Hij sprint naar ere plaatsen in belangrijke wedstrij den, maar La Primavera winnen? Een dag na de surprise volgt een smet. Matteo Tosatto en Eros Ca- pecchi beweren in La Gazzetta dello Sport dat ze hem na een val aan de ploegleidersauto zagen hangen op de Cipressa. De Frans man en zijn team ontkennen; de zege komt niet in gevaar. Démare is geen eendagsvlieg. In 2017 en 2018 wint hij een Tour-rit. 4. STEVEN ROOKS Luik-Bastenaken-Luik 1983 Dat Steven Rooks in zijn tweede profjaar, rijdend voor het Franse Sem-France Loire, niet tot de favo rieten behoort voor de loodzware Ardennen-klassieker is een under statement. Hij is 22 jaar en won nog nooit als prof. Rooks weet Giuseppe Saronni achter zich te houden: een wereld kampioen, winnaar van de Ronde van Lombardije en Milaan - San Remo en later dat jaar voor de tweede keer de Giro. Na zijn zege in L-B-L wint Rooks ook de Am- stel Gold Race en wordt hij tweede in de Tour van 1988 met etappe winst op de Alpe d'Huez. 5. OLIVER ZAUGG Ronde van Lombardije 2011 Wel een eendagsvlieg is Oliver Zaugg. De Zwitser is een goede renner, maar de champagne haalt hij alleen op na een ploegentijdrit. Op die ene dag in het najaar van 2011 na. Die dag stijgt hij boven zichzelf uit, klopt hij alle favorie ten door een aanval op acht kilo meter van de finish in Lecco. De man die nooit wint, wint een mo nument. Voor Dan Martin en Joa- quim Rodriguez, vaste waardes in klassiekers en grote rondes. Zaugg fietst nog tot eind 2016 door. In die seizoenen viert hij nog één zege: in de Vuelta, na een ploegentijdrit. 6. WOUT POELS Luik-Bastenaken-Luik 2016 Dat Wout Poels een begenadigd renner is, weet de wielerwereld al voor L-B-L in 2016. Een jaar eerder heeft hij voor Sky al een etappe ge wonnen in Tirreno-Adriatico. Maar zijn kopman Chris Froome is niet bestand tegen het honden weer en Michal Kwiatkowski, die andere prominente Sky-renner, heeft een mindere dag. Poels weet wat hem te doen staat. De pijn ver bijten en de kou vergeten. Met een rappe sprint wint hij de eerste monumentale klassieker in de geschiedenis van de Sky-ploeg. Schachmann wint tijdrit WIELRENNEN Maximilian Schachmann is de eerste leider van de Ronde van Baskenland. De Duitser van Bora-hansgrohe won de eerste etappe, een tijdrit van 11 kilometer met start en finish in Zumarraga. Schachmann was negen seconden sneller dan de Colombiaan Daniel Marti nez. De Pool Michaf Kwiat- kowski moest tien secon den toegeven in een tijdrit met een steile klim. Tour winnaar Geraint Thomas werd negende op een halve minuut. De ronde ein digt zaterdag in Eibar. TENNIS Kiki Bertens (foto) is op de nieuwe wereld ranglijst één plaats gezakt. De 27-jarige Wateringse, die kortgeleden met de zesde plek haar hoogste positie ooit bereikte, staat nu zevende. Ze moest een plaatsje inleveren als ge volg van haar uitschakeling, de afgelopen week in de derde ronde van het toer nooi in het Amerikaanse Charleston. Dat kostte Bertens een flink aantal punten, omdat ze vorig jaar dat evenement op haar naam schreef. Bij de man nen neemt Robin Haase als hoogst geklasseerde Nederlander opnieuw de 62ste plaats in. SQUASH Vrijwel de gehele wereldtop bij de mannen en vrouwen doet mee aan de DPD Open Squash 2019, die vandaag in Bra bant begint. Milou van der Heijden (31ste van de we reld), Tessa ter Sluis (87ste) en Roshan Bharos (235ste) zorgen voor de Nederlandse inbreng bij het op één na grootste toernooi in Europa met een prijzenpot van 190.000 euro. Behalve op een spe ciaal gebouwde squash- baan in het nieuwe kantoor en distributiecentrum van de hoofdsponsor in Oir- schot wordt er ook bij Squashtime in Eindhoven gespeeld. Eendagsvlieg of eerste zege van een klasbak?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 27