II Op pad met de motor met echte brothers en sisters WALCHEREN 19 HOBBYISTEN VERTREK UIT PAND AH De mannen van de Stichting Zeeuwse Modelbouw Hobbyisten zaten er zaterdagmiddag niet al te vrolijk bij. Waar ooit hun modelspoorbaan stond, resten nu wat restanten die belangstellenden kunnen kopen. Een unieke spoorbrug waar Joop Mulder maar liefst twee jaar aan werkte staat er ook tussen. ,,Moet weg, want er is geen ruimte meer voor." Zo'n twaalf jaar lang konden ze hun hobby beoefenen in een grote ruimte naast de parkeergarage van Albert Heijn aan de Pottenbak kerssingel in Middelburg. Daar hadden ze een baan met zo'n vier honderd meter spoor, vertellen Rob Mes, Ron Borghstijn, Joop Mulder en Fred Tierols. De zesti gers en zeventigers praten lyrisch over hun baan waarop Duitse en Zwitserse treinen reden. Ze kozen voor die landen omdat er gewoon heel veel Duits materiaal is en een van hen ook een groot liefhebber is van de Zwitserse spoorwegen. Bijkomend voordeel: ze konden een Alpenlandschap nabouwen met lekker veel tunnels. Trots la ten ze foto's zien van hoe het alle maal was. Een gigantische berg met daar rondom wegen, rivieren en dorpen. En natuurlijk heel veel spoorwegen, inclusief enorme rangeerterreinen. Veel zelf ge- (Vlnr) Rob Borghstijn, Fred Tierols, Rob Mes en Joop Mulder. foto lex de meester bouwd, zeggen ze in koor. Hoeveel uur werk? Daar kunnen ze geen antwoord op geven. Moeten er vele duizenden zijn. Auto vol Ze kochten zelf het nodige aan materiaal. Maar kregen ook veel, vertelt Rob Borghstein. ,,Dan was er weer iemands vader overleden en kwam familie aanzetten met een doos treintjes, rails, gebouw tjes en ander spul." Mes vertelt over een Duitse man die ook be loofde wat te brengen. Lang dach ten ze dat het een grap was tot hij op een zondagochtend met een auto vol voor hun clubhuis stond. Voor de eerste verdieping van het station in Middelburg wordt veel te veel huur gevraagd Tierols benadrukt dat ze niet eenkennig zijn. Hoewel ze zich vooral richten op de hedendaagse treinen was een locje uit de jaren vijftig ook welkom. ,,Daar deden we nooit moeilijk over. Want het moet gewoon leuk blijven. We willen hier vooral ook lol hebben." Dat laatste lukt nu niet zo goed meer. Want na twaalf jaar gratis verblijf moet de club weg omdat AH die ruimte zelf nodig heeft. Borghstijn: ,,We wisten dat dat moment ooit zou komen. En nu zoeken we een nieuw onderko men." Dat valt niet mee want waar vinden ze iets waar ze net als aan onder de AH jarenlang gratis mo gen zitten. Mulder: ,,We willen best betalen voor verwarming en elektriciteit. Maar geld voor een huur hebben we nauwelijks." Volgens de mannen lopen er on derhandelingen met iemand, maar is het niet zeker of ze daar terecht kunnen. ,,Is ook een stuk kleiner zodat we lang niet alles daar weer kunnen opbouwen." Ze benader den velen, maar tot nu toe zonder veel succes. Borghstijn: ,,Ook niet bij de NS. De eerste verdieping van het station in Middelburg staat leeg. Maar daar wordt veel te veel huur gevraagd." Tierols geeft aan dat de houding van de NS een hele andere is dan die van de Belgische spoorwegen, de NMBS, die een hartelijke band onderhoudt met modelbouwers. ,,Daar worden ruimtes in stations voor niets of bijna niets verhuurd aan model bouwers." Het zijn heel wat meer motoren die even na 14.00 uur vertrekken vanaf het clubgebouw van MTC op het industrieterrein Ramsburg bij Mid delburg. Want ook leden van an dere clubs zijn present. Een aantal motoren wordt be stuurd door vrouwen. In tegenstel ling tot Motorclubs (MC) als Satu- darah en Hells Angels zijn vrouwen bij de Free Birds volwaardig lid en geen decoratie, benadrukken Ria van Tilburg (49, Middelburg) en Amanda Voorbraak (44, Oost-Sou burg). De doelstelling van MTC Free Birds, zegt gepensioneerd po- litierechercheur Jolie 'is het in club- Doelstelling van MTC Free Birds is het in clubverband motorrijden verband motorrijden'. En daar hoort een clubtenue met logo, een arend die het Zeeuwse wapen schild vasthoudt, bij. De mannen en vrouwen dragen het trots op de rug van hun jasjes. Jolie weet nog goed dat dat logo enkele jaren geleden prominent in beeld kwam bij het NOS-journaal tijdens een item over criminele motorbendes. ,,Was gewoon stom, een NOS-redacteur had zijn huis werk niet goed gedaan." Miranda Broos (37, Vlissingen) draagt nog geen clubtenue. Ze is nog maar enkele weken lid en hoopt over een jaar ook een 'patch' te krijgen. ,,Dit is gewoon een leuke club", zegt ze. Dat wordt beaamd door Amanda. ,,Wij helpen elkaar." Ze weet zeker dat als ze ooit haar heup breekt, of moet verhuizen, de andere clubleden direct klaar staan om haar te helpen met koken of sjouwen. ,,Het zijn echt brothers en sisters." De Free Birds maken hun eerste tocht dit jaar. foto lex de meester maandag 8 april 2019 Modelbouwers zoeken onderkomen Emile Calon Middelburg -Rob Mes ,,Je bent er trots op als je met twintig vogels samen kunt rij den. Dat is gewoon leuk.'' Jos Jolie (63) uit Middelburg begon gistermiddag samen met andere leden van motortourclub Free Birds Zeeland aan de eerste tocht van het nieuwe jaar. Emile Calon Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19