Brouwer Kees Bubberman 10 'Wie geen fouten maakt, maakt meestal niets.' Tegeltjeswijsheid uit de kantine van Brouwerij Kees! in Middelburg. Aan het hoofd van de brouwerij staat Kees Bubberman (53), een man zonder opsmuk. Een eenvoudig kantoor, simpele spijkerbroek en grijs T-shirt, praktisch kapsel. Toch is Kees een opvallende verschijning. ,,Ik was thuis de jongste, maar wel de grootste." ,,Nee, ik woon in Zeeland sinds 1970, maar ik ben geboren in Hoog vliet, Zuid-Holland. Mijn vader werkte bij Shell, bijPernis. Van daaruit stapte hijover naar de NAM, in Groningen. Toen hij daar ook weg wilde, ging hij naar Hoechst, in Vlissingen-Oost. En als kind heb je niet veel te vertellen, dan verhuis je gewoon mee. Ik was toen vijf, en we woonden in Nieuwland. Daarna heb ik nog een hele tijd in Oostkapelle gewoond en nu in Middelburg." ,,Twee meter. Vroeger zeiden ze wel eens: 'Jij bent de grootste brouwer van Europa'. Mijn lengte is een voordeel. Ik was met mijn salesmanager op een horecabeurs in Maastricht en mensen spraken me voortdurend aan: 'Hé, Kees, hoe is het?' Hij vroeg me: 'Wie zijn die mensen?' Maar dat weet ik eer lijk gezegd ook niet altijd. Er zijn veel mensen die mij kennen, zon der dat dat andersom ook het geval is. Ik val op, omdat ik groot en lang ben. Postuur is toch iets waar mensen moeilijk omheen kunnen. Dat heeft voordelen. Ik sprak met iemand van een brouwerij uit de Achterhoek. 'Onze brouwer is maar gewoon een man die niet op valt', zei hij. 'Jij bent die grote man uit Zeeland, het gezicht van de brouwerij.' Daar waren ze wel een beetje jaloers op." ,,Ik ben opgeleid tot elektricien aan de LTS, in Klarenbeek. Dat was in de jaren 80. Er was alleen hele maal geen werk. Dus ik ging aan de slag in de horeca, als afwashulp bij het Groot Paradijs op de Dam in Middelburg. Ben vervolgens een hele tijd in de horeca blijven hangen. Ik heb de koksopleiding gedaan, ben keukenmanager ge weest. Nu heb ik een eigen brou werij. Dat had ik twintig jaar terug nooit kunnen denken, nee. Het overkomt je een beetje. Eigenlijk ben ik ook maar gaan brouwen als grapje, omdat een vriend dat voor stelde. We zijn naar een open dag gegaan, en zo ben ik bij een ver eniging van hobbybrouwers te recht gekomen, de Delta Brou wers. Ook maar toevallig. Zoals het loopt, zo loopt het." ,,Het gaat niet zozeer om vrijheid, maar ik vind dat je altijd je eigen pad moet kiezen. In 2007 ben ik als brouwer bij Emelisse in Kamper land begonnen en daar heb ik ze ven jaar met veel plezier gewerkt. Emelisse was eigenlijk een restau rant met een klein brouwerijtje er bij, maar wel een heel succesvol brouwerijtje. Ik wilde graag op dat succes voortbouwen, maar - hoe wel ik bij Emelisse altijd groten deels mijn eigen gang heb mogen gaan - waren de mogelijkheden daarvoor er gewoon niet in Kam perland." ,,Toen ben ik gaan nadenken. Of ik misschien zelf iets op kon star ten. Dat idee hadden mensen eer der ook wel geopperd, maar toen was mijn zoon nog veel te jong om de stap te wagen. Maar dit keer zag ik wel mogelijkheden. Toen ik mijn huiswerk gemaakt had, zei ik tegen Marleen, mijn vrouw: 'Ik wil misschien voor mezelf gaan be ginnen.' Zij zei: 'Als je denkt dat dat kan, moet je het gewoon pro beren.' Dat was wel een uitdaging, maar wel echt iets voor mij. Ik wil soms gewoon een keer wat anders, een beetje vernieuwen. Altijd het zelfde is ook maar zo saai." ,,Zo is het verhaal bij Emelisse ook min of meer begonnen. Ik had thuis een biertje gebrouwen, en dat had ik ingezonden voor het ZATERDAG 6 APRIL 2019 PC Kees Bubberman: „Zoals het loopt, zo loopt het." foto ruben oreel CRIS SOHIER Je woont al heel lang in Zeeland... maar je bent geen Zeeuw. Je noemt direct zelf je lengte. Hoe lang ben je eigenlijk? Het beroep van brouwer: dat is misschien een mannendroom, maar dat was vast niet waar je als jongetje van droomde. Je hebt ervoor gekozen een ei gen bedrijf op te zetten, zelf aan het roer te staan. Heb je die vrij heid nodig? 'Je moet altijd je eigen pad kiezen'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 58