24 ZEELAND INTERVIEW STEFAN EVERTS Stefan Everts (46) is dé recordman in de motorcross. De Belg behaalde onlangs de zwaarst bevochten triomf ooit. ,,De malaria heb ik overwonnen. Al de rest wat er bij komt nog niet.'' Marcel Luyckx Lummen Geen motorcrosser heeft zoveel wereldtitels (10) en GP-zeges (101) op zijn naam staan als Stefan Everts (46). De zwaarste overwinning in zijn leven behaalde Vlaming eind 2018, tegen malaria. Twee weken hielden artsen in het UZ in Leuven hem in een kunstmatig coma. Ge- vloerd door een nietig mugje. „Malaria heb ik overwonnen, zeker en vast. Al de rest wat er nog bij komt nog niet. Dat is nog efkes knokken. Mentaal en ook lichame lijk. Hoe het uiteindelijk gaat uit draaien, is niet duidelijk. Vooral wat er van mijn rechtervoet gaat over blijven. Die heeft heel veel bloed vatinfarcten gehad'', vertelt de sterk vermagerde Everts met zachte stem. De kleine teen is al geampu teerd. ,,Van de andere tenen zullen ook nog wel wat stukj es bot af moe ten vanwege necrose.'' ,,De malaria was binnen 24 uur opgelost met de juiste antibiotica. Maar daar kwam nog een botinfec tie bij. Na een motorongeluk in 1992 is mijn milt weggehaald. Daardoor hadden die beestjes nu een vrije weg, ze vielen mijn lever en nieren aan. Ineens ging het om leven en dood. Prioriteit voor de artsen was om mij in leven te houden, niet om mijn voeten te redden.'' Zelf heeft hij de muggensteek niet opgemerkt tijdens zijn vijf daagse verblijf in Congo. Daar reed hij een liefdadigheidscross, de 4 uur van Lubumbashi. ,,De organisatie had me niet verteld dat ik iets in moest nemen, omdat het een heel gevaarlijk gebied is. Ik heb wel elke dag muggenmelk gesmeerd.'' Terwijl hij in coma lag, plaatste zoon Liam (14) een hartverscheu rend bericht op Instagram. ,,Papa, ik hoop dat je dit bericht leest. Ik wil dat je sterk blijft. Je bent de taaiste kerel die ik ooit ontmoet heb. Geef niet op, je bent er bijna." ,,Toen ik het later teruglas, deed mij dat wel iets. Ik zal ook nooit ver geten wat de dokter zei toen ik uit coma was: 'Je bent de eerste die zo'n hoog malariagehalte heeft over leeft'." Echte kampioen Het debuut van Liam bij het EK 125cc bracht Stefan Everts afgelo pen weekeinde naar Valkenswaard. ,,Dat wilde ik niet missen. Ik had een elektrische fiets meegenomen. Lopen zonder krukken lukt wel, maar de afstanden zijn nogal groot.'' Hij is behalve vader ook coach van de derde generatie Everts in de motorcross. Op het Eurocircuit be haalde hij zelf tussen 1992 en 2004 vijf van zijn Grand Prix-overwin- ningen. Zijn records staan zwaar onder druk. Tony Cairoli behaalde in Valkenswaard zijn 88ste GP-zege en kan dit jaar voor de tiende keer wereldkampioen worden. De teller van Jeffrey Herlings stokt voorlopig door een blessure bij 84 overwin ningen in het WK. Everts: ,,Ik kan dat toch niet te gengaan. Als Tony de titel pakt, staan we op gelijke hoogte. Dan is het record nog niet gebroken. Ik heb heel veel respect voor Tony, een echte kampioen, op en top ambas sadeur voor de sport. Vorig jaar is hij op waarde geklopt door Jeffrey. Hij is daar fantastisch goed mee omgegaan, heeft zich diplomatiek opgesteld. Ik zou het daar veel moeilijker mee hebben, omdat ik een slecht verliezer ben.'' Geen contact Cairoli heeft iets van zich laten ho ren tijdens het ziekbed van Everts. De man uit Lummen begeleidde bij KTM ook Herlings. Maar de twee hebben sinds 2015 geen contact meer met elkaar. ,,Er zijn meerdere dingen gebeurd, maar daar wil ik niet over praten. Daar heeft nie mand baat bij. Ik beschouw Jeffrey als een topper in de motorcross. Ik weet wat hij ervoor doet. Ik was ook niet verrast dat hij er vorig jaar bo venuit stak. Jeffrey is heel extreem. Ik deed alleen het hoognodige om de beste te zijn, leerde om econo mischer te rijden. In de boeken staat toch niet met hoeveel verschil je gewonnen hebt.'' Ik ben de eerste die zo'n hoog malariagehalte heeft overleefd maandag 8 april 2019 GO Thuis in Lummen heeft Stefan Everts een muse umcollectie. FOTO FRANK KER- BUSCH/ORANGE PICTURES Zelfs met malaria breekt Stefan Everts records 1+1 Stefan Everts, gestopt in 2006, is met 10 wereldtitels en 101 GP-zeges nog altijd recordhouder. - Stefan Everts (46)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 24