Elke dag leg ik het open bij de naam van mijn vader BP GEZOND JOL Als rechts groeit, gaat links blaffen Zware beroepen in alles de klos Onderzoek ministerie veegt vloer aan met magnetronmaaltijd Groep links-radicalen in Nederland is klein, maar actief »P4 Verhoging pensioenleeftijd nekt laagopgeleiden met zwaar beroep »pie Ineke van Dijke koestert als vrijwilliger van het Watersnoodmuseum een boekje met daarin de namen van alle mensen die omkwamen bij de Ramp in 1953. Ook de naam van haar eigen vader, Pieter Willem Leendert van der Vate, staat daartussen. ,,Ik leg het boekje elke dag open bij zijn naam.'' (zie inzet) Het boekje is in het museum te zien. De Nationale Museumweek die gisteren begon, is een mooie gelegen heid deze en andere bijzondere voorwerpen eens te gaan bekijken.zeeland 2 »P20 Psychologe Liesbeth Woertman: ,,Een perfect lijf nastreven, maakt je levenloos'' lERMAN, Cornells O MERMAN. Comclia Adrian;» /A1.K. Mminus de <VALK de Bil Janna Cornelia de VALK v. d. Zande, Nceltje de 12. 7.1881 VANE. baby (jongen) L 2.1953 'VATE, Pieter Willem Leendert v. d. 6. 9.1919 VELDE, Jacobus v. d. ±5.1881 TELDE, Maria Aloysia v. d. 12. 8.1934 ELDE, Nicolaas Jacobus d. DE, Petronella Paulina 26.11 Rosalia v. d. -aert, Magdale- Tot die conclusies komt het weten schappelijk bureau van het minis terie van Justitie en Veiligheid na onderzoek. Nu nog wordt volgens de onder- zoekers waarschijnlijk te veel eten weggegooid, onder meer omdat het niet bevalt. Te flauw, is vaak de klacht. In 2010 leidden de maaltij den zelfs tot langdurige protesten in de gevangenis van Tilburg, waar tijdelijk Belgische gevangenen wa ren geplaatst. Zij waren de magne tronmaaltijden niet gewend en klaagden steen en been. Ook in an dere gevangenissen brak de laatste jaren nu en dan opstand uit. De onderzoekers stellen juist dat goede voeding met voldoende vita mines van belang is. Ondervoeding op jonge leeftijd en ongezonde en te weinig voeding op latere leeftijd zou de kans op crimineel gedrag vergroten. Zo begint 7 tot 10 pro cent van de gedetineerden aan hun gevangenisstraf met ondergewicht. Dat aandeel is vier keer zo groot als onder burgers die niet vastzitten. Vooral gedetineerden die op zorg- afdelingen terechtkomen, kampen hiermee. Selfcatering sluit beter aan bij de uitgangspunten van detentie Of gedetineerden door het hui dige voedingssysteem vaker aan voedingstekorten lijden, is nog niet onderzocht. Wel zijn er aanwijzin gen dat zij 'een risicogroep' zijn, bij voorbeeld als het gaat om een tekort aan vitamine D. Dit komt echter ook doordat zij minder zonlicht krijgen. Volgens de onderzoekers biedt het op grote schaal invoeren van een selfcatering-systeem uit komst. In bijvoorbeeld Scandinavi sche landen is zelf koken al gebrui kelijker. Gedetineerden zijn dan verantwoordelijk voor de samen stelling en het bereiden van de maaltijden. Dit zou enerzijds ver spilling voorkomen, maar ander- zijds ook een welkome heropvoe ding bieden. ,,Het huidige voe dingssysteem is sterk op efficiëntie en kostenbeheersing gericht'', schrijven de onderzoekers. „Selfca tering als voedingssysteem sluit be ter aan bij uitgangspunten van de tentie.'' Zelf koken kan de zelfredzaam heid van baj esklanten namelijk ver groten en zorgen dat zij meer ver antwoordelijkheid nemen voor hun gezondheid. Er lopen al wel kleinschalige experimenten met zo'n selfservice-systeem in Neder land, maar volgens de onderzoekers kan daar nog nadrukkelijker naar worden gekeken. Veel Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 - <TJÉ» FOTO'S ERNESTA VERBURG \7 Zelf koken in de bajes, langer op het rechte pad Gevangenen in Nederland zou den niet langer magnetronmaal tijden moeten eten of voedsel uit de gaarkeuken, maar zelf hun eten moeten bereiden. Nu laten bajesklanten vermoedelijk te vaak hun eten staan, terwijl goede voeding de kans verkleint dat ze weer in de fout gaan. Tobias den Hartog Den Haag Onderzoekers bewolking en kans op een 16°C (onweers)bui. pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 7 11688 5 5 5 530"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1