et nieuwe roken sU V ;k Oproep- en invalkrachten minst tevreden werknemers ECONOMIE 13 |ril AAN HET WERK 1^ ONDERZOEK FLEXWERKERS Zitten is het nieuwe roken, u heeft het vast vaker gehoord. Althans, wat onze gezondheid betreft. Het is minder verslavend, en er zijn bij mijn weten weinig pubers die elkaar opjutten om voor het eerst een bank te proberen. Maar het is wel degelijk een gewoonte die slecht is voor je gezondheid: vandaar dus dat 'nieuwe roken'. Om te stoppen met deze verslaving aan de stoel worden volop alternatieven uitge probeerd. Zo zat ik zelf op kantoor op een soort grote skippybal, waardoor ik gedwongen werd om mijn zithouding actief te corrigeren. Dit hield ik vol totdat ik hoorde dat (ten on rechte!) het gerucht ging dat ik aambeien had, maar dat is een ander verhaal. Ik ken ook mensen met een sta-bureau en mensen die voor veel te veel geld een hometrainer onder hun werkplek hebben laten monteren. Er zijn bedrijven waar staand wordt vergaderd, of waar zelfs tijdens vergaderingen buikspieroe feningen worden gedaan. In het laatste geval schijnen de vergaderingen wel lekker snel klaar te zijn. Het kan nog makkelijker: probeer gewoon zo veel mogelijk tijd in je werkdag op je benen te staan. Loop langs het kantoor van die persoon die je anders een mail had gestuurd. Ijsbeer tijdens een telefoontje met een cliënt. Maak tijdens een overleg een ommetje door het gebouw in plaats van dat je met een bekertje koffie aan een tafel zit. Of maak tijdens je lunchpauze een wan deling door een nabij gelegen parkje. Niet dat dit een wereldschok kend advies is, overi gens. Ik zie rond het middaguur steeds vaker plukjes mensen door het park benen. Meestal in groepjes van vier of vijf, met een boterhammetje in de hand. Wandelen kent nog meer voordelen. Je bent even uit je vaste omgeving, en dat zorgt voor nieuwe inzichten. Je hebt de tijd om even echt na te denken. Je bloeddruk daalt. Je spieren ontspannen. Je verbrandt een paar van de calorieën van het broodje kroket dat je uit de cafetaria haalde. Je wordt er minder gestrest van, met name als je wandelt in de natuur in plaats van in een stedelijke omgeving. Probeer zo veel mogelijk tijd in je werkdag op je benen te staan Natuurlijk zijn er ook nadelen. Het kan er een tikkeltje lullig uitzien. En als je even niet uitkijkt, sluit die ene vervelende collega zich aan 'omdat het nou eenmaal gezellig is'. Daarom zou ik zeggen: voel je niet verplicht om altijd met collega's te gaan wandelen. Behoud je het recht voor om in je eentje te lopen, als je dat prettiger vindt. Dat is pas écht rustgevend. Vrouw van Ghosn wil Franse hulp 'Etihad zoekt lening voor vloot' Ze worstelen met onder meer werkdruk, een gebrek aan inkomsten en onzekerheid over het aantal uren. Oproep- en invalkrachten zijn steeds minder tevreden, zo blijkt uit onderzoek van TNO. TNO vroeg vaste medewerkers en flexkrachten (uitzendkrachten, medewerkers met een tijdelijk of nulurencontract en oproep- en in valkrachten) voor een onderzoek naar hoe tevreden zij zijn met hun werk. Bij de oproep- en inval krachten blijkt de tevredenheid het laagst van allemaal én het meest gedaald: waar in 2007 nog 80 procent van hen tevreden was met het werk, was dat tien jaar later 73 procent. ,,Dat lijkt misschien niet heel laag'', zegt onderzoeker Sarike Verbiest. ,,Maar het liefst wil je dat iedereen tevreden is. En dan valt dit cijfer tegen.'' Volgens Verbiest moet er nader onderzoek worden gedaan naar de oorzaak van de daling. ,,Vergeleken met 2007 geeft de groep aan dat hun werk fysiek zwaarder is geworden. Ze moeten meer herhalende bewegingen maken, steeds het zelfde werk doen. Bovendien zegt maar een derde van hen het eigen werktempo te kunnen bepalen. Die vrijheid is in tien jaar tijd afgenomen.'' Altijd druk Iraida Donk (35) werkt nu dertien jaar als oproepkracht achter de balie op Schiphol. Ze heeft het werk de afgelopen jaren zien veranderen. De werkdruk wordt steeds hoger, vertelt ze. ,,De vlieg tuigen zijn groter en er kunnen meer passagiers in. Ook zijn er veel meer vluchten. Vroeger merkte je nog een duidelijk verschil tussen de drukke zomer en de wat rustiger winterperiode. Nu is het eigenlijk altijd druk. Maar het werk moeten we met hetzelfde aantal mensen doen.'' Vakbond FNV herkent het beeld van de worstelende oproep- en invalkracht. ,,De situatie voor deze werknemers is vaak schrijnend'', zegt Zakaria Boufangacha, coördi nator arbeidsvoorwaardenbeleid van de FNV. ,,Werkgevers maken Werk niet met krachten voor een paar uur, maak er één grote baan van graag gebruik van opgeknipte contracten. Ze huren mensen in op oproepbasis voor een beperkt aantal uren, want dat is makkelijk met inroosteren." Dat levert ech ter flinke nadelen op voor de op roepkrachten zelf. ,,Zij moeten de hele week beschikbaar zijn voor weinig werk. Soms weten ze pas kort van tevoren wat hun rooster is. Ze hebben geen zekerheid.'' Donk stelt zich drie dagen per week beschikbaar voor werk op de luchthaven. Haar rooster voor de maand krijgt ze twee weken van tevoren. ,,Ik heb ook weleens te weinig werk. Dan sta ik ingeroos terd voor één dag in plaats van drie. Dat is wel vervelend. Soms kan ik een dag van tevoren nog extra werk regelen.'' Andersom wordt zij ook weleens op stel en sprong benaderd. ,,Dan bellen ze of ik morgen extra of langer kan werken. Vaak is dat wel onhandig. Ik heb soms ook gewoon plannen met het gezin, of een tandarts afspraak.'' Karig salaris Van haar salaris houdt Donk niet veel over. ,,Mijn loon is al tien jaar niet gestegen. Ik krijg 11,42 euro per uur. Daar komen nog vakan tiegeld en toeslagen bij voor de uren die we vroeg in de ochtend en in de avond werken, maar zelfs dan is het echt niet veel. Ik kan dit werk alleen doen omdat ik in mijn gezin niet de hoofdkost winner ben.'' 70 procent van de oproep- en invalkrachten is jong, tussen de 15 en 25 jaar, en doet het werk als bijbaantje. Dat leidt er volgens Verbiest nogal eens toe dat ze minder serieus worden genomen dan andere werknemers. ,,Er wordt dan gedacht: o, het is maar een bijbaantje, dus dan is het niet zo erg. Maar maakt dat het oké dat deze groep fysiek zo zwaar wordt belast en minder tevreden is over het werk?'' Boufangacha is stellig over de verantwoordelijkheid van de werkgever. ,,Bedrijven moeten niet alleen aan de centen denken. Als je als werkgever structureel werk kunt bieden, regel dat dan niet met oproepkrachten voor telkens maar een paar uur. Maak er één grote, eerlijke baan van.'' Ondanks alles geniet Donk van haar werk. ,,Ik vind het echt heel leuk. Maar als ik dit voor het geld moest doen, was ik allang wegge weest.'' maandag 8 april 2019 GO Thijs Launspach is psycholoog en stress-ex pert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). NISSAN De Franse staat moet meer doen om de gevallen Nissan-topman Carlos Ghosn te helpen die in Japan in de cel zit. Zijn vrouw vloog naar Parijs om hulp te vragen van de regering, schrijft de Britse zaken krant Financial Times. Ze stelt dat Frankrijk de plicht heeft om alle Franse staatsburgers bij te staan. 600 MILJOEN Luchtvaartmaat schappij Etihad Airways wil een lening afsluiten ter waarde van 600 miljoen dollar. Het be drijf wil met het geld aanbetalin gen doen voor nieuwe vliegtui gen, zo meldden bronnen rond de maatschappij uit de Verenigde Arabische Emi raten. Etihad zou al contacten hebben met banken. a> E o u«'« m m f Iraida Donk werkt als oproepkracht op Schiphol: ,,Nu is het eigenlijk altijd druk.'' foto marco de swart Priscilla van Agteren Den Haag -Zakaria Boufangacha, FNV Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: minder zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13