Miljoenenblunder door foutje met een punt en een komma Begrafenis aanslag Utrecht betaald van vele gulle giften 3 8 NIEUWS De achterban van de VVD mort over de klimaatplannen. Premier Mark Rutte moet zijn beleid beter uitleggen, vindt VVD-prominent Neelie Kroes. De verkiezingsuitslag is 'een wake-upcall': een signaal dat de liberale kiezer zich onvoldoende gehoord voelt. INTERVIEW NEELIE KROES maandag 8 april 2019 Een ambtenaar die controleerde of het wel goed was gegaan met de uitbetaling van een premie aan bij standsgerechtigde Hagenaars, ont dekte afgelopen donderdag de mil joenenblunder. In plaats van een paar honderd euro per persoon wa ren aan 69 bijstandsgerechtigden bedragen overgemaakt die uiteen liepen van 7146 euro tot ruim 108.000 euro. De bijstandsgerechtigden waren voor proef bij een werkgever ge plaatst, met de intentie er later in dienst te treden. Lukte het tijdens de proefplaatsing productieve ar beid te verrichten, dan kregen ze een premie die het verschil bijpast tussen hun bijstandsuitkering en het wettelijk minimumloon. De gemeente voerde koortsach tig overleg met de Bank Neder landse Gemeenten om het geld te rug te halen. Gisteren kon de ge meente melden dat ruim 2,1 mil joen euro weer terug is. De rest van het geld wordt maandag verwacht. De banken hebben dit geld al wel afgeschreven van de betrokken re keningen, maar moeten het nog te rugstorten op de gemeentelijke bankrekening. Slechts een persoon nam het geld op. Met hem heeft de gemeente maandag een gesprek. De fout lijkt te hebben gezeten in het verwisselen van een punt en een komma. Burgemeester Pauline Krikke schreef gisteren aan de ge meenteraad dat het lijkt of de be dragen 'niet juist in het informatie Slechts een persoon heeft het geld opgenomen systeem zijn ingelezen doordat er een punt stond waar volgens de Ne derlandse schrijfwijze bij geldbe dragen een komma had moeten staan'. In de Haagse gemeenteraad is met afgrijzen gereageerd. Ook nu duidelijk is dat de gemeente een grote schadepost bespaard blijft. CDA-raadslid Danielle Koster: „Ongelofelijk dat zo iets kleins zo'n grote fout tot gevolg heeft en er in het systeem geen enkele alarmbel afgaat, om het te voorkomen.'' Er wordt een onafhankelijk on derzoek ingesteld naar de gang van zaken rond de miljoenenblunder. VIANEN Van het geld dat is ingezameld voor de slachtoffers van de aanslag in een Utrechtse tram, is in tussen de eerste be grafenis betaald. Dat meldt de initia tiefneemster van de inzamelingsactie, Martje Beniest- Kleppe op haar Face- bookpagina. Zij is de buurvrouw van de 19- jarige Roos Verschuur uit Vianen die door schutter Gökmen T. werd doodgeschoten. Wiens begrafenis met het geld is betaald, meldt ze niet. Beniest-Kleppe be gon twee inzamelin gen kort na de aan slag. Ze heeft intussen een stichting opge richt die zich buigt over de besteding van het opgehaalde be drag. Opgeteld is er al een bedrag van meer dan 125.000 euro bin nengekomen. Het geld was in eer ste instantie bedoeld voor financiële steun aan de nabestaanden van Roos. Maar al snel werd besloten om ook geld te geven aan an dere nabestaanden en mensen die bij de aanslag gewond raak ten. Vier mensen zijn overleden door het schietdrama in de Utrechtse tram. De 37-jarige schutter zit vast en wordt aange klaagd voor meervou dige moord of dood slag met een terroris tisch oogmerk, po ging daartoe en be dreiging met een ter roristisch oogmerk. e heeft net een lange vliegreis vanuit Ame rika achter de rug, maar gaat zitten en heeft geen enkele moeite de uit slag van de Provinciale Statenverkiezingen te duiden. ,,Het is een wake-upcall,'' zegt Neelie Kroes (77) even helder als afgemeten. De grande dame van de VVD - het enige vrouwelijke VVD- erelid - oordeelt als zowel ex-staats secretaris, als oud-minister en voor malig Eurocommissaris. ,,De kiezer heeft gezegd: het ging om ons, over ons én voor ons, maar jullie hebben niet mét ons gepraat als het gaat om klimaat. Zeker in deze tijden van moderne communicatiemidde len zijn er, bijvoorbeeld op sociale media, felle debatten gevoerd. Maar te weinig met de politiek, met de cockpit.'' ,,Dat is een mooi fenomeen, maar daarmee ben je nog niet in gesprek met burgers. Vertellen wat je aan het doen bent, is het eerste. Toen ik de Europees Commissaris werd met de portefeuille digitalisering, hebben we gezegd: we moeten gaan vertellen wat dat inhoudt. Anders denken mensen terecht: wat doet dat mens daar? Maar communicatie is niet al leen zenden. Het is nog veel meer: luisteren.'' Toch dringt de vraag zich op of haar partij die slag niet al verloren heeft. Uit onderzoek van het Een- Vandaag Opiniepanel in samenwer king met deze krant, blijkt dat een groot deel van de VVD-achterban vindt dat de partij een te linkse kli- maatkoers vaart. VVD-kiezers stap ten om die reden over naar Forum Mensen zijn best bereid een vervelende boodschap te krijgen, als ze het gevoel hebben dat naar hen wordt geluisterd voor Democratie, dat de invloed van de mens op klimaatverandering marginaal noemt. ,,De klimaatdis cussie is nog niet verloren'', zegt Kroes hoopvol. ,,Hij is pas begonnen. Mensen missen alleen het overzicht. Die horen één ingrijpende maatregel en schrikken. Logisch. Tegelijk zijn er maar weinig mensen die negeren dat er iets gaande is met het klimaat. Ja, er is er een man in Amerika...maar goed, dat is een minderheid.'' ,,Een intense, diepe discussie. Neem de Franse president Emma nuel Macron. Als ik dat zie: wow!'' zegt Kroes. Macron startte in reactie op de protesten van de Gele Hesjes een 'nationaal debat' om te discus siëren over klimaatbeleid en koop kracht. ,,Ik vind dat het voorbeeld. Dat hij daar zelf gaat staan, en niet zijn rechterhand of een ambtenaar. Dat zou ik hier ook willen zien. Niet alleen de premier en de minister, maar zo veel mogelijk politici.'' ,,Ja. Mark, ik heb een goede besteding van je vrije tijd. De zalen in. Discus sie. Met honderden mensen. Als je beelden ziet van Macron: dat is hef tig. Bloed en zweet. Want je loopt als premier het risico dat je nat gaat, als je vragen niet kunt beantwoorden. Het kan politiek levensgevaarlijk zijn, maar het is het wel waard. Men sen zijn namelijk best bereid een vervelende boodschap te ontvangen, als ze het gevoel hebben dat naar hen wordt geluisterd.'' ,,Nieuw en een beetje appetijtelijk lokt ook iets uit, hè. Zo van: zullen we dat maar eens proberen. Met dat noorderlicht... tja. Het is een buiten gewoon goed spreker, maar wel een demagoog. Hij gebruikt de overdrij ving, want hij is slim genoeg te we ten dat hij feiten geweld aandoet.'' GO Een punt en komma fout is er zeer waarschijnlijk de oorzaak van dat Den Haag onterecht 2,5 miljoen euro uitbetaalde aan bijstandsgerechtigden. Het meeste geld kwam dit weekend terug. Jorina Haspels Den Haag Jf:-' M Slachtoffers Roos Verschuur en Rinke Terpstra. privébeeld 'MARK, GA DE ZALEN IN! Tobias den Hartog Jan Hoedeman Den Haag Wat heeft de kiezer willen zeggen, denkt u? Daar waren toch de zogenoemde klimaattafels voor? -Neelie Kroes Wat zou de politiek, of specifieker, uw partij moeten doen dan? Bij deze uw advies aan Rutte om de zaaltjes in te gaan? Is dat wat uw partij te weinig heeft gedaan, want de VVD is voorbijge streefd door Forum voor Demo cratie?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8