'Doktersassistente, haal een mazelenprik' NIEUWS 3 Immigranten in VS slaan handen ineen tegen gedwongen vertrek De in Friesland geboren broers Mulder hebben veel reacties gekre gen van immigranten die net als zij de VS uit moeten omdat ze volwas sen worden. Het E2-visum dat hun ouders kregen toen ze in 2001 een boerderij in Minnesota kochten en met twee peuters emigreerden, geeft kinderen geen recht in het land te blijven als ze 21 worden. De familie werkt nu samen met Zoe Adams, een Engelse die in Flo rida dankzij zo'n zelfde E2-visum een schoonmaakbedrijf voor zwembaden runt. Zij is deze week met andere visahouders in Was hington om te pleiten voor aanpas sing van de regels. Ze spreken onder meer met John Rutherford, een Re publikeins Congreslid uit Florida dat al eerder probeerde de regels aan te passen. Hij wil dat een immi grant met een E2-visum na 10 jaar een 'greencard' kan aanvragen, een permanente verblijfsvergunning. ,,Ons is verteld dat hij maandag opnieuw zo'n wet gaat indienen", zegt Adams. Dat geeft hoop voor de familie Mulder, maar de vraag is of dat voorstel ook aangenomen kan worden door het Amerikaanse Congres, dat over weinig onder werpen zo fel bekvecht als over im migratie. Zoe Adams probeert al elf jaar voor elkaar te krijgen dat haar kinderen in de VS mogen blijven. Haar dochter is inmiddels ge trouwd met een Amerikaan en kreeg via die weg papieren - dat is op dit moment de enige optie. Dat al 38.000 mensen een petitie voor de Mulders hebben onderte kend geeft Adams hoop. De E2-ac- tivisten hopen dat het verhaal van de familie Mulder ook bij Donald Trump en zijn Republikeinse partij We creëren banen voor Amerikanen en zetten samen miljarden om een snaar raakt. ,,Ze zijn het type immigranten dat Trump zegt te willen helpen", zegt een van de ac tivisten die met Adams zal lobbyen, een 23-jarige in India geboren stu dent. Hij wil anoniem blijven om dat hij stage loopt bij de overheid. Vanwege een studentenvisum kan hij nu nog in de VS blijven, maar daarna zit hij in dezelfde situatie als Kelsey en Garion Mulder. Trump ageert tegen immigratie, maar zegt vaak dat legale nieuwko mers wel welkom zijn. Dat is niet de realiteit: hij maakt het in de praktijk ook moeilijker om legaal naar de VS te komen. De student: ,,Dit zou het perfecte voorbeeld zijn om het te bewijzen." Kinderen van ondernemers als Kor Mulder zouden toegevoegd moeten worden aan het DACA- programma dat president Obama opzette, vindt hij. Obama gaf jon geren die als kind illegaal het land in zijn gebracht werkvergunnin gen. Dreamers, worden ze genoemd. Ook kinderen die kwamen met visa, opgroeiden in de VS, maar vol gens de geldende regels evengoed geen uitzicht hebben op een per manente status, zouden onder de regeling moeten vallen. Adams schat dat zo'n 100.000 on dernemingen in de VS worden ge rund door mensen met een E2-vi- sum. Ze komen uit de hele wereld en hebben bijvoorbeeld restau rants, ontwerpbureaus, kapsalons of softwarebedrijven. ,,We creëren banen voor Amerikanen en zetten samen miljarden om", benadrukt de Engelse. Kor Mulder heeft enorm veel vra gen en reacties gekregen. ,,Mensen hebben eigenlijk geen idee hoe zoiets zit", merkt hij. Het is veel moeilijker dan veel Nederlanders en Amerikanen denken om een greencard of de Amerikaanse natio naliteit aan te vragen. Het E2-visum geeft op beiden geen recht, ook niet na 18 jaar wonen, werken en inves teren in de VS. ,,De verhalen van Nederlanders in dezelfde situatie stromen binnen'', laat Mulder van uit Minnesota weten. ,,Er zijn er heel veel van wie de kinderen al te rug zijn." De kans dat mazelenpatiënten op het spreekuur van de huisarts ko men en medewerkers en personen in de wachtkamer besmetten is ho ger dan anders. Mazelen is één van de meest besmettelijke ziektes. Behalve het vaccineren van nog niet ingeënt personeel in de huis artsenpraktijk, adviseren de GGD Haaglanden en RIVM bovendien om patiënten met symptomen van mazelen te weren op het spreekuur. Huisartsen doen er verstandig aan om deze mensen thuis te bezoeken om verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. Als de patiënt moet worden opgenomen, moet het ambulancepersoneel en het zie kenhuis onmiddellijk op de hoogte worden gebracht, aldus de GGD. Een van de bekendste sympto men van mazelen is de uitslag van de rode vlekjes op de huid, die on geveer drie tot zeven dagen na de besmetting ontstaan. Meestal zijn deze als eerste te zien achter de oren, maar ze verspreiden zich over het hele lichaam. De tijd tussen het besmet raken en ziek worden van de mazelen is gemiddeld tien da gen. Tot nu toe zijn er vijftien ziekte gevallen gemeld in Nederland. Dat is meer dan in dezelfde periode in de afgelopen jaren. Toen werden jaarlijks tien tot twintig gevallen van mazelen gemeld. De meeste patiënten hebben mazelen in het buitenland opgelopen. Niet alle doktersassistentes zul len zich hoeven laten vaccineren. Wie de mazelen al heeft gehad, of twee keer de bof-mazelen-rode- hond vaccinatie heeft gehad, kan de ziekte niet opnieuw oplopen. Dit geldt ook voor mensen die geboren zijn vóór 1965. Zij hebben vaak de virusinfectie al gehad en zijn voldoende beschermd. Het mazelenvaccin maakt sinds 1976 deel uit van het Rijksvaccinatiepro gramma. Niezen Mazelen is een zeer besmettelijke ziekte, die wordt overgedragen van mens tot mens door het hoesten, niezen of uitademen van vocht. De laatste mazelenepidemie in ons land was in 2013 en 2014. Daarbij overleed zeker één Nederlander. maandag 8 april 2019 i",> ïtr. ju»*®-**: - «•-<-* De boerderij van de Mulders. Kelsey en Garion groeiden op in Min nesota. Kor Mulder (r) en zoon Kelsey. fotosad, CAROLYN LANGE EN PRIVÉ Pleidooi in Amerikaans congres voor al die duizenden 'Mulders' De familie Mulder uit de Ameri kaanse staat Minnesota slaat de handen ineen met immigranten die in hetzelfde schuitje zitten. Zaterdag vertelde Kor Mulder in deze krant over zijn zoons die na 18 jaar de VS moeten verlaten. Deze week lobbyen ze in Was hington. Karlijn Van Houwelingen Washington -Zoe Adams, Engelse immigrant Doktersassistentes in Den Haag en omstreken hebben een op roep gekregen van de GGD om zich te laten inenten tegen de mazelen. Aanleiding is de re cente mazelenuitbraak op een kindercrèche in Den Haag. Hanneke van Houwelingen Den Haag De tijd tussen besmet raken en ziek worden is gemiddeld tien dagen. Het mazelenvaccin maakt sinds 1976 deel uit van het Rijksvacci natieprogramma.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3