II Voordelig 8 dagen genieten effeweg.nl EUWS 11 Overheid onderzoekt mogelijkheden ongevraagde sexting te bestraffen Het kabinet wil meer doen om het zonder toestemming delen van sexy foto's en filmpjes tegen te gaan. ,,Het versturen ervan is niet het probleem, maar het dóórsturen ervan.'' effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling maandag 8 april 2019 Jongeren worden nog te veel mo reel veroordeeld als ze sexy foto's of filmpjes naar anderen sturen. Daar door denken de ontvangers dat ze de beelden ongevraagd mogen doorsturen. ,,Ik moest haar een les leren, zodat ze geen foto's meer zou versturen'', verklaart een tiener in een nieuw onderzoek van de Rad boud Universiteit en Jong Je Wil Wat dat vandaag verschijnt. In op dracht van het ministerie van Justi tie en Veiligheid spraken de onder zoekers tientallen jongeren om er achter te komen waarom ze sexy fo to's ongevraagd doorsturen. De regering ziet dat het aantal problemen met sexting groeit en zoekt handvatten om daarmee om te gaan. Vorig jaar meldden zich drie slachtoffers per dag bij de poli tie die hun foto of filmpje onge wenst op straat zagen belanden. Voor de politie reden om jongeren op te roepen vooral geen sexy foto's meer te versturen. Maar de regering onderzoekt in hoeverre sexting strafbaar is en wat ze kan doen om de ongewenste verspreiding van sexy foto's tegen te gaan. Volgens de onderzoekers moet de focus verschuiven van de slachtof fers - hadden ze die foto's maar niet moeten versturen - naar de plegers. „Sexting is normaal. Dat hoort bij de seksuele ontwikkeling van jon geren. Maar het ongevraagd door sturen van andermans foto's is met normaal", verklaart Marijke Naezer van de Radboud Universiteit. Schuld Nu krijgen slachtoffers vaak onte recht de schuld. ,,Dat gebeurt bij fy siek seksueel geweld ook. We ken nen allemaal de uitspraak: had ze maar geen kort rokje moeten dra gen of 's avonds alleen over straat moeten gaan. De verantwoordelijk heid ligt niet bij het slachtoffer", vergelijkt Willy van Berlo, pro grammamanager seksueel geweld bij kenniscentrum Rutgers. Uit het onderzoek naar de moti vatie van jongeren om andermans Jongeren blijken sexy foto's ook door te sturen om het slachtoffer een lesje te leren. foto robin utrecht sexy foto's door te sturen, blijkt dat wraak lang niet altijd de reden is. De ondervraagde tieners zeggen op die manier invloed te willen uitoe fenen op de slachtoffers: moeten ze die beelden maar niet versturen. Of ze zijn zo onder de indruk van de beelden die ze ontvingen, dat ze die spanning willen delen. De plegers staan lang niet altijd stil bij de ge volgen voor het slachtoffer. Juist daar valt nog een wereld te winnen, stelt Naezer. Er is meer We vinden dat we een grens moeten trekken voorlichting nodig om j ongeren be wust te maken van privacy en res pect. ,,In het onderzoek vergeleken tieners het zelf met een koptele foon. Als ze die aan een leeftijdsge noot uitlenen, verwachten ze óók dat die ander de koptelefoon niet aan Jan en alleman geeft. Datzelfde geldt voor een sexy foto die ze in vertrouwen sturen." Pilot Eind 2017 startten Stichting Halt en Rutgers de pilot Halt-interventie sexting, voor jongeren met online seksueel grensoverschrijdend ge drag zoals ongewenste sexting. In 2018 zijn 98 jongeren (70 jongens en 28 meiden) naar Halt verwezen voor het ongewenst verspreiden van seksueel getint beeldmateriaal, profielmisbruik en seksuele peste rijen of beledigingen. De daders waren gemiddeld 14 a 15 jaar oud en zaten veelal op een vmbo-school. Tijdens de proef bleek dat veel jongeren achteraf spijt hadden van het doorsturen. ,,We snappen dat jongeren soms de gevolgen niet overzien, maar we vinden dat we een grens moeten trekken. Dit is grensoverschrijdend gedrag en daarvan moeten ze zich bewust worden. Jongeren moeten inzien dat dit niet kan en wat de gevolgen zijn voor de ander", verklaart be- leidsadviseur Claudia van Diessen van stichting Halt. Halt gaat in gesprek met de jon geren en hun ouders over hoe ze zich veilig en respectvol online moeten gedragen. De dader moet ook een passende vorm van excuus aanbieden aan het slachtoffer. ,,Met name dit onder deel is moeilijk, maar brengt veel teweeg bij de jongeren", constateert Van Diessen. Barcelona en de Spaanse kust Beierse Woud Lake District en Yorkshire Meer van Genève, Chatel Bergen en meren in het Salzburgerland 'Jongeren moeten inzien dat dit niet kan en wat gevolg is voor ander' Ellen van Gaaien Nijmegen -Claudia van Diessen, Halt ALL INCLUSIVE Ontbjjt en diner Vertrek: apr.jun, aug, sep, okt Ontbjjt en diner Vertrek: meijunjuf aug, sep ALL inclusive Vertrek: meijunjuf aug, sep Ontbjjt en diner Vertrek: mei,jun, aug ALL inclusive Vertrek: apr, meijunjuf aug, sep, okt ALLe fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en Calamiteiten fonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11