'De hele wereld mag mijn machine kopiëren' „Miljoenen tonnen gebruikt plastic verdwijnen in de natuur, slechts een tiende wordt gerecycled; daar wilde ik iets aan doen. Op de Design Academy heb ik mijn afstudeerproject gemaakt van machines om afval te hergebruiken. Ik heb er twee bedacht die ik samen met vrijwilli gers verder ontwikkel. Eén om plastic afval te versnip peren tot vezels, en één om de vezels te verwarmen en in een mal te persen. Daar van kun je iets nieuws ma ken, denk aan een water filter of een iPhonehoesje. De bouwtekeningen van de machines bieden we aan op de site. Overal in de wereld downloaden kleine onder nemers ze. Ik geef uit idealisme op nieuw waarde aan afval. Zelf maak ik niets, het is een businessplan voor an deren. Ze bouwen een werkplaats en kunnen lo kaal verkopen wat ze ma ken. Online bieden we instructiefilmpjes, docu mentatie, mallen, een forum en suggesties voor fabricagetechnieken. Ge bruikers delen hun exper tise dan weer met ons en soms doen ze een donatie. We zijn met elkaar een gemeenschap geworden. Precious Plastic heeft al wat prijzen gewonnen, zo als de Famae Challenge ter waarde van 300.000 euro.'' „Hier in Europa verlan gen we naar klinisch, wit, strak design. Ik was juist al tijd gefascineerd door tradi tionele bouwtechnieken. In Kameroen zag ik hoe Afrika nen de mest van hun vee ge bruiken, ze strijken het bij voorbeeld op muren om die glad en stevig te maken. Wij gooien poep weg, het is uit onze samenleving verdron gen. Waarom, vroeg ik me af. En hoe breng ik het terug op een bewuste, vriendelijke manier? Het moest mogelijk zijn de kwaliteit te leveren die de consument verlangt en toch gebruik te maken van rest materiaal. Ik heb geëxperi menteerd en paardenmest bleek geschikt. Bacteriën verwijderen, drogen, milieu vriendelijke hulpstoffen toe voegen. Uiteindelijk vond ik de juiste samenstelling. Zo kwam mijn droom uit: meubels maken. Het materi aal perste ik in een mal. Het bleek zelfs mogelijk een gebogen zitting te fabriceren voor een kruk. Ik heb ook een kast en een zijtafeltje gemaakt. Met allerlei pro ducten sta ik op exposities, zodat mijn signatuur beken der wordt. Mijn ideaal is circulair leven, nooit iets weggooien. Kijken wat echt nodig is, wat minder kan, en dan je behoeften aanpassen. Moet het alle maal zo strak en wit? Nee toch?'' 28 Dave Hakkens (30) Gevestigd in: Eindhoven Product: Precious Plastic, recycling van plastic Martijn Straat man (27) Gevestigd in: Wenen Product: Manureality, meubels van paardenmest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 116