Vierde plek en record in Rotterdam biedt perspectief Hassan kan recordtijd niet lopen Werth klasse apart in finale wereldbeker Koolschijn verliest Boat Race 8 Hij had onderweg nog wat 'slechte gedachtes'. Zijn haperende hamstring remde hem af. Maar Abdi Nageeye weet wat zijn trainingsmaatjes in Kenia zullen zeggen. ,,Nu hoor ik erbij." Eigenlijk was het niets voor hem geweest. De man die tijdens het hardlopen aan duizend en één din gen denkt, die soms te weinig ge looft in eigen kunnen, riep vrijdag ineens dat hij de marathon van Rotterdam wilde winnen. Hij, Abdi Nageeye, de bescheiden Somali sche Nederlander, zou zich gaan mengen tussen de Kenianen van wie hij altijd doodsbang was ge weest. Het was tijd. Zijn tijd. Dus schoot het gisteren vanaf de start aan de voet van de Erasmus- brug door zijn hoofd. 'Ja Abdi. Nu moet j e het wel waarmaken'. Want ik weet hoe kritisch Nederland is." Winnen, dat zat er niet in. Daar voor was de Keniaan Marius Kipse- rem te sterk. Kipserem maakte zich na 35 kilometer los van zijn vriend en trainingsmaat Emanuel Saina en kwam solo over de streep. Hij ver beterde met 2.04,11 het tien jaar oude parkoersrecord van Duncan Kibet uit 2009 (2.04,27). Dat is te snel voor Nageeye. Maar met een vierde plek en een tijd van 2.06,17 was er helemaal niemand kritisch op Nageeye. Ja, Nageeye zelf. Hij had zijn eigen Nederlands record uit 2017 (2.08,16) aan flarden gelo pen, dat stemde trots en tevreden, maar wat ook bleef hangen was het besef dat het harder had gekund. Kramp Die steken in zijn zij, al vroeg in de race, kon hij wegnemen door 'er keihard op te drukken'. Maar de kramp in zijn linkerhamstring, vanaf kilometer 32, daar hielp maar één ding tegen. Rustig lopen. „Ie dere keer als ik versnelde, pats, bin nen de seconde kramp. Ik had 30 se conden sneller gekund, misschien wel het podium kunnen halen." Begrijp hem niet verkeerd, in de raadzaal van het Stadhuis zit een blij man. Fris als een hoentje, ogen schijnlijk net terug van een zondags rondje om de plas spreekt hij keu rige volzinnen. ,,Het voelt niet alsof ik een marathon heb gelopen", zegt Nageeye. Dat bevestigt zijn idee dat er nog meer in had gezeten, maar geeft ook vertrouwen voor de vol gende marathons. „Vroeger dacht ik dat 2.06, misschien 2.05, mijn pla fond was. Maar op dat punt ben ik nu al. En ik wil nog wel zes of acht jaar door." Ruimte voor verbetering ligt er ook op mentaal vlak. Nageeye heeft de lat voor de marathon dan hoog gelegd met zelfverzekerde uitspra ken, eenmaal op weg sluipen de 'slechte gedachtes' weer zijn bo venkamer binnen. Hij wilde koste wat kost starten in de eerste groep. ,,Maar ik dacht steeds: wanneer val ik af? Moet ik nu lossen? Niet goed natuurlijk, je moet honderd pro cent voor de winst gaan. Ik was met van alles en nog wat bezig." Zo ergert Nageeye zich aan Saina. ,,Die zat steeds de hazen op te sto ken omdat er nog te veel Ethiopiërs in de kopgroep zaten. Niet chill." Overal hoorde ik 'Abdi, Abdi'. Dan voel je je benen niet meer. Och, wat was dat heerlijk Een andere concurrent die steeds van links naar rechts over de weg schiet krijgt 'een klein tikje' van Nageeye. Zelfbewust: ,,Ik moet dat allemaal loslaten natuurlijk." Hij heeft het niet één moment zwaar. Nageeye merkt dat hij een bekende atleet wordt. „Overal hoorde ik 'Abdi, Abdi'. Zeker op plekken waar de grote massa's ston den voel je dan je benen niet meer. Och, wat was dat heerlijk." Horloge Hij draagt geen horloge, twee mi nuten voor de start heeft hij het toch maar af gedaan. Nageeye kent zichzelf, hij gaat dan toch kijken, terwijl hij op gevoel wil lopen. Te gen het einde van de wedstrijd ziet hij een schematijd van 2.06,10 op het bord staan. Hij levert er een paar tellen op in, maar is 'blij en dank baar' met zijn dikke pr. ,,Ik kan op gelucht terug naar Kenia." Daar kijken de leden van zijn trainingsgroep, misschien wel de sterkste ter wereld, ook naar zijn races. ,,Ze zagen aan mijn pas dat ik altijd langzamer liep dan in trainin gen. Dat vonden ze raar. Ze zeiden: je gaat bij 35 kilometer toch kapot, dan kun je er net zo goed vol in gaan. Oké, sorry, het is maar 2.06, zij gingen uit van een lage 2.05. Maar ze zullen nu zeggen: you're one of us now. Ik hoor erbij. Ik ben geen mietje meer." BERLIJN Sifan Hassan is er niet in geslaagd het wereldrecord op de halve marathon te verbeteren. De 26-jarige Nederlandse atlete liep in Berlijn de 21,1 kilometer in 1 uur, 5 minuten en 46 secon- den.Ze bleef daarmee boven de bestaande recordtijd van de Ke- niaanse Joyciline Jepkosgei, die in oktober 2017 in Valencia 1.04,51 noteerde. Hassan was ook langzamer dan haar Europees re cord van 1.05,15. Die tijd liep ze vorig jaar oktober in Kopenha gen bij haar eerste serieuze po ging op de halve marathon. Has san begon sterk, maar raakte in het tweede deel steeds verder achter op de wereldrecordtijd. ,,Ik voelde me erg goed vooraf, maar merkte dat ik tempo miste. Ik had niet dezelfde snelheid als vorig jaar in Kopenhagen.'' GOTHENBURG De Duitse ama zone Isabell Werth heeft voor de vijfde keer de wereldbeker dres suur gewonnen. De veelvoudig olympisch kampioene was bij de wereldbekerfinale in Gothen burg een klasse apart. Op de rug van Weihegold Old kwam ze in de afsluitende kür tot een score van 88,871 procent. De 49-jarige Duitse won de wereldbeker de afgelopen twee jaar ook al. In 1992 en 2007 was ze eveneens de beste. Emmelie Scholtens, de Nederlandse debutante in de wereldbekerfinale, eindigde met Apache als achtste (80,782). Hans Peter Minderhoud moest met Glock's Dream Boy genoegen nemen met de tiende plek (80,286). Minderhoud was in 2016 de laatste Nederlandse win naar, toen met Glock's Flirt. LONDEN Voor het tweede jaar op rij heeft de Nederlandse roeister Renée Koolschijn met Oxford de vrouwenversie van de fameuze Boat Race over de Theems verloren. Oxford raakte net als tijdens de voorgaande editie vrijwel direct na de start al achterop bij Cambridge. De 29- jarige Koolschijn deed vorig jaar voor het eerst mee aan de be faamde race tussen de universi teitsteams van Oxford en Cam bridge en zat toen op de boegpo sitie, helemaal voorin de boot. Dit keer nam de Nederlandse de derde positie in. Bij de mannen ging de winst in de 165ste editie ook naar Cambridge. maandag 8 april 2019 Nageeye niet meer bang om te dromen Rik Spekenbrink Rotterdam -Abdi Nageeye (30) GO Abdi Na geeye kijkt blij verrast als hij de finishlijn in Rotterdam passeert. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36